تولیدو تجاری سازی محصولات کرونایی دانش بنیان ها در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس

به گزارش سفر به تایلند، مدیر حوزه ریاست پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور پارک علم و فناوری این دانشگاه اقدام به فراوری محصولات مختلف در زمینه محلول ها، دستگاه های ضدعفونی کننده، کیت های تشخیصی کرونا و نمونه اولیه دستگاه ونتیلاتور نموده است.

تولیدو تجاری سازی محصولات کرونایی دانش بنیان ها در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

نازنین داراب زاده مدیر حوزه ریاست پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی سفر به تایلند درباره دستاوردهای شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در زمینه مبارزه با ویروس کرونا، گفت: با توجه به ضرورت و اهمیت بالای همکاری همه جانبه در کشور برای کنترل بیماری کرونا و در راستای حمایت از فراوری داخل، پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس اقدام به حمایت از پروژه های دانشگاهی و پارکی مرتبط با حوزه کرونا نموده و در این راستا علاوه بر محصولات مختلف در زمینه محلول ها و دستگاه های ضدعفونی کننده و کیت های تشخیصی کرونا پیروز به فراوری نمونه اولیه دستگاه ونتیلاتور شده و در راستای تجاری سازی محصولات فراوری شده حمایت های مختلفی صورت گرفته است.

وی به محصولات فراوری شده در این پارک اشاره نمود و گفت: یک شرکت دانش بنیان در بحران کرونا اقدام به تهیه فرمولاسیون و فراوری محلول، امولسیون و ژل ضد عفونی کننده دست و سطوح (بر پایه الکل اتانول یا ایزوپروپانول70 درصد)، مطالعه بیوانفورماتیکی و طراحی همزمان 3 واکسن پپتیدی نوترکیب برعلیه کرونا و همچنین فراوری کیت ستونی استخراج RNA ویروسی بهینه شده جهت استخراج ژنوم کروناویروس نموده است.

مدیر حوزه ریاست پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در ادامه اضافه نمود: شرکت دیگری هم در زمینه تجهیزات پزشکی فعال است و با توجه به شرایط حال حاضر کشور با استفاده از نیروهای متخصص و ماشین ­آلات پیشرفته، برای طراحی و ساخت دستگاه ونتیلاتور اقدام نموده ؛ همچنین شرکت دیگری که در زﻣﯿﻨﻪ ﻃﺮاﺣﯽ و ﺳـﺎﺧﺖ دستگاه های ﺗﻮاﻧﺒﺨﺸﯽ رﺑﺎتیک ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ دارد کار ﻃﺮاﺣﯽ و ﺳﺎﺧﺖ وﻧﺘﯿﻼﺗﻮر اورژاﻧﺴﯽ ﺑﺎ رﻋﺎﯾﺖ اﻟﺰاﻣﺎت اﺳﺎﺳﯽ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده در وﻧﺘﯿﻼﺗﻮرﻫﺎ را انجام داده است.

فراوری ماسک، دستگاه اکسیژن، شیلد محافظ صورت

داراب زاده گفت: شرکت دیگری نیز اقدام به فراوری ماسک، دستگاه اکسیژن، شیلد محافظ صورت، کیسه ساکشن یکبار مصرف به همراه پودر جامدکننده برای کنترل عفونت و جلوگیری از انتقال بیماری در بین بیماران و پرسنل بیمارستان نموده است.

وی به شرکت دانش بنیان دیگری که در زمینه تامین قطعات و خدمات دیجیتال مشغول به کار است اشاره نمود و گفت: ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺷﺮاﯾﻂ اﯾﺠﺎد ﺷﺪه در اواﺧﺮ ﺳﺎل 98، این شرکت ﺑﺨﺶ ﺑﺰرﮔﯽ از ﻇﺮﻓﯿﺖ ﺧﻮد را ﺑﻪ ﻃﺮاﺣﯽ و ﺗﻮﻟﯿﺪ وﺳﺎﯾﻞ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ برای ﺟﻠﻮﮔﯿﺮی از ﻫﻤﻪ ﮔﯿﺮ ﺷﺪن وﯾﺮوس کرونا ﻗﺮار داده اﺳﺖ. ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻇﺮﻓﯿﺖ ﻫﺎی وب ﺴﺎﯾﺖ (ﺑﺎزدﯾﺪ ﺑﺎﻻی داﻧﺸﺠﻮﯾﺎن، ﻣﺤﻘﻘﯿﻦ، ﺷﺮﮐﺖ ﻫﺎی داﻧﺶ ﺑﻨﯿﺎن و غیره) اﻗﺪاﻣﺎت ﻻزم برای راه اﻧﺪازی ﯾﮏ ﭘﻮﯾﺶ در ﺣﻮزه ﺗﻮﻟﯿﺪ ﺳﺨﺖ اﻓﺰار اﻧﺠﺎم شده اﺳﺖ. به همین دلیل این شرکت به فراوری شیلد صورت با استفاده از پرینتر های سه بعدی فراوریی خود شرکت، مشغول است.

مدیر حوزه ریاست پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس اضافه نمود: در یکی از شرکت های مستقر در این پارک علم و فناوری دستگاه ضدعفونی کننده دتراید توسط تیمی متخصص و بین رشته ­ای ساخته شده است که طراحی ارگونومیک و منحصر به فرد دستگاه مذکور امکان استفاده راحت را برای کاربران فراهم آورده و همچنین تجهیزات نوری و سنسوری که در این دستگاه تعبیه شده است، در عین ایجاد جذابیت محیطی، این امکان را برای کارفرما ایجاد می نماید تا از اتمام منبع ذخیره مایع ضدعفونی کننده نیز آگاه شوند. حجم­ های متنوع محلول، بر اساس احتیاج فضای مدنظر طراحی شده و همچنین طراحی و ساخت بدنه دستگاه به صورتی است که قابلیت قرارگیری در محیط های مختلف با استحکام و ماندگاری بالا را دارد.

وی اضافه نمود: شرکت دیگری نیز خطوط فراوری و بسته بندی مایعات خود را به فراوری محلول و ژل ضدعفونی کننده دست و سطوح اختصاص داده است؛ همچنین فراوری ماسک های پلیمری و بدون سوپاپ، بسترهای دارورسان و هیدروژل قابل استفاده در پزشکی را داشتیم که این ماسک ها از دو لایه پلیمر گرمانرم و یک لایه پلیمر گرماسخت فراوری شده است به طوری که درصد زیادی از ذرات (بالای 90 درصد) را در خود نگه می دارند. این ماسک به هیچ وجه تنگی نفس ایجاد نمی نماید و برای عموم مردم و افرادی که مشکل تنگی نفس دارند مفید و قابل استفاده است.

داراب زاده اضافه نمود: شرکت دانش بنیان دیگری نیز با تکیه بر توانمندی داخلی و دارا بودن نیروهای علمی متخصص در زمینه فارماکولوژی و بهداشت و براساس دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت اقدام به فراوری مایع های ضدعفونی کننده مجاز کرد؛ همچنین این تیم با توجه به کمبود الکل در کشور فرمولی مناسب و کارآمد برای فراوری مایع ضدعفونی کننده دست و محیط براساس ترکیبات کلردار و بدون احتیاج به الکل تهیه نموده است.

مدیر حوزه ریاست پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس یادآور شد: با وجود بحران کرونا فعالیت ها همچنان ادامه دارد و شرکت دیگری نیز در زمینه فراوری قرص جوشان ضدعفونی کننده ظروف فعالیت دارد که این قرص ها با برای ضدعفونی ظروف مربوط به اطفال که حساسیت بیشتری دارد، مورد استفاده قرار می گیرند.

فراوری ربات بیمارستانی در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس

وی به شرکتی که در حوزه ساخت و فراوری ربات فعال هستند اشاره نمود و گفت: این شرکت رباتی ساخته است که می تواند ﺑﯿﻤﺎرﺳﺘﺎن ﻫﺎ و ﻣﺮاﮐﺰ ﻋﻤﻮﻣﯽ را ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از ﻧﻮر اﺷﻌﻪ ﻣﺎوراء ﺑﻨﻔﺶ ﺿﺪﻋﻔﻮﻧﯽ کند و ﺗﺎﺛﯿﺮ ﻋﻔﻮﻧﺖ وﯾﺮوس کرونا را به ﺸﺪت ﮐم ﮐﻨﺪ. در این طراحی، ﺣﺮﮐﺖ رﺑﺎت به دلیل پیشگیری از آﺳﯿﺐ رسانی اﺷﻌﻪ به صورت برنامه پذیر از راه دور و ﺧﻮدﮐﺎر ﺻﻮرت ﻣﯽ ﭘﺬﯾﺮد.

داراب زاده گفت: حوزه انتقال فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس، پروژه ساخت و فراوری دستگاه ونتیلاتور amic را مطابق با الزامات دانشگاه MIT بر عهده داشته است. ساخت این دستگاه جزء پروژه های تجاری سازی در قالب سرمایه گذاری مستقیم پارک علم و فناوری دانشگاه است.

گروه آمیک (آزمایشگاه مکاترونیک دانشکده مکانیک دانشگاه تربیت مدرس) در ابتدا در قالب برنامه حمایت از تجاری سازی یافته های پژوهشی دانشگاه که از سوی پارک تربیت مدرس برگزار گردید وارد طراحی و ساخت این پروژه شد و در حال حاضر به عنوان یکی از شرکت های مستقر در پارک، ﻣﺪل اوﻟﯿﻪ این محصول را ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از ﯾﮏ ﻣﺤﯿﻂ ﮐﺎرﺑﺮی ﺳﺎده، به نحوی طراحی نموده است ﮐﻪ بتواند ﺑﺴﺘﻪ ﺑﻪ ﻧﯿﺎز ﺑﯿﻤﺎران ﺑﺮای ﻣﻘﺎدﯾﺮ ﻣﺨﺘﻠﻒ، حجم هوای جاری را ﺗﻨﻈﯿﻢ کند. در ﻣﺪل اولیه، می توان اﻃﻼﻋﺎت ﺑﯿﻤﺎر ﻫﻤﭽﻮن ﺳﻦ، ﺟﻨﺴﯿﺖ، ﻣﻘﺪار ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ ﺑﯿﻤﺎری و غیره را ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ورودی در ﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺖ و ﺣﺠﻢ و ﺳﺮﻋﺖ دم و ﺑﺎزدم را ﻣﻄﺎﺑﻖ آن ﺗﻨﻈﯿﻢ کرد. ﺑﺮای اﻧﺠﺎم اﯾﻦ ﻣﺤﺎﺳﺒﺎت ﻣﯽﺗﻮان از اپلیکیشن دستگاه اﺳﺘﻔﺎده کرد.

مدیر حوزه ریاست پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس اضافه نمود: همچنین در این پارک دستگاه هوشمند ضدعفونی­ کننده با اشعه ماورای بنفش (UVDROBOT) به منظور ضدعفونی کردن سطوح و هوا ساخته شده است که علاوه بر ضد­عفونی سطح و هوای آلوده به ویرس، باکتری، قارچ و غیره، از این دستگاه برای ضد­عفونی دستگاه ­ها و تجهیزات، ماسک و لباس کادر بیمارستانی نیز استفاده می گردد. کارایی این دستگاه در ضد عفونی کردن به مراتب بالاتر از محلول ­های پاششی بوده، و خصوصاً برای ضد­عفونی ­کردن مکان­ ها و دستگاه ­هایی که نمی توان از محلول های مایع استفاده کرد، مناسب است.

وی در سرانجام گفت: یکی از شرکت های مستقر در پارک اقدام به فراوری ضدعفونی کننده با پایه نانوذرات نقره نموده است. این محصول حساسیت ها و مضرات پوستی ناشی از محلول های الکلی را نداشته و ظرفیت فراوری روزانه 20 تن از آن وجود دارد. این ضدعفونی کننده با برآورده کردن ملزومات استانداردهای جهانی قابلیت صادرات را نیز دارد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1118

به "تولیدو تجاری سازی محصولات کرونایی دانش بنیان ها در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولیدو تجاری سازی محصولات کرونایی دانش بنیان ها در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید