چاپ ایران چک قانونی است، 120 میلیارد تومان اسکناس نو در راه بازار

به گزارش سفر به تایلند، خبرنگاران : مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی با اعلام اینکه ادامه چاپ ایران چک قانونی است، از ورود 120 میلیارد تومان اسکناس نو به بازار اطلاع داد و گفت: اسکناس های 10 هزار تومانی تقلبی حرفه ای نداریم.

چاپ ایران چک قانونی است، 120 میلیارد تومان اسکناس نو در راه بازار

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ آنلاین کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگار مالی خبرنگاران ، رضا قیاسوند صبح امروز در نشست خبری که در بانک مرکزی برگزاری شده بود در پاسخ به خبرنگار خبرنگاران مبنی بر اینکه طبق مصوبه مجلس ایران چک های 50 هزار تومانی باید از رده خارج شوند و بانک مرکزی برای ادامه فعالیت این ایران چک ها تا سرانجام سال جاری مهلت داشت اما در یکی از بندهای لایحه بودجه سال آینده به بانک مرکزی اجازه داده شده نسبت به چاپ ایران چک اقدام کند، آیا این بند از بودجه مغایر مصوبه مجلس نیست گفت: قانون بودجه سال 91 به بانک مرکزی اجازه داده بود ایران چک ها چاپ و در بازار در گردش باشند. از همین رو مسئله ای برای گردش ایران چک سال جاری نداشتیم. اما بانک مرکزی از دولت درخواست کرد که مجدداٌ در لایحه بودجه 92 اجازه چاپ ایران چک 50 هزار تومانی را قید کند؛ بنابراین در صورتی که چاپ ایران چک قانونی باشد مسئله ای هم از نظر مصوبات مجلس نداریم.

ورود 1200 میلیارد ریال اسکناس نو به بازار

وی در بیان برنامه های بانک مرکزی برای تامین اسکناس نو مورد احتیاج بازار در روزهای سرانجامی سال گفت: در روزهای آینده اسکناس نو به وسیله شعب منتخب بانک تجارت و ملی بین مردم توزیع خواهد شد.

وی حجم اسکناس های نوی در نظر گرفته شده برای ورود به بازار را به ترتیب در تهران بین 360 الی 400 میلیارد ریال و در شهرستانها دو برابر تهران بیان کرد و اضافه نمود: این اسکناس ها به ترتیب با قطعات 500، 1000، 2000 و 5 هزار تومانی توزیع خواهد شد؛ 10 هزار تومانی طبق روال معمول در بانکها عرضه می گردد.

اسکناس های جعلی 10 هزار تومانی درایم اما حرفه ای نیست

قیاسوند در ادامه به پاسخ دیگر پرسش خبرنگار خبرنگاران مبنی بر اینکه این روزها شائبه ورود اسکناس جعلی 10 هزار تومانی در بازار افزایش یافته، آیا ورود اسکناس تقلبی به بازار بخصوص اسکناسهای 10 هزار تومانی را تایید می کنید گفت: اسکناس تقلبی در تمام جهان وجود د ارد اما اینکه این اسکناس ها تا چه حد به صورت حرفه ای جعل شده باشد مورد اهمیت است؛ طبق مصوبه شورای عالی امنیت هر نهادی در کشور این اسکناسها را کشف کند باید برای رسیدگی به بانک مرکزی ارجاع دهد.

وی با بیان انیکه حجم سازمان یافته ای از ورود اسکناس 10 هزار تومانی به بازار گزارش نشده است، اضافه نمود: جعل ها به صورت حرفه ای نیست؛ اسکناس 10 هزار تومالی جعلی داریم اما حرفه ای نیست مردم باید حواسشان را جمع نمایند ولی احتمال می دهیم مورد خطرناکی در این زمینه وجود ندارد.

مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی درباره میزان اسکناس های در جریان گفت: 8 میلیارد اسکناس در جریان داریم؛ سرانه اسکناس های در جریان حدود 105 برگ است که این نسبت به سالهای قبل تقلیل پیدا نموده است.

وی اضافه نمود: درصد ترکیب تعداد اسکناس از نظر مبلغ و برگ به ترتیب عبارت از 100 تا 1000 ریالی حدود 20 درصد از نظر برگ، اسکناس 200 تا 10000 ریالی حدود 30 درصد، 2 هزار تومانی تا 10 هزار تومانی 41 درصد و ایران چک از نظر مبلغ 54 الی 55 درصد است.

منبع: تسنیم
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 740

به "چاپ ایران چک قانونی است، 120 میلیارد تومان اسکناس نو در راه بازار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاپ ایران چک قانونی است، 120 میلیارد تومان اسکناس نو در راه بازار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید