یاری فرانسه برای برطرف بحران سیاسی و مالی سودان

به گزارش سفر به تایلند، ایوه لو دریان، وزیر خارجه فرانسه با اعلام یاری 60 میلیون یورویی به دولت سودان تاکید نمود که کوشش می نماید نام این کشور را از فهرست سیاه کشورهای حامی تروریسم آمریکا خارج کند.

یاری فرانسه برای برطرف بحران سیاسی و مالی سودان

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه از خارطوم، وی ضمن تاکید بر اعطای یاری مالی به سودان برای بهتر پیمودن راه دمکراسی گفت که خروج نام سودان از لیست سیاه حامیان تروریسم آمریکا به این کشور یاری می نماید تعامل بهتری را با جامعه بین الملل برقرار کند و برای پرداخت بدهی های خارجی خود از کشورهای خارجی یاری بگیرد.

لودریان که برای سفر یک روزه در خارطوم بسر می برد شامگاه دوشنبه بعد از ادای احترام به اعتراضات صلح آمیز در سودان که به سرنگونی عمرالبشیر، رئیس جمهوری سابق این کشور منجر شد، در گفت وگو با سفر به تایلند گفت: امروز با سودان جدیدی روبرو هستیم که فرانسه سعی دارد با حمایت از آن راه عبور دولت و ملت سودان از بحران های مالی و سیاسی را هموار سازد.

وی در این سفر که نخستین سفر یک مقام عالی رتبه فرانسوی طی یک دهه گذشته به سودان است گفت: ما با شرکای اروپایی خود به منظور برداشتن نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم کوشش خواهیم کرد و در عین حال پاریس 60 میلیون یورو به عنوان یاری در اختیار خارطوم قرار می دهد.

وزیر خارجه فرانسه همچنین در یک کنفرانس خبری مشترک با اسماء عبدالله، همتای سودانی خود تاکید نمود: پاریس از اولویت های اصلی سودان مانند بازسازی مالی و دستیابی به توافقات صلح با جنبش های مسلح در مناطق درگیر در دارفور، کردفان جنوبی و نیل آبی حمایت می نماید.

وی ضمن اعلام حمایت پاریس از مقامات دولت انتقالی سودان گفت که پاریس ابتدا 15 میلیون یورو از 60 میلیون یورو را فوری در اختیار خارطوم قرار می دهد تا به روند تحول مسالمت آمیز در سودان یاری نموده باشد.

لودریان همچنین تاکید نمود: فرانسه به همگام بودن سودان در جهت پیوستن به جامعه جهانی و تحقق صلح با جنبش های مسلح امیدوار است و ما برای اقناع تمامی جنبش های مسلح جهت پیوستن به روند صلح کوشش می کنیم و از مقامات این کشور برای دستیابی به صلح فراگیر طی شش ماه نخست دوره انتقالی حمایت می کنیم.

وزیر خارجه فرانسه همچنین طی این سفر با عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیتی سودان، عبدالله حمدوک، نخست وزیر دولت انتقالی و اسماء محمد عبدالله دیدار کرد.

نخست وزیر سودان نیز بر اصرار کشورش به تقویت روابط و همکاری با فرانسه تاکید نمود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 375

به "یاری فرانسه برای برطرف بحران سیاسی و مالی سودان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری فرانسه برای برطرف بحران سیاسی و مالی سودان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید