به دنبال اجرای برنامه های شاد و متنوع فرهنگی هنری در ایام نوروز در استان قزوین با شعار «قزوین شاداب، نزدیکترین مقصد» نمایشگاهی از لباس های سنتی قوم لک در گالری عالی قاپو زیرزمین عمارت نظمیه مجموعه دولتخانه صفوی برگزار شد
در حال حاضر طایفه های مختلف قوم لک با عنوان غیاثوند محمدخانی، یعقوب خانی، معاریف غیاثوند، الوندی غیاثوند، جلیلوند، خواجه وند، کاکاوند، باجلوند ( باجلان) و… در استان قزوین سکونت دارند. 

به دنبال اجرای برنامه های شاد و متنوع فرهنگی هنری در ایام نوروز در استان قزوین با شعار «قزوین شاداب، نزدیکترین مقصد» نمایشگاهی از لباس های سنتی قوم لک در گالری عالی قاپو زیرزمین عمارت نظمیه مجموعه دولتخانه صفوی برگزار شد.

همچنین در راستای اجرای برنامه های شاد و متنوع فرهنگی – هنری موسیقی سنتی ایرانی در حیاط عمارت خورشید مجموعه دولتخانه صفویه اجرا می شود.

اجرای موسیقی سنتی تا دوازدهم فروردین در دو نوبت صبح و بعد ازظهر در حیاط عمارت خورشید مجموعه دولتخانه صفوی پذیرای بازدیدکنندگان است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

در این برنامه، گروه موسیقی سنتی نفیر به سرپرستی حسام الدین رضایی و گروه موسیقی ونداد به سرپرستی مجید آدینه در ایام نوروز لحظاتی شاد و مفرح را برای گردشگران و میهمانان نوروزی فراهم می آورند.

ایجاد موزه تخصصی مردم شناسی قوم لک و ثبت لباس های این قوم در فهرست میراث ناملموس کشور از برنامه های آتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین برای معرفی بیشتر و حفظ آداب و رسوب این قوم خواهد بود.

محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین گفت: این نمایشگاه با هدف معرفی قوم لک که تعداد قابل توجهی از آنها در قالب طایفه های مختلف در استان قزوین سکونت دارند راه اندازی شده و در آن لباس های مختلف مردانه و زنانه و سرپوش های این قوم که در مناسبت های مختلف مورد استفاده قرار می‎گیرد، با طراحی و دوخت اکرم غیاثوند از بانوان قوم لک در زیرزمین عمارت نظمیه واقع در دولتخانه صفوی به معرض نمایش درآمده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *