اسراری که حتی دانشمندان هم قادر به حل آن نیستند

به گزارش سفر به تایلند، با اینکه علم پرده از اسرار زیادی برداشته، باز هم راز های بی شماری وجود دارند که انتظار داریم دیر یا زود به لطف پیشرفت دانش، برملا شوند.

اسراری که حتی دانشمندان هم قادر به حل آن نیستند

خبرنگاران - به رغم اینکه علم پرده از اسرار زیادی برداشته، باز هم راز های بی شماری وجود دارد که انتظار داریم دیر یا زود به لطف پیشرفت دانش، برملا شود. با این حال اسرار پیچیده ای وجود دارند که دانشمندان را انگشت به دهان گذاشته است. حتی بعید می دانید با توجه به پیشرفت علم در آینده نیز پرده از این راز ها برداشته شود. راز های سربه مهری مانند اینکه کائنات از چه چیزی درست شده و آیا انسان ها می توانند 150 سال عمر کنند، از آن دسته اسراری است که حتی دانشمندان هم قادر به حل آن ها نیستند.

برای آشنایی بیشتر با این راز های مگو، دانشمندان باید به اعماق اقیانوس ها سرک بکشند و نگاهی موشکافانه به مغز انسان داشته باشند. ممکن است به این زودی پاسخی برای این اسرار پیدا نشود، اما کنجکاوی اجازه نمی دهد که به راحتی از کنار آن ها بگذریم. به همین دلیل خالی از لطف نیست اگر در ادامه نگاهی به اسراری بیندازیم که حتی دانشمندان هم قادر به حل آن ها نیستند.

کائنات از چه چیزی درست شده است؟

پاسخ این پرسش که کائنات از چه چیزی درست شده، سال هاست که دانشمندان را سردرگم کرده است. بیشتر موادی که در کائنات وجود دارد مشاهده نشدنی و لمس نشدنی است. دانشمندان بر این باور هستند که بسیاری از مواد موجود در کائنات هنوز کشف نشده، در نتیجه وقتی مواد را نمی بینند و نمی توانند لمس کنند، قادر نیستند درباره مواد تشکیل دهنده کائنات نظر بدهند. به همین دلیل نیز نام ماده تاریک (Dark Matter)، را برای این دسته از مواد انتخاب کرده اند. دانشمندان سال هاست که در پی ماده تاریک می گردند. با این حال هنوز کوچکترین سرنخی از آن بدست نیاورده اند.

در منطقه نیمه روشن اقیانوس چه موجوداتی زندگی می کنند؟

انسان ها شاید بیشتر موجودات زنده روی زمین را پیدا کرده باشند، اما دانش کمی از موجودات زنده اعماق اقیانوس ها دارند. همان گونه که می دانید به هر اندازه که انسان بیشتر به اعماق اقیانوس نفوذ کند، به همان اندازه نور خورشید را کمتر می بیند. به زبان علمی می توان این گونه گفت که حدود 200 متر در عمق دریا، ناحیه ای با نام نیمه روشن (twilight zone)، وجود دارد. در این منطقه تقریباً خبری از پرتو های نور خورشید نیست. به همان ترتیب که در این ناحیه نوری نمی تابد، دانش چندانی هم از آن نداریم. در واقع اطلاعاتی که از این ناحیه داریم، بسیار کمتر از چیز هایی است که از این ناحیه می دانیم.

با این حال منطقه نیمه روشن اقیانوس، ناحیه ای بسیار حساس برای بشر به شمار میرود. دانشمندان بر این باور هستند که ماهی ها و موجودات زنده ای ممکن است در این ناحیه وجود داشته باشند. با توجه به نبود نور و فشار بسیار زیاد آب در منطقه نیمه روشن اقیانوس، چه بسا موجودات بزرگ الجثه ای در این ناحیه زندگی کنند که تا به امروز خبری از آن ها نداشته ایم. حتی اگر موجودات کوچکی هم در این ناحیه حضور داشته باشند، زندگی آ ن ها تاثیر مهمی در اکوسیستم دریایی دارد. با این حال با توجه به اینکه منطقه نیمه روشن اقیانوس از دسترس انسان های فعلی خارج است، بعید می دانیم به این زودی ها دانشمندان پرده از اسرار این منطقه وهم انگیز بردارند.

چرا سیاره زهره در آتش می سوزد؟

سیاره زهره در محافل علمی با لقب جنم دره شناخته می شود. انتخاب این لقب برای زهره بی لیل نیست. گرمای سطح دومین سیاره نزدیک به خورشید حدود 482 درجه سانتی گراد است. این دمای سوزان، زهره را به گرم ترین سیاره در منظومه شمسی تبدیل کرده است. کربن دی اکسید، اتمسفر زهره را فرا گرفته است. ابر های ویرانگر اسید سولفوریک نیز بر روی آتش فشان ها و مواد مذاب سیاره زهره می بارد. در کنار اوضاع وخیم زهره، فشار سطح زهره نیز 92 بار بیشتر از فشار در اعماق اقیانوس های زمین است. جالب است بدانید دانشمندان بر این باور هستند زهره ای که امروزه در آتش می سوزد، در زمان های بسیار دور شرایطی مانند کره زمین داشت. گفته می شود این سیاره را اقیانوس های آب فرا گرفته بود.

شرایط زهره به اندازه ای شبیه به زمین بود که منجمین زمین و زهره را خواهر و برادر می دانند. جالب است بدانید هر 2 سیاره زمین و زهره در یک بازه زمانی ایجاد شده اند. جالب تر اینکه زمین و زهره از مواد یکسانی ایجاد شده اند. با این حال زهره اکنون شرایطی بسیار سخت و سوزان را تحمل می کند، در حالی که آب و هوای زمین نسبتاً خوب است و در این سیاره زندگی جریان دارد. اینجاست که این پرسش مطرح می شود که چگونه 2 سیاره ای که همزمان ایجاد شده اند و مواد تشکیل دهنده یکسانی هم دارند، به لحاظ شرایط آب و هوایی زمین تا آسمان با هم فرق می کنند. دانشمندان نتوانسته اند پرده از راز سوختن زهره در آتش بردارند. با این حال فاصله کم این سیاره تا خورشید و آتش فشان های آن را فرضیه ای برای سوختن زهره می دانند.

حیوانات در آینده چه شکلی می شوند؟

فرگشت در طول تاریخ تغییرات بی شماری در موجودات ایجاد کرده است. به همین دلیل حیوان هایی که امروزه می بینیم، با نسل های قبل خود در میلیون ها سال پیش فرق های چشمگیری دارند. از آنجایی که طبیعت راه خودش را می رود و فرگشت همیشه جریان دارد، بدون شک حیوانات در صد ها یا میلیون ها سال آینده تغییر می کنند. به زبان ساده می توان گفت موجوداتی که امروز می بینیم با موجودات صد ها یا میلیون ها سال آینده تفاوت های محسوسی خواهند داشت. با این حال به رغم اینکه اطلاعات چشمگیری از فرایند فرگشت حیوانات داریم، دانشمندان نمی توانند پیش بینی کنند که حیوانات در آینده چه شکلی می شوند.

چرا انسان آلزایمر می گیرد؟

آلزایمر در سال 2021 گریبان حدود 6.2 میلیون آمریکایی را با سنین مختلف گرفت. از هر 9 نفر بالای 65 سال در آمریکا نیز یک نفر به آلزایمر مبتلاست. به رغم رواج این بیماری، دانشمندان نه تنها نتوانسته اند درمان قطعی برای آلزایمر پیدا کنند، بلکه حتی نمی دانند چرا انسان آلزایمر می گیرد. سالیان درازی است که دانشمندان بر این باور بودند که تجمع پروتئینی با نام آمیلویدز (Amyloids)، لکه هایی در مغز ایجاد می کند که حافظه را کاهش می دهد.

به همین دلیل نیز دارویی برای پاک سازی آمیلویدز در مغز روانه بازار شد. این دارو پروتئین آمیلویدز را در مغز پاک می کرد، با این حال حافظه بیمار پس از پاک سازی مغزش از آمیلویدز به روز اول باز نمی گشت. دانشمندان معتقدند که سالیان درازی است راه درمان آلزایمر را اشتباه رفته اند. به همین دلیل نیز این بیماری رایج هنوز علاج قطعی ندارد.

چگونه کپک مخاطی بدون مغز اینقدر باهوش است؟

کپک مخاطی (Slim Mold)، ارگانسیم بسیار ساده ای دارد، اما با یکی از پیچیده ترین موجودات زنده روی زمین روبه رو هستیم. کپک مخاطی به لحاظ فنی ارگانیسمی تک سلولی نامیده می شود. با این حال چندین کپک مخاطی تک سلولی می توانند به یکدیگر متصل شوند و کپک مخاطی بزرگی را تشکیل دهند. جالب اینجاست در حالی که کپک مخاطی تک سلولی، هوشمند نیست، وقتی این کپک های مخاطی به یکدیگر متصل می شوند، مجموعه ای از کپک های مخاطی را تشکیل می دهند که می توانند فکر کنند.

شاید باورتان نشود مجموعه ای از کپک های مخاطی می توانند معما حل کنند. این کپک ها قادر به اتخاذ تصمیم های خطرپذیر هستند. مدارکی وجود دارد که بر اساس آن ها کپک مخاطی می تواند گذشت زمان را احساس کند و کار های زمان سنجی شده ای انجام دهد. تمامی این کار های هوشمندانه در حالی انجام می شود که کپک مخاطی حتی یک سلول مغزی ندارد. دانشمندان به رغم آزمایش های بی شمار، هنوز نتوانسته اند دلیلی برای هوشمندبودن کپک مخاطی پیدا کنند.

انسان ها چقدر می توانند عمر کنند؟

عمر جاوید رویایی است که انسان از دیرباز تا به امروز در پی آن بوده است. با این حال همان گونه که می دانیم تمامی انسان های کره زمین دیریازود از دنیا می فرایند. در این بین طول عمر انسان های امروزی نسبت به چندین دهه پیش افزایش داشته است. افزایش طول عمر انسان در چند دهه اخیر باعث شده تا این پرسش پیش آید که سقف عمر انسان چقدر است؟

آیا انسان می تواند 2 سده عمر کند؟ به لطف دستاورد های پزشکی در چند دهه آینده انتظار می رود که میانگین عمر انسان از چیزی که هست بیشتر شود، با این حال حتی دانشمندان هم نمی توانند سقف مشخصی را برای عمر انسان مشخص کنند.

آیا عوارض طولانی مدت کرونا فقط مختص این بیماری است؟

تا به امروز میلیون ها نفر در سرتاسر دنیا به کرونا مبتلا شده اند. بسیاری از این افراد پس از بهبودی، عارضه های طولانی مدتی را تحمل کرده اند. این شرایط باعث شده تا بعضی از دانشمندان بر این باور باشند که عوارض طولانی مدت کرونا، فقط مختص این بیماری است. از طرف دیگر دانشمندانی را هم سراغ داریم که عارضه های طولانی مدت کرونا را مختص این بیماری نمی دانند.

این دانشمندان معتقد هستند بیماری های مختلفی وجود دارد که پس از بهبودی، عارضه های طولانی مدتی در بدن بیمار از خود به جای می گذارد. به گفته این دسته از دانشمندان، گونه های مختلفی از عفونت وجود دارد که پس از بهبودی بیمار، عوارض آن تا مدت ها در بدن باقی می ماند. با این حال از آنجایی که کرونا جنبه های ناشناخته زیادی دارد، دانشمندان نمی توانند نظر قطعی درباره عوارض طولانی مدت کرونا مطرح کنند.

آذرخش گلوله ای چیست؟

انسان ها سده های متمادی است که داستان هایی درباره گوی درخشانی روایت می کنند که در حین وقوع توفان های شدید در آسمان نمایان می شود. این گوی درخشان که به آن آذرخش گلوله ای (ball lightning)، می گویند، با شکل و شمایلی عجیب و دلهره آور در پی طوفان های سهمگین در شهر ها و منطقه ها اطراف آن پدید می آید. ظاهر آذرخش گلوله ای به گونه ای است که بعضی ها باور دارند با پدیده ای فرا زمینی روبه رو هستند. آذرخش گلوله ای رمزآلودترین پدیده هواشناسی به شمار میرود.

تجربه ثابت کرده این پدیده عموماً چند لحظه بیشتر طول نمی کشد. از طرف دیگر غیرممکن است که بتوان زمان ایجاد آذرخش گلوله ای را پیش بینی کرد. مکان ایجاد آذرخش گلوله ای نیز قابل پیش بینی نیست. با توجه به این شرایط، انسان نمی تواند زمان ایجاد آذرخش گلوله ای را تشخیص دهد. از طرف دیگر با پدیده ای بسیار نایاب روبه رو هستیم که بسیار کم اتفاق میفتد. با این حال افراد بسیاری هستند که آذرخش گلوله ای را دیده اند. آذرخش گلوله ای یکی دیگر از اسراری است که حتی دانشمندان هم توضیحی برای آن ندارند.

دنیای ما سرشار از اسراری است که هنوز راز آن ها برملا نشده است. در کنار راز های سربه مهری که با شما در میان گذاشتیم، اسرار دیگری نیز وجود دارد که بعید می دانیم دانشمندان به این زودی ها پیروز به کشف آ ن ها شوند. آیا واقعاً بعضی از انسان ها با مرده ها صحبت می کنند؟ دنیا چگونه به پایان خواهد رسید و دارونما ها چگونه انسان های بیمار را درمان می کنند، فقط قسمتی از راز هایی است که دانشمندان را انگشت به دهان گذاشته است.

منبع: برترین ها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 بهمن 1400 بروزرسانی: 23 بهمن 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1929

به "اسراری که حتی دانشمندان هم قادر به حل آن نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسراری که حتی دانشمندان هم قادر به حل آن نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید