مناطق آزاد در فضای تحریمی، ظرفیتی سازنده برای اقتصاد کشور محسوب می شوند، فرصت اشتغال 250 هزار نفری

به گزارش سفر به تایلند، گروسی گفت: مناطق آزاد، در فضای تحریمی کشور، از ظرفیت های سازنده ای به شمار می روند که با تکیه بر آن می توان، روند توسعه و شکوفایی مالی کشور را با سرعت و شتاب هر چه بیشتری همراه سازد.

مناطق آزاد در فضای تحریمی، ظرفیتی سازنده برای اقتصاد کشور محسوب می شوند، فرصت اشتغال 250 هزار نفری

حسین گروسی، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ، با اشاره به لزوم تبیین و واکاوی فرصت های ویژه و بالقوه مناطق آزاد تجاری اظهار کرد:بعضی گمان می نمایند مناطق آزاد، صرفا به اماکنی برای محل گردشگری خلاصه می شوند، اما در واقع، مناطق آزاد، عرصه هایی هستند که فارغ از جاذبه های گردشگری می توانند به حوزه هایی برای رونق مالی و حتی صنعتی و فراورییِ کشور مبدل شوند.

او اضافه کرد: نباید این امر خطیر را از نظر دور داشت که هر منطقه آزاد ما در کشور، باید به یک برند خاص تبدیل گردد و در صورت عملیاتی و اجرایی شدن این اصل، قطعا شاهد حصول توفیقات هر چه بیشتری در حوزه مالی این مرز و بوم خواهیم بود.

گروسی در ادامه اعلام کرد: به عنوان نمونه، در منطقه آزاد قشم می باید بر روی حوزه های نفت و گاز تمرکز هر چه بیشتری را لحاظ کنیم یا در منطقه کیش به امر گردشگری توجه فزاینده تری معطوف گردد.

فراوری در ایران راستا رونق را در پیش گرفته است / ایجاد فضای مناسب برای فعالان مالی ایران و سوریه

معاون حقوقی و امور مجلس مناطق آزاد تجاری گفت: رویکرد اصلی ما در مناطق آزاد حرکت به سمت فراوری محوری است و با آمایش سرزمینیِ در نظر گرفته شده، کوشش می گردد اهداف از پیش مشخص شده در این خصوص تامین و محقق گردد.

او اضافه کرد: به واقع در مناطق آزاد تجاری و مالی، نیازمند تکنولوژی روز دنیای هستیم و با تلفیق دو امر تامین مواد اولیه از سوی ما و تکنولوژی روز دنیای که می باید با مشارکت کشور های صاحب تکنولوژی اجرایی گردد، فادر خواهیم بود به مقاصد تعریف شده در این بخش به نحو شایسته تری نائل شویم.

گروسی گفت: پروژه بزرگ انرژی خورشیدی در منطقه آزاد قشم که توسط چینی ها در حال پیگیری است و یا حضور هندی ها در مناطق آزاد چابهار، از نمونه این موارد به شمار می روند که مقرر است با مشارکت خارجی ها و سرمایه گذاری لازم در این حوزه، علاوه بر رونق و شکوفایی مناطق آزاد، کلیت اقتصاد کشور نیز از این ظرفیت های بالقوه و ارزنده منتفع گردد.

وی اضافه کرد: در واقع امر، مناطق آزاد در کل دنیا عرصه ای برای فراوریات به صورت کنسرسیومی و با مشارکت کشور های دیگر است و رویکرد ما نیز در حوزه مذکور تغییر یافته و امروز ما در صدد هستیم که با اتخاذ تدابیر موثر در مناطق آزاد با حضور کشور های مختلف، (فراوری) و (باز صادرات) به نحو هر چه مطلوب تری پیگیری و عملیاتی گردد.

گروسی در ادامه اعلام کرد: این تغییر رویکرد، در زمان تحمیل تحریم ها با شیب تند تری در حال وقوع است و در واقع هر آنچه به سمت تحریم ها حرکت کنیم این مناطق می توانند به عنوان ظرفیت هایی بالقوه و ویژه به عاملی برای حصول توفیقات مطلوب و سازنده برای اقتصاد کشور تبدیل شوند.

وی اضافه کرد: تا پیش از این، نگاه به مناطق آزاد، صرفا وارداتی بود، اما امروزه کارخانه های فولاد و نفت و گاز در مناطق آزاد مشغول به فعالیت هستند و بعضی از محصولات همچون نفت و گاز که پیشتر بصورت خام صادر می شد امروز در چابهار و مکران در حال فراوری است.

مناطق آزاد عرصه ای برای معرفی و عرضه کالا های برند ایرانی

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در ادامه در تشریح پتانسیل های دیگر مناطق آزاد برای اقتصاد و توسعه پایدار کشور اظهار کرد: از دیگر سو، مناطق آزاد باید به مثابه ویترینی برای فراوری و عرضه محصولات برند ایرانی همچون زعفران، فرش، کاشی و سرامیک و... نقش آفرینی نمایند.

وی اضافه کرد: بسیاری از کشور های دنیا با تکیه بر ظرفیت های مناطق آزاد در صدد حصول توفیقات هر چه بیشتر هستند و می باید ما به عنوان کشوری که به آب های آزاد دسترسی دارد، با مطالعه و الگوبرداری سازنده از کشور های توانمند در این عرصه، بهره هر چه بیشتری را از مناطق آزاد در راستای منافع ملی کشور کسب کنیم.

گروسی گفت: متاسفانه، مکرر مشاهده و شنیده می گردد که انگشت اتهام به سمت مناطق آزاد گرفته می گردد، اما در واقع امر، مناطق آزاد حوزه هایی برای تنفس هستند و می باید این رویکرد در دستور کار قرار گیرد که در مناطق آزاد مشوق های هر چه بیشتری تعریف و در نظر گرفته گردد.

وی اضافه کرد: می باید از قوانین خلق الساعه در ارتباط با مناطق آزاد اجتناب گردد، زیرا قوانین اینچنینی مانعی در جهت اعتماد سازی محسوب می گردد.

عضو پیشین کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر ترکیه با 21 منطقه آزاد، امارات با 38 منطقه آزاد و کشور های گرجستان، ارمنستان و... نیز با اتکای به چنین ظرفیتی کوشش می نمایند از مواهب و مزایای منطقه آزاد بهره مند شوند.

گروسی گفت: تایوان، تایلند، ایتالیا، سنگاپور نیز از دیگر کشور هایی هستند که با تعریف و طراحی برنامه های متعدد در مناطق آزاد، توسعه مالی خود را با سرعت افزون تری در پیش گرفته اند.

وی اضافه کرد: برخلاف تصور عده ای، مناطق آزاد هیچگونه بودجه دولتی ندارند و به عنوان نمونه در منطقه ای همچون سیستان و بلوچستان می توان با اتکای به منطقه آزاد، فرصت های مالی بسیاری را ایجاد کرد و در سایه آن ساکنان این حوزه و حتی فراتر از آن، کلیت اقتصاد کشور را از مزایای آن بهره مند کرد.

گروسی گفت: می باید مناطق آزاد به اماکن و محل هایی خاص برای عرضه کالا های برند و صاحب نام ایرانی همچون فرش، مبلمان، پسته، زعفران و... تبدیل شوند و قطعا با عملیاتی شدن این رویکرد، رشد و توسعه فزاینده تری برای کشور به ارمغان می آید.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در ادامه اعلام کرد:با وجود اتهامات بسیاری که از سوی بعضی، متوجه مناطق آزاد می گردد، نمی توان این واقعیت را نادیده انگاشت که در یکی از بند های اقتصاد مقاومتی، به مناطق آزاد اشاره شده که این تاکید و اشاره، موید ظرفیت های پیدا و پنهان در این مناطق است.

وی اضافه کرد: فرصت اشتغال 250 هزار نفری که بدون هیچگونه یاری دولتی در مناطق آزاد ایجاد شده نمونه ای از پتانسیل های موجودِ در این مناطق در عرصه مالی و اشتغالزایی است که باید با دقت نظر و هوشمندی هر چه بیشتری مورد توجه قرار گیرد.

گروسی در سرانجام یادآور شد: همه ما موظف هستیم با کوشش و سعی فزاینده از تبدیل شدن فرصت مناطق آزاد به تهدید پیشگیری کنیم و این مهم با برنامه ریزی، همگرایی و همسویی هر چه بیشتر قابل حصول خواهد بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 311

به "مناطق آزاد در فضای تحریمی، ظرفیتی سازنده برای اقتصاد کشور محسوب می شوند، فرصت اشتغال 250 هزار نفری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مناطق آزاد در فضای تحریمی، ظرفیتی سازنده برای اقتصاد کشور محسوب می شوند، فرصت اشتغال 250 هزار نفری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید