خودکشی در مردان متاهل کمتر است ، مهارت حل مساله از کودکی آموزش داده گردد

به گزارش سفر به تایلند، معاون بهداشت وزیر بهداشت ضمن اشاره به مباحث مرتبط با سلامت روان و با بیان اینکه باید مهارت حل مسئله را از کودکی به فرزندان آموزش داد، گفت: از این طریق کودک آموزش می بیند که چگونه در برابر مسائل تاب آوری داشته باشد.

خودکشی در مردان متاهل کمتر است ، مهارت حل مساله از کودکی آموزش داده گردد

به گزارش سفر به تایلند، دکترعلیرضا رئیسی در همایش ارتقای سلامت روان اظهار کرد: در ارتباط با واژه ها و مفاهیم باید یک زبان مشترک در جامعه شکل گیرد. در هفته سلامت روان موضوعاتی مانند نقش خودمراقبتی در نشاط اجتماعی، معنویت در سلامت روان، تحکیم خانواده و مهارت های زندگی در این هفته مورد توجه قرار می گیرد.

رییسی با بیان اینکه شبکه های اجتماعی از قدرت و تاثیرگذاری زیادی برخوردار هستند، گفت: این شبکه ها اگر تحت کنترل قرار نگیرند می توانند به روح و روان انسان آسیب بزنند. به دلیل شیوع فضای مجازی ارتباطات خانوادگی در حال کمرنگ شدن است که این موضوع به هیچ عنوان به نفع جامعه نخواهد بود. ارتقای سلامت روان و پیشگیری از خودکشی شعار سال جاری سازمان بهداشت دنیای است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت توضیح داد: مطالعات دنیا نشان می دهند سالانه یک میلیون نفر در دنیا به دلیل خودکشی فوت می نمایند و یکی از علل مرگ در گروه سنی 15 تا 35 سال به شمار می رود. در خودکشی شش نفر به صورت مستقیم درگیر این پدیده می شوند و اگر این اتفاق در محیطی مثل دانشگاه رخ دهد، تاثیر زیادی بر محیط می گذارد. همچنین خودکشی مسوول 1.8 درصد بار بیماری ها در دنیا بوده است، این رقم در کشورهای با درآمد بالا تا 2.3 درصد می رسد.

وی اضافه نمود: میانگین دنیای فوت به دنبال خودکشی در هر 100هزار نفر در دنیا بین 200 الی 300 نفر خودکشی است که رقم بالایی است، اقدام به خودکشی در زنان بالاتر است و اقدام خودکشی منجر به فوت در مردان بیشتر است.

معاون وزیر بهداشت اضافه نمود: در روستاهای چین اقدام به خودکشی منجر به فوت بیشتر است. بالاترین میزان اقدام به خودکشی در گروه سنی 15 تا 24 سال است. میزان فوت ناشی از خودکشی در هر صدهزار نفر با بالارفتن سن افزایش پیدا می نماید، شایع ترین روش های خودکشی مسمومیت است.

رئیسی گفت: در سال 97 در کشور ما 99270 نفر معادل 121 در هر 100هزار نفر جمعیت عمومی اقدام به خودکشی کردند که 20 درصد زیر 18 سال بوده اند. اقدام به خودکشی 62 درصد بوده است که این رقم در مردان به 38 درصد می رسد. قرص برنج یکی از شایع ترین روش های خودکشی است.

رئیسی در مورد آمار خودکشی منجر به فوت نیز گفت: 5101 نفر در سال گذشته جان خود را به دلیل خودکشی از دست دادند؛ یعنی از هر 100هزار خودکشی شش نفر جان خود را از دست می دهند.

وی درباره داروهای روانپزشکی نیز ادامه داد: میانگین مصرف دارو در کشور ما پایین است و بعضی از افراد حتی از مصرف داروهای روانپزشکی خودداری می نمایند. سابقه مصرف مواد، سابقه خانوادگی خود کشی، احساس آزار دیدن در کودکی، انگ اجتماعی و احساس ناامیدی از جمله عوامل خودکشی هستند.

وی با اشاره به نقش رسانه ها در حوزه فرهنگ سازی برای پیشگیری از خودکشی گفت: هیچوقت نباید رسانه ها جزییات خودکشی را منتشر نمایند؛ چرا که برای جامعه مناسب نخواهد بود.

رئیسی توضیح داد: جداکردن بیمارستان های روانپزشکی نیز باعث انگ می گردد و بار مراجعه برای درمان بیماری اعصاب و روان را کاهش می دهد. افراد باید قبول نمایند که مثل هر بافت دیگر بدن که آسیب می بیند در حوزه بیماری روانی نیز می توان فرد را با مصرف دارو درمان کرد.

وی دسترسی به روش های مهلک، عدم تمایل به دریافت یاری به دلیل انگ اجتماعی و انزوای اجتماعی را از جمله عوامل دیگر خطر خودکشی دانست.

رئیسی گفت: تاهل نقش محافظتی برای مردان دارد و خودکشی در مردان متاهل کمتر است. اختلالات روانی و بیکاری نیز از جمله علل خودکشی هستند، ارتباط بیکاری با خودکشی به دلیل بروز عواملی مانند فقر، محرومیت اجتماعی و خشونت خانوادگی است.

وی در مورد عوامل محافظت نماینده از خودکشی گفت: دسترسی به خدمات، ارتباط درمانی مداوم، مهارت حل مسئله و حمایت خانوادگی از جمله این عوامل هستند.

وی با بیان اینکه باید مهارت حل مسئله را از کودکی به فرزندان آموزش داد، گفت: از این طریق کودک آموزش می بیند که چگونه در برابر مسائل تاب آوری داشته باشد و آن ها را حل نماید. از استراتژی های ما روایی کردن داده ها و تقویت پژوهش در زمینه سلامت روان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 452

به "خودکشی در مردان متاهل کمتر است ، مهارت حل مساله از کودکی آموزش داده گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودکشی در مردان متاهل کمتر است ، مهارت حل مساله از کودکی آموزش داده گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید