ترکیه باز هم در قبرس شمالی پهپاد مستقر می نماید

به گزارش سفر به تایلند، رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه فعالیت های خود را در قبرس شمالی ادامه می دهند، از احتمال استقرار پهپادهای بیشتر در این منطقه اطلاع داد.

ترکیه باز هم در قبرس شمالی پهپاد مستقر می نماید

بهترین تجربه سفر را با تور ارزان ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دولت ترکیه، در بحبوحه تنش ها با یونان، قبرس و اتحادیه اروپا بر سر اکتشاف نفت وگاز در دریای مدیترانه، تصمیم دارد هواپیماهای بدون سرنشین بیشتری در دولت خودخوانده قبرس شمالی مستقر کند.

به نوشته روزنامه دیلی صاباح، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه شامگاه چهارشنبه پیش از سفر به مالزی در جمع خبرنگاران گفت که محتمل است تعداد پهپادهای مستقر شده در قبرس شمالی برای حفاظت از کشتی های حفاری ترکیه را افزایش دهند.

بعد از تهدیدهای مکرر اتحادیه اروپا و بعضی کشورهای حوزه مدیترانه به مقابله با حفاری نفت وگاز ترکیه در بخش های شرقی این دریا بود که ترکیه به استفاده از هواپیمای بدون سرنشین برای اسکورت و محافظت از کشتی های حفاری خود روی آورد.

اردوغان در این باره شرح داد: ترکیه به فعالیت های خود در قبرس شمالی ادامه می دهد و شرایط در این منطقه می تواند در هر لحظه تغییر کند. احتمال بسیار زیادی وجود دارد که پهپادهای بیشتری در فرودگاه گتیچ قلعه مستقر کنیم.

جزیره قبرس بیش از چهار دهه است که به دو بخش ترک نشین در شمال و یونانی نشین در جنوب تقسیم شده و آنکارا روابط مناسبی با بخش یونانی نشین قبرس ندارد. تا به امروز نیز کوشش هایی برای تنش زدایی اجرا شده، اما به شکست انجامیده است.

به نوشته دیلی صاباح، رئیس جمهور ترکیه همچنین با بیان اینکه کشورش طولانی ترین ساحل با دریای مدیترانه را دارد و به همین دلیل طبق قوانین بین المللی حق دارد از منابع (نفت و گاز) آن استفاده کند، گفت: غیرممکن است حضور ترکیه در منطقه را زیر سوال ببرند... ما گام های بیشتری در این موضوع خواهیم داشت.

پیش از این نیز خبر رسیده بود دولت خودخوانده قبرس شمالی، فرودگاه گِتیچ قلعه در خاک خود را برای پرواز پهپادهای ارتش ترکیه جهت اسکورت و محافظت از کشتی های حفاری این کشور که در مدیترانه فعالیت می نمایند، اختصاص داده است (جزئیات بیشتر).

تنش ها در دریای مدیترانه از سال گذشته و به دلیل کوشش های ترکیه، یونان و قبرس جهت عملیات اکتشاف و حفاری گاز در منطقه شدت یافته و این مسئله به پدیدار شدن تنش های قدیمی منجر شده است. اتحادیه اروپا چندی قبل خاطرنشان کرد که طرح ترکیه برای انجام حفاری برای جستجوی نفت و گاز در سواحل قبرس نگرانی بسیار در این منطقه را موجب شده است. اتحادیه اروپا هشدار داده که این اقدام ترکیه موجب افزایش تنش ها میان این دو کشور شده و غیر قابل قبول است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 633

به "ترکیه باز هم در قبرس شمالی پهپاد مستقر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه باز هم در قبرس شمالی پهپاد مستقر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید