حفاظ گذاری مدرسه چهار باغ، بدون مجوز میراث

به گزارش سفر به تایلند، طی هفته گذشته، دهانه عمده رواق های بیرونی مدرسه علمیه امام صادق (ع) یا همان مدرسه ثبت ملی شده چهارباغ،حفاظ گذاری شده و حالا معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان می گوید این اداره کل، هیچ مجوزی برای این اقدام صادر نکرده است.

حفاظ گذاری مدرسه چهار باغ، بدون مجوز میراث

ناصر طاهری معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در گفت وگو با خبرنگار سفر به تایلند، اظهار کرد: چندی پیش نامه ای از سوی مدیریت مدرسه چهارباغ برای ما ارسال شد که در آن اعلام شده بود این مدرسه می خواهد برای پوشاندن رواق های بیرونی خود از حفاظ شیشه ای استفاده کند. دلیلشان هم این بود که اینجا مدرسه علمیه است و حریم و شأنی دارد، اما غروب ها، دخترها و پسرها روی لبه این رواق ها می نشینند و شأن مکان به درستی رعایت نمی گردد.

وی ادامه داد: ما با این درخواست موافقت نکردیم و به آن ها گفتیم اجازه بدهند که نتیجه مکاتبه با تهران در این خصوص معین گردد، بعد اگر اقدامی لازم بود انجام بدهید، اما گویا آن ها منتظر نتیجه نمانده اند و کاری که مد نظرشان بوده انجام داده اند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، اعلام نمود: این اداره کل برای حفاظت از نقاشی های عالی قاپو از حفاظ شیشه ای استفاده کرد، اما در محل مدرسه چهارباغ نیازی به حفاظ شیشه ای نبود، چون رواق ها بخشی از ساختار این بنا هستند و حفاظ شیشه ای، منظره آن را مخدوش می نماید.

وی اضافه کرد: باید در نظر داشت که امکان نظافت برگ هایی که پشت این شیشه ها جمع می گردد سخت است و ضرورتی برای انجام این کار وجود نداشته اما به هرحال آن ها هم دلایلی دارند که از دید خودشان این کار را حفاظتی محسوب و سپس توجیه پذیر می نماید ولو اینکه از دید میراث فرهنگی این اقدام حفاظتی به شمار نرود.

به گزارش سفر به تایلند، مدرسه چهارباغ که مدرسه علمیه امام صادق (ع)، مدرسه سلطانی و مادر شاه نیز نامیده می گردد، آخرین بنای با شکوه تاریخی دوران صفوی در اصفهان است که برای تدریس و تعلیم به طلاب علوم دینی در دوره شاه سلطان حسین، آخرین پادشان صفوی از سال 1116 تا 1126 هجری قمری ساخته شده است. مدرسه چهارباغ، که به قول بسیاری از محققین هم مدرسه و هم مسجد بوده، با 8500 متر مربع مساحت، در ضلع شرقی خیابان چهارباغ واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 314

به "حفاظ گذاری مدرسه چهار باغ، بدون مجوز میراث" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفاظ گذاری مدرسه چهار باغ، بدون مجوز میراث"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید