ظاهر شدن شکل های عجیب در یونوسفر زمین، عکس

به گزارش سفر به تایلند، دانشمندان ناسا چیزی شبیه به جدول الفبا را در یونوسفر زمین دیده اند؛ بخشی از جو زمین که حدود 48 تا 965 کیلومتر در بالای سر ما قرار گرفته است. این یافته می تواند به بهبود پیش بینی آب وهوای فضا و ارتباطات رادیویی یاری کند.

ظاهر شدن شکل های عجیب در یونوسفر زمین، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، شکل هایی مانند این قبلاً شناسایی شده بودند اما ابزار تازه تصویربرداری به دانشمندان این امکان را داده است تا آن ها را به برترین نحو مشاهده نمایند. این تصاویر شکل های عجیب X و C را آشکار می نماید که در زمان های غیرمنتظره، در جو زمین ظاهر می شوند.

یونوسفر در روز با برخورد نور خورشید، بار الکتریکی دریافت می نماید و این باعث ایجاد نوارهای پلاسمایی از ذرات باردار می گردد که بیشتر تحت تأثیر میدان مغناطیسی زمین قرار می گیرند. تاج ها و حباب های پلاسما شکل هایی را تشکیل می دهند که اکنون مشاهده شده اند.

مطالعات نشان دادند که تاج های در حال ادغام پس از طوفان های خورشیدی و فوران های آتش فشانی بزرگ، شکل X را در یونوسفر تشکیل می دهند، اما داده های این مطالعه تازه نشان می دهد که آن ها می توانند در به اصطلاح زمان های آرام نیز شکل بگیرند، که نشان می دهد عوامل موضعی بیشتری در این امر دخیل هستند.

مدل های کامپیوتری نشان می دهند که شرایط جوی پایین تر می تواند پلاسما را به سمت پایین بکشد.

فضل لاسکار، فیزیکدان یونوسفر در دانشگاه کلرادو می گوید: گزارش های قبلی از ادغام تنها در شرایط آشفته ژئومغناطیسی بود. این یک ویژگی غیرمنتظره در شرایط آرام ژئومغناطیسی است.

یافته دیگری که دانشمندان را متحیر نموده است، ظهور حباب های C شکل و C شکل معکوس در پلاسما است. تصور می گردد که این اشکال به وسیله بادهای روی زمین ایجاد می شوند، درست همان طور که جهت باد ممکن است نحوه تکیه درخت را شکل دهد.

در حال حاضر، شکل C در یونوسفر نسبتاً نادر به نظر می رسد، و تنها دو مورد تا به امروز مشاهده شده است. بااین حال، محققان مشتاق هستند که آن ها را بیشتر آنالیز نمایند و بفهمند چه چیزی باعث ایجاد آن ها در یونوسفر می گردد.

دیپاک کاران، فیزیکدان یونوسفر از دانشگاه کلرادو، می گوید: در آن نزدیکی، هرگز تصویری از آن ها دیده نشده بود.

پلاسما در یونوسفر برای امواج رادیویی که بتوانند مسافت های طولانی را طی نمایند لازم است و اکتشافات در این زمینه درک ما را از نحوه عملکرد رادیو و GPS بهبود می بخشد.

اختلالات در یونوسفر مانند آنچه در اینجا مشاهده شد می تواند بر زیرساخت های ارتباطی و ناوبری مهم تأثیر بگذارد.

منبع: sciencealert

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 تیر 1403 بروزرسانی: 11 تیر 1403 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 2287

به "ظاهر شدن شکل های عجیب در یونوسفر زمین، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظاهر شدن شکل های عجیب در یونوسفر زمین، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید