آیا ربات ها می توانند جایگزین پرستاران در هنگام شیوع بیماری های عالم گیر شوند؟

به گزارش سفر به تایلند، رباتها یکی از مهمترین و چشمگیرترین مظاهر دنیای فناوری در هنگام شیوع کرونا محسوب می شوند. از رباتهای نظافتچی، تا رباتهایی که کار توزیع خوراکی بین افراد قرنطینه شده را بر عهده دارند حائز اهمیتند، اکنون پرسش این است که آیا ربات ها می توانند کاهنده ارتباط پرستاران با بیماران و به نوعی جایگزین نقشهایی مثل معاینه های بالینی شوند؟

آیا ربات ها می توانند جایگزین پرستاران در هنگام شیوع بیماری های عالم گیر شوند؟

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، هم اکنون ویروس کرونا به بیش از 20 کشور جهان رسیده است اما هنوز کرونا به عنوان یک بیماری عالم گیر رسما توسط سازمان بهداشت جهانی شناسایی نشده است.

اگر خبرهای جهانی فناوری را دنبال کرده باشید، قطعا می دانید که پزشکان ایالات متحده از یک ربات برای برقراری ارتباط تصویری با مریض استفاده کردند. روشی که اکنون در برخی ایالت های آمریکا رایج شده و پزشکان با کمک ربات هایی که دارای نمایشگر هستند با بیماران خود به سرعت ارتباط برقرار می کنند. این ارتباط افراد را از مایل ها دورتر به یکدیگر پیوند می دهد و در نتیجه در مورد کرونا نیز می تواند بسیار مهم و موثر باشد.

حدود پنج سال پیش و در جریان بحران ابولا این روش برای اولین بار استفاده شد. در این روش با استفاده از روبات مجهز به دوربین ، میکروفون و استتوسکوپ ، بیمار قادر به مشاوره با پزشکان بدون تماس مستقیم با آنها بوده است. دکتر جورج دیاز رئیس مرکز پزشکی منطقه ای پروویدنس در این خصوص می گوید: پرسنل پرستاری موجود در اتاق ایزوله ، ربات را به اتاق می فرستند و از راه دور بیمار را معاینه می کنند یا با بیمار صحبت می کنند.

البته همانطور که اشاره شد، این نوع ربات، تنها ربات مورد استفاده در تعامل با افراد قرنطینه نیست. هتلی در هانگزو برای جداسازی بیش از 300 نفر مشکوک به ویروس از یک ربات برای تحویل غذا به اتاق خواب های خود استفاده کرد. به همین ترتیب در شهر گوانجو ، در بیمارستان مردم استان گوانگدونگ ، از رباتهای تحویل کالا برای حمل و نقل دارو در اطراف بیمارستان استفاده می شود. این ربات ها با داروها پر شده اند و دستورالعمل هایی را برای رفتن به بیمارستان در اختیار شما قرار می دهد و بعد از آن به سمت مقصد خود هدایت می شوند. آنها می توانند درها را باز کنند و ببندند و آسانسور را بدون هیچ گونه کمک انسانی استفاده کنند.

با این شرایط سوالی که مطرح می شود این است که چرا قابلیت های پرستاری ربات ها توسعه پیدا نمی کند و ربات ها تولید انبوه نمی شوند تا از انسانها در برابر ویروسها محافظت کنند؟ واقعیت این است که تولید چنین ربات های پیشرفته ای به سرمایه گذاری بزرگی نیاز دارند. مسئله سرمایه از یک سو و بدبینی برخی از کشورها نسبت به پرستاری رباتیک از سوی دیگر باعث شده است رباتهای پرستار تنها در شرایط بحرانی مانند بحران کرونا دیده شوند.

منبع: انتخاب
انتشار: 29 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 790

به "آیا ربات ها می توانند جایگزین پرستاران در هنگام شیوع بیماری های عالم گیر شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ربات ها می توانند جایگزین پرستاران در هنگام شیوع بیماری های عالم گیر شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید