شلیک های پی درپی به مسجد شیخ لطف الله اصفهان

به گزارش سفر به تایلند، میدان نقش جهان اصفهان درگیر حاشیه های بسیار شده است. این حواشی از چشم یونسکو پنهان نیست و مشخص نیست واکنش ناگهانی این نهاد فرهنگی جهان به رخدادهای میدان نقش جهان و آثار واقع در آن چه خواهد بود؟

شلیک های پی درپی به مسجد شیخ لطف الله اصفهان

به گزارش سفر به تایلند، از احداث گذر آقانجفی در حریم درجه یک میدان نقش جهان و تخریب برخی خانه های واجد ارزش در همسایگی مسجد شیخ لطف الله و پشت دیوارهای میدان ثبت جهانی شده اصفهان تا مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله و حالا در تازه ترین تصویر تبدیل سرسرای ورودی یکی از بی نظیرترین آثار معماری جهان به دروازه فوتبال، همگی حاشیه هایی است که میدان نقش جهان اصفهان را از مدتی قبل تهدید می کند.

  • اختصاصی آشنایی با مسجد شیخ لطف الله اصفهان

در تازه ترین تصاویر پس از تصاویر پی درپی منتشر شده از دورنگ شدن گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان پس از مرمت یک ترک از این گنبد، شلیک های پی درپی و بدون هدف توپ فوتبال به دیوارها و کاشی های مسجد شیخ لطف الله در یک نیمه شب تعطیل دست به دست در شبکه های مجازی پیچید و رسانه های مختلف را درگیر کرد. 2جوان یکی ایستاده در دروازه پهن سرسرای مسجد شیخ لطف الله واقع در میدان نقش جهان اصفهان که کاشی کاری های بی نظیر و معماری شگرفی دارد و دیگری شلیک کننده توپ های پی درپی و بی هدف به در و دیوار این شاهکار معماری ایرانی که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و چند کودک و یک زن که با هر برخورد توپ به کاشی کاری های نفیس این اثر ثبت جهانی شده فریاد هورا سر می دهند، شخصیت های اصلی یکی از وندال ترین فیلم های کوتاه چند دقیقه ای هستند که رسانه ها و کارشناسان میراث فرهنگی را به اعتراض مجبور کردند.

غلامرضا عنایتی، استاد کاشی کاری که مرمت بخشی از کاشی کاری های مسجد شیخ لطف الله اصفهان را برعهده داشته است، با ارسال تصویر به توپ بستن بی هدف مسجد شیخ لطف الله اصفهان که به نظر می رسد با آگاهی اجرا شده است، به سفر به تایلند می گوید: نقاطی که برخورد توپ با آنها صورت می گیرد ازجمله نقاط نیازمند مرمت است که در بخش هایی از دیوارها و قسمت چپ بالای در چوبی مسجد شیخ لطف الله امکان ریزش کاشی ها وجود دارد.

عنایتی که پیش تر نامه درخواست از معاون اول رئیس جمهوری برای جلوگیری از تخریب مسجد شیخ لطف الله را امضا کرده است، می گوید: فردی که سرسرای ورودی مسجد شیخ لطف الله اصفهان را تبدیل به دروازه فوتبال کرده است، توپ را درست به مقرنس ها و کاشی های بدنه مسجد شلیک می کند.

این استاد مرمت تأکید کرد: قسمت سمت چپ بالای سردر چوبی و بیشتر قسمت های بالایی سردر در فاصله 4 تا 5 متری بنا کاملا طبله شده و در حال ریختن است و این اقدام سبب آسیب جدی به کاشی ها و مقرنس های این بنای ثبت جهانی شده می شود. او خبر داده است که در قرارداد سال گذشته مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان، مرمت سردر ورودی مسجد نیز گنجانده شده و حتی اعتبار آن نیز تخصیص یافته بود که این مرمت انجام نشد و آن اعتبار هم صرف مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله شد.

  • منبع: روزنامه سفر به تایلند 23 بهمن
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 764

به "شلیک های پی درپی به مسجد شیخ لطف الله اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شلیک های پی درپی به مسجد شیخ لطف الله اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید