چه نوع سرفه ای نشانه کروناست؟

به گزارش سفر به تایلند، تشخیص به موقع ابتلا به کوویدـ19 به منظور پیشگیری از انتقال آن و جلوگیری از بروز دیگر پیامدهای آن حائز اهمیت است. سرفه یکی از شایع ترین علائم بیماری کوویدـ19 است، اما چه زمانی سرفه را می توان نشانه این بیماری دانست؟

چه نوع سرفه ای نشانه کروناست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، سرفه، تب و احساس خستگی از جمله علائم شایع بیماری کوویدـ19 است و به همین دلیل بیمار احساس می کند دچار سرماخوردگی یا آنفلوآنزا شده است.

تشخیص به موقع ابتلا به کوویدـ19 به منظور پیشگیری از انتقال آن و جلوگیری از بروز دیگر پیامدهای آن حائز اهمیت است. یکی از راه ها بررسی چگونگی سرفه کردن است تا معین شود سرفه از بیماری کوویدـ19 نشئت گرفته یا عوامل و بیماری های دیگر موجب سرفه شده است.

سرفه ناشی از بیماری کوویدـ19 خشک و مداوم است و فرد را دچار تنگی نفس می کند. به همین دلیل است که این بیماری بافت های ریه را تحریک می کند. با پیشروی بیماری در بافت های آسیب دیده ریه مایع جمع می شود و در این شرایط فرد احساس تنگی نفس بیشتری را تجربه می کند زیرا بدن قادر به تامین اکسیژن مورد نیاز خود نیست.

به گفته متخصصان، سرفه های گاه به گاه نگران کننده نیست ،اما زمانی که سرفه ها برای هفته ها ادامه پیدا کند، همراه با خون باشد، موجب تغییر رنگ خلط شود، با تب، احساس منگی و خستگی همراه باشد ضرورت دارد بیمار به پزشک مراجعه کند.

  • سرفه خشک یا مرطوب

افراد ممکن است بر اثر شرایط و بیماری های دیگر و نه بیماری کوویدـ19 دچار علائم سرفه شوند. سرفه مرطوب با خلط همراه است، اما سرفه خشک مشابه با آنچه در بیماران مبتلا به کوویدـ19 مشاهده می شود با خلط همراه نیست و معمولا از قسمت پشت گلو آغاز می شود. همچنین در سرفه خشک مجرای تنفسی باز نمی شود و اغلب افراد این سرفه را آزاردهنده توصیف می کنند.

هرچند ممکن است ابتدا سرفه خشک باشد و در نهایت به سرفه مرطوب تبدیل شود. این شرایط در بیماران مبتلا به ذات الریه مشاهده می شود که اغلب فرد دچار سرفه های خشک شده اما با پیشرفت بیماری کیسه های هوایی ریه با ترشحات التهابی پر شده و موجب بروز سرفه مرطوب می شود.

در صورتی که برای بررسی شرایط سلامت خود به پزشک مراجعه کنید معمولا این سوالات از شما پرسیده می شود:

ـ سرفه چه مدت زمان به طول می انجامد؟

ـ شدت سرفه در چه موقع از شبانه روز بیشتر است؟

ـ سرفه با چه صدایی همراه است؟

ـ آیا سرفه موجب بروز علائمی از قبیل استفراغ، سرگیجه یا بی خوابی می شود؟

ـ سرفه چه شدتی دارد؟ آیا در فعالیت های روزانه خلل ایجاد می کند؟

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1073

به "چه نوع سرفه ای نشانه کروناست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه نوع سرفه ای نشانه کروناست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید