اقدام بی سروصدای آمریکا علیه چین

به گزارش سفر به تایلند، فارس نوشت: یک روزنامه آمریکایی گزارش داد، دولت آمریکا دو دیپلمات چینی را به اتهام جاسوسی از یک پایگاه نظامی در ایالت ویرجینیا، بدون سر و صدا از کشور اخراج نموده است.

اقدام بی سروصدای آمریکا علیه چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، این دو مقام سفارت چین در آمریکا، پس از ورود به یک پایگاه حساس نظامی در ایالت ویرجینیا، بدون سروصدا اخراج شده اند.

این روزنامه نوشت، این اولین بار طی سی سال اخیر است که دیپلمات های چینی در آمریکا به جاسوسی متهم می شوند. به گفته مقامات آمریکایی، حداقل یکی از این دیپلمات ها که به همراه همسر خود در این کشور اقامت داشتند، مأمور اطلاعاتی بوده که تحت عنوان دیپلمات فعالیت می نموده است.

واشنگتن و پکن، هیچ کدام حرفی از این اتفاق نزده اند و این نگرانی وجود دارد که با رهبری دونالد ترامپ بر آمریکا و افزایش تنش این کشور با چین، شمار چنین اتفاقاتی افزایش یابد. مقامات اطلاعاتی آمریکایی معتقدند چین بیش از هر کشور دیگری یک تهدید اطلاعاتی و جاسوسی برای آن ها محسوب می گردد.

مقامات آمریکایی به نیویورک تایمز گفتند در ماه های اخیر شمار بیشتری از افراد چینی دارای گذرنامه دیپلماتیک، اطراف نهادهای تحقیقاتی و دولتی آمریکا مشاهده شده اند. اکنون اخراج این دو دیپلمات که از سال 1987 بی سابقه بوده می تواند نشان دهنده موضع سرسختانه تر آمریکا در قبال چین باشد.

16 اکتبر سال جاری (24 مهر) وزارت امور خارجه آمریکا اعمال محدودیت های شدیدی علیه فعالیت های دیپلمات های چینی در این کشور را خاطرنشان کرد و گفت از این پس این افراد برای دیدار با مقامات محلی یا دولتی و بازدید از مراکز آموزشی و تحقیقاتی باید مراتب را به این وزارت خانه اطلاع رسانی نمایند.

چین در واکنش به این تصمیم، آن را مغایر با کنوانسون ژنو دانست و در تاریخ 15 آذر طبق اقدامی تلافی جویانه، خاطرنشان کرد دیپلمات های آمریکایی که در چین حضور دارند، زمانی که بخواهند با مقام های محلی این کشور صحبت نمایند، ابتدا باید وزارت خارجه چین را آگاه نموده و از آن اجازه بگیرند.

کوی تیانکای سفیر چین در آمریکا ضمن هشدار درباره تضعیف روابط دو کشور، گفته است بعضی اخبار جعلی برای صدمه زدن به مناسبات واشنگتن-پکن منتشر می شوند.

در سال های اخیر، روابط میان چین و آمریکا در مورد طیفی از موضوعات از جمله مشخص تعرفه 300 میلیارد دلاری کالاهای چینی و مداخله واشنگتن در امور داخلی ویتنام و هنگ کنگ رو به تیرگی رفته است.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 539

به "اقدام بی سروصدای آمریکا علیه چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدام بی سروصدای آمریکا علیه چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید