آمریکایی ها چقدر نفت دارند؟

به گزارش سفر به تایلند، بر هیچ کس پوشیده نیست که آمریکا اکنون بیش از هر کشور دیگری در دنیا نفت فراوری می نماید اما 12.6 میلیون بشکه در روز آمار اعلام شده از سوی اداره اطلاعات انرژی، مربوط به فراوری داخلی است در حالی که غول های آمریکایی در سطح دنیای هم فعالیت دارند.

آمریکایی ها چقدر نفت دارند؟

به گزارش سفر به تایلند، ممکن است برآورد قطعی میزان نفت خام دنیا که در کنترل غول های آمریکایی است، غیرممکن باشد اما نگاهی به آمار فراوری گزارش شده از سوی بزرگترین شرکت های نفتی دنیا نشان می دهد که دو شرکت از 10 شرکت بزرگ فراورینماینده نفت دنیا در آمریکا مستقر هستند.

10 فراورینماینده بزرگ نفت به اتفاق یکدیگر در عرضه 34.73 میلیون بشکه در روز نفت دنیا سهم دارند و سهم دو غول نفتی آمریکایی اکسون موبیل و شورون 4.13 میلیون بشکه در روز یا معادل 11 درصد است.

در مقایسه با مجموع فراوری نفت دنیا که 94.7 میلیون بشکه در روز برآورد شده است، سهم فراورینماینده بزرگ آمریکایی 4.4 درصد است اما تنها آرامکو که مسئول 100 درصد فراوری نفت عربستان سعودی است، نفت بیشتری از مجموع فراوری دو شرکت اکسون موبیل و شورون فراوری می نماید.

اما آمریکا در زمینه فراوری نفت، مهره های سنگین وزن دیگری هم دارد و تقریبا همه نفتی که در این کشور فراوری می شود، توسط شرکت های نفتی آمریکایی استخراج می شود.

علاوه بر اکسون موبیل و شورون، سایر شرکت های نفتی بزرگ آمریکایی شامل کونوکو فیلیپس، اوکسیدانتال، EOG ریسورسز، آنادارکو، ماراتون، والکو و دیون انرژی هستند و تمامی این شرکت ها در سراسر دنیا فعالیت دارند.

اکسون موبیل در عراق، شورون و آنادارکو در برزیل، ماراتون اویل و کونوکو فیلیپس در کانادا، شورون در کویت، اکسیدان در عمان، والکو در گینه استوایی، اکسون موبیل در روسیه، شورون و اکسیدنتال در قطر، شورون در ونزوئلا و ماراتون اویل و والکو در گابن فعالیت دارند. غول های نفتی آمریکا همچنین در ترینیداد، انگلیس و چین هم فعالیت می نمایند.

در مجموع شرکت های آمریکایی بیش از 15 درصد نفت دنیا را فراوری می نمایند.

چه کسی صاحب نفت است؟

یک راه دیگر آنالیز این که چه کسانی نفت را در کنترل دارند، آنالیز ذخایر قطعی غول های نفتی آمریکا است که نه تنها ذخایر نفتی در آمریکا بلکه ذخایر نفتی در سراسر دنیا را شامل می شود و به این ترتیب است:

اکسون موبیل: 24.3 میلیارد بشکه ذخایر قطعی نفت

شورون: 12.1 میلیارد بشکه ذخایر قطعی نفت

اکسیدانتال: 2.8 میلیارد بشکه ذخایر قطعی نفت

دیون انرژی: 1.9 میلیارد بشکه ذخایر قطعی نفت

آنادارکو: 1.47 میلیارد بشکه ذخایر قطعی نفت

ماراتون اویل: 1.28 میلیارد بشکه ذخایر قطعی نفت

والکو: 5.4 میلیون بشکه ذخایر قطعی نفت

EOG ریسورسز: 2.928 میلیون بشکه ذخایر قطعی نفت

فهرست مذکور جامع نبوده و دربرگیرنده بزرگترین نامها در صنعت نفت آمریکا است. سه بازیگر بزرگ مجموعا معادل 44 میلیارد بشکه نفت را در اختیار دارند و البته شرکت های بسیار کوچکتر آمریکایی هستند که ذخایر قطعی کوچکتری دارند.

ذخایر قطعی نفت آمریکا در آخرین آنالیز انجام گرفته معادل 260 میلیارد بشکه اعلام شد. ذخایر شرکت روس نفت معادل 44 میلیارد بشکه و PDVSA ونزوئلا معادل 300 میلیارد بشکه است.

حتی با وجود بزرگی شرکت اکسون موبیل، فراوری و ذخایر قطعی آمریکا بخش کوچکی از نفت دنیا را تشکیل می دهد که به 1.73 تریلیون بشکه بالغ می شود. ذخایر آمریکایی کمتر از سه درصد از ذخایر قطعی دنیا است اما به معنی این نیست که شرکت های نفتی آمریکایی قدرت ندارند.

کنترل خاورمیانه

حضور شرکت های نفتی آمریکایی در خاورمیانه به دهه ها قبل بازمی شود. آمریکا و انگلیس در سال 1943 برای داشتن سهمی از نفت خاورمیانه رقابت می کردند. در آن موقع انگلیس بیش از دو سوم فراوری نفت خاورمیانه را کنترل می کرد و تنها 14 درصد تحت کنترل آمریکا بود.

از آن موقع نفوذ مستقیم شرکت های نفتی آمریکایی در خاورمیانه ضعیف شده است اما آنها همچنان در خاورمیانه حضورشان را حفظ نموده اند. شرکت های نفتی آمریکایی همچنان در سراسر دنیا از جمله عراق، کویت، عمان و قطر فعالیت می نمایند اما روی نفت فراوری شده در خاورمیانه نفوذ کمتری دارند زیرا بعضی از کشورها غول های نفتی آمریکایی را پس زده و صنایع نفت خود را ملی کردند.

غول های نفتی آمریکایی در مناطق دیگر هم شرایط دشواری را تجربه کردند که باعث شد این پرسش مطرح شود که این شرکتها تا چه حد نفوذ دارند. نگاهی به ونزوئلا، لیبی و نیجریه نشان می دهد شرکت های نفتی غربی در بازارهای خارجی چه عملکردی داشته اند اما نفت آن قدر جذابیت دارد که حتی پذیرش ریسکهای بزرگ هم ارزش تحمل دارد.

به عنوان مثال در ونزوئلا هوگو چاوز، رییس جمهور فقید این کشور تقریبا همه صنعت نفت را ملی کرد و اموال شرکت های نفتی خارجی را توقیف و آنها را بیرون کرد و ثابت کرد نه حتی ونزوئلا که صاحب بزرگترین ذخایر قطعی نفت دنیا است، ارزش آن را داشت. سایر کشورها مانند لیبی و نیجریه درگیریهای داخلی و فساد به حدی شدید بود که بعضی از شرکت های آمریکایی از آنها خارج شدند.

مناطق نفتی جدید

بعضی از غول های نفتی آمریکایی اشتیاق دارند در کشورهای دیگر اکتشاف نمایند و جذابترین نقطه برای آنها اکنون گویان و همسایه اش سورینام هستند و این نگرانی ابراز شده که اکسون قرارداد خوبی در گویان به دست آورده که استثمارگرایانه است.

و مانند خاورمیانه در هنگام نخستین کشف نفتی، گویان و سورینام تجربه ای در زمینه نفت ندارند و سیاستهای آنها برای نفت هنوز شکل نگرفته است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، غول های آمریکایی حداکثر 15 درصد از نفتی که در سراسر دنیا فراوری می شود را در کنترل دارند و فراورینمایندگان آمریکایی از موقعیت قدرتمندی در دنیا برخوردارند و با توجه به این که آمریکا در 98 درصد از رشد فراوری دنیای نفت در سال 2018 سهم داشته است، این روند احتمالا ادامه پیدا می نماید و نفوذ آنها در سالهای آینده تحکیم می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 530

به "آمریکایی ها چقدر نفت دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکایی ها چقدر نفت دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید