یک گروه تحقیقاتی موفق به ساخت آزمایشگاه روی تراشه ای شده که می تواند برخی آلاینده های آب دریا را رصد کند
این دو ماده در شامپو و خمیردندان برای مقابله با رشد باکتری ها و قارچ ها استفاده می شوند، اما وارد شدن این ترکیبات به آب دریا موجب بروز مشکلاتی خواهد شد. هدف از این پروژه، ارائه روشی برای رصد این ترکیبات است.

لازم به ذکر است که وارد شدن این ترکیبات به آب دریا موجب بروز مشکلاتی برای اکوسیستم آبی شده و باید میزان این ترکیبات در آب دریا به دقت رصد شود.

یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه کوردوبا موفق به طراحی و ساخت ابزاری شده است که می توان با استفاده از آن آلودگی های موجود در آب دریا را با سرعت و کارایی بالا شناسایی کرد، با این ابزار می توان آلودگی ها را در غلظت های بسیار کم نیز شناسایی کرد.

محققان برای این کار از فناوری نانو استفاده کردند. آنها آزمایشگاه روی تراشه ای ساختند که می تواند ترکیبات موجود در آب دریا را آنالیز کند. در این آزمایشگاه روی تراشه از نانو لوله های دی اکسید تیتانیوم دارای پوششی از جنس کربن استفاده شده است.

از آنجایی که این سامانه به صورت خودکار عمل می کند، خطاهای اندازه گیری در آن به حداقل می رسد. ابعاد نانومتری در این آزمایشگاه روی تراشه موجب می شود تا کارایی آن نسبت به مواد جاذب جامد رایج در بازار افزایش یابد.

یک گروه تحقیقاتی موفق به ساخت آزمایشگاه روی تراشه ای شده که می تواند برخی آلاینده های آب دریا را رصد کند.

این کار با همکاری محققانی از دانشگاه بالریک آیلند انجام شده است، محققان این پروژه روی چند ماده ویژه متمرکز شدند؛ موادی که در لوسیون، صابون و دئودورانت ها یافت شده و در نهایت وارد آب دریا می شود. پارابن ها و تری کلوزان ها از جمله مهمترین ترکیباتی هستند که کمیسیون اروپا درصدد است تا استفاده از آنها را محدود کند. 

نتایج این پروژه در قالب مقاله ای در نشریه Analytical Chemistry به چاپ رسیده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

استفاده از نانو لوله ها برای ساخت آزمایشگاه روی تراشه با مشکل تجمع آنها در محیط آبی مواجه بوده است. برای حل این مشکل محققان نانو ذراتی سنتز کردند که به سادگی در داخل سیال پخش می شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *