شهری کوچک و یک آبادی حتی کوچک تر وابسته به آن، با ابتکار شهردار و حمایت هنرمندانی چون انیو موریکونه و برناردو برتولوچی، با پیشرفتی معجزه آسا ثابت کردند فرهنگ می تواند درآمدزا باشد
بیگیوتی می گوید: «به او ثابت کردیم که اشتباه می کند و دقیقا متضاد این کار را انجام دادیم. سیویتا را شهر رو به مرگ می خواندند. حالا نه تنها سیویتا تور اهواز زنده است، بلکه دارد کل منطقه را هم زنده نگه می دارد.»

در حالیکه سیستم دریافت هزینه به بیگیوتی کمک کرده موج توریست ها را زیر نظر داشته باشد، در عین حال به او اجازه داده یک حرکت قابل توجه دیگر هم انجام دهد: او توانسته مالیات عمومی را در هر دو شهر سیویتا و بانیورجیو که جمعیتی ۳۶۵۰ نفری دارد حذف کند. در عین حال، به خاطر ۴۰۰ شغلی که از طریق حدود ۲۰۰ تجارت وابسته به توریسم این منطقه طی چند تور زمینی مشهد سال اخیر به وجود آمده، این شهر نرخ بیکاری صفر درصد دارد.

فرانچسکو بیگیوتی که در عین حال مسئولیت مدیریت شهر اصلی بانیورجیو را بر عهده دارد، با کله وارد موقعیتی شده که بیشتر شهردارها می ترسند حتی نزدیک آن بشوند: او حکم داده هر کسی که می خواهد از پل پیاده رویی عبور کند که تنها راه ورود به دهکده قرون وسطی اوست، باید هزینه بپردازد.

بیگیوتی با اشتیاق از ابتکار شهر خودش صحبت می کند بلیط هواپیمایی که البته این حرکت با موجی گسترده از توریست ها هم همراه شده است. انتظار می رود امسال چیزی حدود ۸۵۰ هزار نفر از این شهر کوچک بازدید کنند و این در حالی است که سال ۲۰۱۰ تنها ۴۰ هزار نفر به آن سر زده بودند.

شهر سیویتا که نه دفتر پست دارد، نه سوپرمارکت و بیمارستان و مدرسه، فقط نیازهای نان آوران اصلی اش را تامین می کند: توریست ها. این منبعی است که بیگیوتی هم با احتیاط به تمرکز کردن روی آن ادامه قیمت تور استانبول خواهد داد.

هنوز هم کلماتی که جیولیو ترمونتی، وزیر اقتصاد دولت سیلویو برلوسکونی در سال ۲۰۱۰ گفته بود او را آزار می دهند: «فرهنگ شکم آدم را سیر نمی کند.»

سیویتا که یک آبادی بسیار کوچک واقع در حدود ۷۴ مایلی شمال رم است، چیزی بیش از ۲۵۰۰ سال پیش توسط اترسکان ها تاسیس شد و تنها شهر واقع در ایتالیاست که باید برای ورود به آن پول پرداخت. در سال ۲۰۱۳ هزینه ای ۱.۵۰ یورویی برای ورود به تور ویتنام آن مقرر شد و در آغاز ماه آگوست این مبلغ افزایش پیدا کرد. حالا بازدیدکنندگان باید در روزهای هفته ۳ یورو و یکشنبه ها یا تعطیلات عمومی ۵ یورو پرداخت کنند تا بتوانند از زیبایی های این شهر دیدن کنند. برای چند یورو بیشتر، آن ها می توانند از یک تور شخصی در دهکده ای لذت ببرند که خانه یک جمعیت ثابت ۱۰ نفری است.

شهری کوچک و یک آبادی حتی کوچک تور یزد لحظه آخری تر وابسته به آن، با ابتکار شهردار و حمایت هنرمندانی چون انیو موریکونه و برناردو برتولوچی، با پیشرفتی معجزه آسا ثابت کردند فرهنگ می تواند درآمدزا باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، در حالیکه رهبران بعضی از محبوب ترین مقصدهای توریستی اروپایی به اعتراض های ضدتوریستی اخیر فکر می کنند، شاید باید از شهردار سیویتا دی بانیورجیو الهام بگیرند؛ یک آبادی کوچک که بر فراز سکویی از تور ارزان سیشل سنگ های آتش فشانی واقع شده و اطرافش پر از دره های عمیق منطقه لاتزیو ایتالیا است.

مجموعه ای از رانش ها در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ باعث شد تعدادی از ساختمان های قرون وسطی این آبادی سقوط کرده و داخل دره بیفتند و زمین شناس ها بگویند این منطقه دارد مثل بستنی آب می شود. با این حال، این فاجعه باعث شد گروهی از شناخته شده ترین و مهم ترین چهره های فرهنگی ایتالیا از جمله انیو موریکونه آهنگساز برنده تور سریلانکا نوروز ۹۷ جایزه اسکار و برناردو برتولوچی کارگردان دادخواستی به راه بیندازند تا سیویتا تبدیل به یکی از مکان های میراث جهانی یونسکو شود. دولت محلی لاتزیو هم قول داده پول بیشتری به این منطقه بدهد.

مسلما این یک نوع معجزه است. به خاطر نیروهای طبیعی از جمله زلزله، رانش زمین و سیل که بقای این شهر را از قرن هفدهم تا به حال تهدید می کردند، سیویتا به عنوان «شهر رو به مرگ» شناخته می شد. اما این لیبل که تور مشهد ارزان در حال حاضر روی تابلوهای نزدیک دهکده هم به ثبت رسیده، به هیچ وجه ناقوس مرگی برای این شهر نبوده و حالا تبدیل به یک وسیله عالی بازاریابی شده است.

او می گوید: «بهای بلیت به هیچ وجه از اشتیاق کسی کم نکرده است. در حقیقت، باعث شده کیفیت توریسم منطقه هم بالا برود. از بعضی جهات، این حرکت باعث شده بعضی از مکان های شهر ارزشمندتر بشوند. حتی خود توریست ها هم توجه بیشتری نشان می دهند، مدت زمان تور ارزان ارمنستان بیشتری می مانند و احترام بیشتری می گذارند.»

شهردار گفته است: این شهر تنها شهر ایتالیایی است که در آن مالیات عمومی اخذ نمی شود. ما توانسته ایم خدمات محلی را بهبود ببخشیم، خدمات سلامت حالا بهتر هستند و افراد معمول هم حمل و نقل دارند. به خاطر توریسم و فرهنگ، حالا ما می توانیم به طور خودگردان زندگی کنیم. این واقعا یک معجزه است.

در شهر ونیز که بیش از حد جمعیت و توریست دارد و در ماه جولای قیمت تور ترکیه بیش از ۲ هزار نفر علیه توریسم در آن به اعتراض و راهپیمایی پرداختند، مسئولان مدت هاست به فکر گرفتن هزینه ای از توریست ها برای بازدید از مهم ترین مرکزشان یعنی میدان سن مارک افتاده اند، اما این ایده همیشه بیش از حد بحث برانگیز بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *