کار ما کرونا شویی است نه کرونا اقتصادی!

به گزارش سفر به تایلند، اینجا همه از هم می ترسند؛ مشتری از کارگر، کارگر از مشتری. می گویند قبل از کرونا آن قدر ماشین اینجا می آمد که وقت سر خاراندن نداشتیم، اما الان بیشتر ماشین های شاسی بلند و گرانقیمت مشتری کارواش هستند. به قول خودشان انگار صاحبان ماشین های معمولی و پایین قیمت بیشتر از کرونا می ترسند. سینا شیلنگ کف را روی ماشین می گیرد. صاحب ماشین از دور دست تکان می دهد و می گوید با داخل ماشین کاری نداشته باشید. فقط روشویی کنید. او هم مثل خیلی ها نگران است از اینکه مبادا کارگران کارواش با دستمالی که ممکن است آلوده به ویروس باشد، ماشین را تمیز نمایند. اما از آن طرف کارگر ها هم نگرانند که نکند صاحب ماشین ناقل کرونا باشد.

کار ما کرونا شویی است نه کرونا اقتصادی!

روزنامه ایران در ادامه می نویسد: دیگر خبری از صف طولانی مقابل در کارواش نیست. تا قبل از کرونا اینجا ماشین ها ردیفی منتظر می شدند تا جا خالی گردد و بتوانند به اندازه یک ماشین جلوتر بروند. سعید می گوید: روز های تعطیل گاهی اوقات 150 تا ماشین را می شستیم، اما الان بیشتر از 60 تا ماشین نمی آیند. انگار همه ترجیح می دهند با ماشین کثیف این طرف و آن طرف بروند، ولی خیال شان بابت کرونا راحت باشد.

آیدین اهل ارومیه است و چند سالی هست که در کارواش کار می نماید. ماسک را تا زیر چشمانش بالا برده و با دقت مشغول تمیز کردن داخل ماشین است. می گوید روز های اول شیوع کرونا هفت نفر از کارگران، رها کردند و به شهرشان برگشتند و حالا کارواش با نیمی از کارگران کار می نماید: روز های اول شرایط خیلی سخت بود. هم ما نگران بودیم هم مشتری. نمی دانیم ماشینی را که تمیز می کنیم بیمار کرونایی در آن بوده یا نه!

او درباره کار با ماسک می گوید: باور کنید کار کردن در کارواش آن هم با ماسک سخت است، اما به خاطر خودمان و مشتری ها رعایت می کنیم. ما هم خانواده داریم و هر روز زنگ می زنند و نگران ما هستند. یک بار وقتی مشغول تمیز کردن یکی از ماشین ها بودیم همکارم فکر کرد بسته قرصی که روی داشبورد بوده زباله است و آن را داخل سطل زباله انداخت. یک ساعت بعد راننده با ناراحتی برگشت و گفت آن قرص ها را برای برادرم که به کرونا مبتلا شده تهیه نموده بودم. این حرف مثل پتک توی سرمان خورد نه برای اینکه ممکن بود ما هم به کرونا مبتلا شده باشیم، بلکه به خاطر گم شدن دارو ناراحت شدیم. خلاصه با هر سختی که بود از بین زباله ها بسته قرص را پیدا کردیم و به راننده دادیم.

سینا گوشه دستمال را می گیرد و محکم می چلاند. می گوید مردم حق دارند نگران باشند، اما باید به زندگی در کنار کرونا عادت کنیم و با شرایط کنار بیاییم: تعدادی از راننده ها فقط درخواست روشویی می دهند و می گویند داخل ماشین را نظافت نکنیم. می دانیم نگران هستند، اما ما همه موارد بهداشتی را رعایت می کنیم. از صبح تا شب که دست ما داخل مواد شوینده و ضدعفونی نماینده است و ماسک هم می زنیم. بعد از شست و شو و نظافت هر ماشین هم دستمال ها را می شوییم و جلوی آفتاب پهن می کنیم، اما خیلی ها تصور می نمایند با یک دستمال همه ماشین ها را تمیز می کنیم. اینجا به هر مشتری پیجر می دهیم تا زمانی که ماشین آماده شد به او اطلاع دهیم. بعضی از راننده ها این پیجر ها را داخل نایلون می گذارند و با ترس و نگرانی به ما برمی گردانند.

آیدین با لبخند وسط حرفش می پرد و می گوید: این را هم بگو که راننده ماشین های گرانقیمت ترسی از کرونا ندارند و این روز ها بیشتر از بقیه مشتری ما هستند.

محمد و سعید از مشتری های قدیمی کارواش هستند. گوشه ای ایستاده اند و تمیز کردن ماشین های شان را تماشا می نمایند. می گویند سه ماه اول شیوع کرونا ماشین را کارواش نیاورده بودند، اما بعد از آن، هر دو هفته یکبار اینجا هستند.

سعید می گوید: من به تمیزی ماشین خیلی اهمیت می دهم. قبل از کرونا هر 10 روز یک بار کارواش می آمدم. با شیوع کرونا البته من هم مثل خیلی از مردم در خانه نشستم و کمتر با ماشین بیرون آمدم و حتی سه ماه کارواش نیامدم تا اینکه اوضاع کمی روال عادی پیدا کرد. بعد هم تا چند وقت با خودم دستکش و ماسک می آوردم و قبل از شست و شو آن ها را به کارگر ها می دادم. البته خوشبختانه اینجا همه ماسک و دستکش دارند و خیالم راحت است.

محمد هم با تأکید بر اینکه خیلی ها اجازه نمی دهند داخل ماشین شان نظافت گردد، می گوید: آن ها احساس می نمایند کرونا وارد ماشین می گردد و ترجیح می دهند فقط ظاهر ماشین تمیز باشد. اینجا می توانی داخل ماشین را هم ضدعفونی کنی که من هم از این سرویس استفاده می کنم. البته در کنار نگرانی از کرونا مسائل اقتصادی و بالا رفتن قیمت بعضی از کارواشی ها هم باعث شده مردم برای تمیز کردن ماشین خودکفا شوند.

ابرقویی مدیر کارواش دل پردردی دارد از رفتن کارگرها، کم شدن مشتری، گران شدن مواد شست و شو و بالا رفتن هزینه ها: باور کنید با سختی زیادی اینجا را سرپا نگه داشته ام. اگر این طور پیش برود ما هم باید در اینجا را تخته کنیم. اوایل شیوع کرونا هفت نفر از کارگرهایم رفتند و ما هم به خاطر حفظ سلامت خودمان و مشتری ها تعطیل کردیم. بعد از دو ماه هم که باز کردیم لااقل 40 درصد ریزش مشتری داشتیم و الان هم وضع همین است.

مشتری ای که هفته ای یک بار می آمد الان دو ماه یک بار هم نمی آید. کرونا برای صنف کارواشی ها مثل دو لبه قیچی عمل می نماید. از یک طرف نگرانی کارگران از ویروس کرونا و از طرف دیگر نگرانی صاحبان خودرو از اینکه ممکن است کارگران ما ناقل باشند. تعطیلی کارواش هزینه چند برابری برای ما داشت. ما به کارگر ها حقوق و درصد می دهیم و موقع تعطیلات هم حقوق شان را واریز می کنیم.

او درباره گرانی مواد شوینده می گوید: البته بیشتر از کرونا گرانی مواد شوینده و ضدعفونی نماینده و هزینه های جانبی ما را با مشکل روبرو نموده است. هربار که مواد شوینده و لوازم می خریم، می بینیم 20 درصد گران تر شده است و ما نمی توانیم این هزینه اضافه را از مشتری بگیریم، چون همین تعداد مشتری را هم از دست می دهیم؛ با مشتری هم که نمی توانیم دعوا کنیم و بگوییم که قیمت ها بالا رفته است. سود کار ما خیلی کم شده و اگر شرایط همین شکلی بماند ما هم باید تعطیل کنیم. آینده صنف ما تاریک است و دیگر خبری از سود نیست.

از آن طرف هم هرروز مواد ضدعفونی می خریم و هر شب همه کارواش و اتاق های انتظار و پولیش کاری را ضدعفونی می کنیم، اما با این حال بازهم مردم نگرانند. الان یک سرویس جداگانه برای ضدعفونی کردن داخل ماشین داریم که هر کسی بخواهد برایش انجام می دهیم.

سری به یکی از کارواش های عظیم شرق تهران می زنم. جایی که به گفته سرکارگرش تا قبل از کرونا وقت سرخاراندن نداشتند. چند ماشین با فاصله کنار هم ردیف ایستاده اند و کارگر ها آن ها را کف اقتصادی می نمایند. چند تایی ماسک دارند و قبل از تمیز کردن داخل ماشین از راننده اجازه می گیرند.

سیروس سرکارگر کارواش از ترسی که کرونا به جان کارگر ها انداخته می گوید و تأکید می نماید که دیگر کسی مثل گذشته به تمیزی ماشین اهمیت نمی دهد: این روز ها کار و کاسبی ما هم مثل خیلی ها کساد است. حداقل 50 درصد ریزش مشتری داریم. قبل از کرونا روز های تعطیل 300 تا ماشین اینجا می آمد و بچه ها وقت استراحت نداشتند، اما الان به 80 تا ماشین رسیده. آن هایی هم که می آیند دائماً استرس دارند و خدا نکند که یکی از بچه ها موقع کار سرفه کند.

تعدادی از راننده ها زمان شست و شوی ماشین در ها را قفل می نمایند و این یعنی با داخل ماشین کاری نداشته باشیم درحالی که در روشویی کفی های ماشین را هم می شویند. همان طور که می بینی همه کارگر ها ماسک و دستکش دارند و از آن ها تست کرونا هم گرفته ایم، ولی خب باز مردم می ترسند. می گوید فشار اقتصادی زیادی را تحمل می نماید و صاحب ملک هم راضی نشده است اجاره دو ماهی که کارواش به دستور اتحادیه تعطیل بوده، ببخشد.

یکی از کارگر ها از رکاب ماشین بالا می رود تا بتواند سقفش را تمیز کند. دستش را دراز می نماید تا بتواند دستمال را به همه جای سقف بکشد. ماسک از صورتش لیز می خورد و زیر ماشین می افتد. با ناراحتی آن را بر می دارد و دوباره به صورت می زند. زیر لب غرولندی می نماید و می گوید لعنت به کرونا که کف اقتصادی مان کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1085

به "کار ما کرونا شویی است نه کرونا اقتصادی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کار ما کرونا شویی است نه کرونا اقتصادی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید