تاکید رئیس جمهور ارمنستان بر توسعه روابط تجاری با ایران

به گزارش سفر به تایلند، به گزارش خبرنگاران، هرویک یاریجانیان در نشست خبری امروز سه شنبه 25 تیرماه 98 خود با خبرنگاران از دیدار با رئیس جمهور ارمنستان در ایروان اطلاع داد و گفت: در دیدار نیم ساعته ای که با رئیس جمهور ارمنستان انجام شده، روابط تجاری دو کشور مطرح شده و دو طرف بر گسترش روابط با یکدیگر تاکید کردند؛ به ویژه اینکه روابط ایران و ارمنستان همیشه بسیار مثبت بوده و کوچکترین تنش رسمی و غیررسمی میان دو طرف تا به حال وجود نداشته است.

تاکید رئیس جمهور ارمنستان بر توسعه روابط تجاری با ایران

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان اضافه نمود: روابط ایران و ارمنستان به نحوی است که می توان در توسعه روابط ایران با اوراسیا، کاملاً از پتانسیل ارمنستان استفاده کرد؛ ضمن اینکه رئیس جمهور ارمنستان نیز بر سرمایه گذاری متقابل دو کشور تاکید داشته و خواهان گسترش مجموعه فعالیت هایی از سوی اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان شد تا بتوان روابط را گسترش داد؛ ضمن اینکه وی توصیه کرد اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان نقش مشورتی در ارایه راهبردها به بازرگانان دو کشور داشته باشد.

وی توضیح داد: مهمترین آیتمی که مدنظر رئیس جمهور ارمنستان در توسعه روابط با ایران است، اعزام هیات های تجاری و برگزاری نمایشگاههایی برای شناسایی محصولات دو طرف است که بر این اساس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان بر روی این موضوع متمرکز خواهد شد. این در حالی است که ارمنستان یکی از کشورهای همسایه ایران است که همیشه از استقلال برخوردار بوده و هیچگونه تنشی را با ایران نداشته است؛ از سوی دیگر، ما مرز امنی با این کشور داریم که جزو کشورهای اوراسیا بوده و از این پیمان منطقه ای می توانیم به نفع صادرات ایران به کشورهای اوراسیا در همکاری های مشترک بهره گیریم.

به گفته یاریجانیان، اگر تولیدنمایندگان و توزیع نمایندگان ایرانی بتوانند محصولات و مصنوعات خود را با حداقل تعرفه های گمرکی به ارمنستان و کشورهای اوراسیا صادر نمایند؛ بازاری بالغ بر 200 میلیون نفر را تحت پوشش قرار خواهند داد و می توان علاوه بر بازار ارمنستان، بازار اوراسیا را هم تامین کرد.

وی گفت: در شرایط سخت تحریم برگزاری این دیدار با رئیس جمهور بسیار حائز اهمیت بود؛ به خصوص اینکه در آنجا ما به وی پیشنهاد دادیم تا موسسه مالی و اعتباری مشترک میان دو کشور را برای دور زدن تحریم ها، راه اندازی کنیم که مراحل آن در دست پیگیری است. در حال حاضر البته میزان تجارت ایران و ارمنستان 300 میلیون دلار است که در صورت برطرف مسائل می توان آن را توسعه داد؛ اکنون بیشتر تبادلات بر روی حوزه انرژی متمرکز است و ایران از ارمنستان برق وارد نموده و به آنها گاز صادر می نماید.

یاریجانیان ادامه داد: در حال حاضر کالاهای ایرانی از جمله کارشی و سرامیک، رنگ ساختمانی و خودرو و نیز بعضی محصولات پایه ای به ارمنستان صادر می گردد ولی در حوزه هایی همچون توربین به شدت در این کشور گوشه نشین هستیم و پیروز نبوده ایم؛ در حالیکه بازار ارمنستان پتانسیل بسیار خوبی دارد و سوئیس، کانادا و گرجستان با این کشور تعرفه ترجیحی دارند؛ بنابراین صادرات به این کشور می تواند محصولات ایرانی را با تعرفه های ترجیحی به بازارهایی برساند که ارمنستان با آنها تعرفه ترجیحی دارد.

وی با بیان اینکه به عنوان اولین رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان، با رئیس جمهور این کشور دیدار نموده ام، اضافه نمود: این دیدار فرصت بی نظیری را در اختیار تجار و فعالان مالی ایران قرار می دهد تا بتوانند با برنامه ریزی و به صورت کنترل شده، کار را پیش برند و روابط را توسعه دهند. البته باید زیرساختها همچون جاده ها را نیز روانتر و بهتر کنیم تا کالاهای ایرانی بتوانند در مدت زمانی کمتر به این کشور برسند؛ از سوی دیگر، به شدت به لحاظ هوایی در مراودات تجاری ضعف داریم؛ به این معنا که تا پیش از این یک شرکت داخلی هواپیمایی ایران با قیمت هایی حدود 3 برابر استاندارد جهانی پرواز مستقیم آن هم یک بار در هفته به ایروان داشت که مدتی است متوقف شده، ضمن اینکه یک شرکت هوایی دیگر به تازگی جایگزین شده که از سطح استاندارد بسیار کمی برخوردار است.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه به تازگی رئیس جمهور، قانون ایجاد منطقه آزاد تجاری میان ایران و اوراسیا را ابلاغ نموده است، آیا با توجه به پتانسیل ها، ارمنستان می تواند نقش آفرینی برای میزبانی این منطقه آزاد مشترک را با ایران داشته باشد، اعلام نمود: ارمنستان تنها کشوری است که با ایران مرز خاکی دارد و هیچیک از کشورهای اوراسیا این توانایی را ندارند؛ بنابراین می تواند به خوبی در این رابطه نقش آفرینی کند و به همین دلیل است که نظر رئیس جمهور ایرانن راه اندازی این منطقه در جلفا و ارس است که به نظر می رسد اتصال به منطقه آزاد مقری در ارمنستان را پیگیری می نماید.

وی گفت: ماه آینده، اولین هیات تجاری 100 نفره را از تجار و بازرگانان ایرانی به ارمنستان اعزام خواهیم کرد و کوشش داریم تا با برگزاری نمایشگاههای تخصصی و حرفه ای، زمینه ساز همکاری های مشترک دو کشور شویم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 542

به "تاکید رئیس جمهور ارمنستان بر توسعه روابط تجاری با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید رئیس جمهور ارمنستان بر توسعه روابط تجاری با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید