گردوغبار برخاسته از پرواز بالگرد نبوغ در مریخ با پردازش تصاویر نمایان شد

به گزارش سفر به تایلند، در حالی که در نخستین ویدیوی منتشر شده از پرواز بالگرد نبوغ در مریخ، گردوغبار ناشی از برخاست و فرود مشاهده نمی شد، اکنون ویدیوی پردازش شده، جزئیات بیشتری از این پرواز را آشکار می نماید.

گردوغبار برخاسته از پرواز بالگرد نبوغ در مریخ با پردازش تصاویر نمایان شد

ویدیوی بالا توسط دوربین قدرتمند مست کم زد (Mastcam-Z) مریخ نورد پشتکار (Perseverance) تهیه شده است که هنگام پرواز بالگرد نبوغ در فاصله حدود 70 متری از آن قرار داشت. ناسا با پردازش بر روی ویدیوی اصلی پیروز شده جزئیات بیشتری از گردوغبار برخاسته هنگام پرواز را نشان دهد.

با وجود آنکه در ویدیوی اصلی گردوغباری به چشم انسان دیده نمی شد اما ویدیوی پردازش شده در دو بخش رنگی و سیاه و سفید دیده می گردد و گردوغبار برخاسته از سطح مریخ هنگام پرواز در آن به خوبی نمایان شده است. نمای سمت چپ ویدیو از فیلتر حرکتی استفاده می نماید تا جایی که گردوغبار در هنگام بلند شدن و نشستن تشخیص داده شده است را نشان دهد. نمای سمت راست هم ویدیوی اصلی را که با فیلتر حرکتی بهینه سازی شده نشان می دهد.

دانشمندان از این روش پردازش تصویر برای شناسایی تنوره های دیو (Dust Devil) مریخی در تصاویر ثبت شده توسط مریخ نوردها استفاده می نمایند. اما در این ویدیوهای پردازش شده، یک بخش روح مانند از بالگرد نبوغ هم روی سطح مریخ دیده می گردد که بر اثر پردازش دیحیتال ایجاد شده است.

ساخت و کنترل مأموریت بالگرد مریخ پیمای نبوغ توسط آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا انجام می گردد. این مسافر کوچک زمینی دو ماه قبل همراه با مریخ نورد پشتکار به مریخ رسید و در هفته های گذشته با بیرون آمدن از دل پشتکار بر سطح مریخ تنها شد. دو روز گذشته بود که نبوغ پیروز شد 117 سال پس از پرواز برادران رایت، نخستین پرواز کنترل شده را در سیاره ای دیگر انجام دهد و لحظه ای تاریخی را رقم بزند.

به افتخار میراث پرواز برادران رایت، تکه ای از پارچه استفاده شده در هواپیمای آن ها بر روی بالگرد نبوغ نصب شده است. همچنین میدان هوایی 10 متر در 10 متر درنظر گرفته شده برای پرواز نبوغ، میدان برادران رایت نام گرفته است. با انجام پیروز اولین پرواز، اکنون تیم مأموریت برای اجرای 4 چالش پروازی دیگر در این میدان هوایی آماده می گردد که دشوارتر از پرواز نخست است و حرکت افقی هم خواهد داشت.

عکس کاور: تصویر پردازش شده نخستین پرواز بالگرد نبوغ در مریخ گردوغبار برخاسته هنگام پرواز را نشان می دهد.

Credit: NASA/JPL-Caltech

منابع: SciTechDaily, Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1577

به "گردوغبار برخاسته از پرواز بالگرد نبوغ در مریخ با پردازش تصاویر نمایان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردوغبار برخاسته از پرواز بالگرد نبوغ در مریخ با پردازش تصاویر نمایان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید