تکنیک های عکاسی در شب

به گزارش سفر به تایلند، شاید عکاسی در شب کمی سخت به نظر برسد اما با رعایت برخی نکات می توانید عکس های بی نظیری از ماه، آتش بازی، پرتره های زیبا و چراغ های ماشین های در حال حرکت بگیرید. عکاسی در شب به دلیل وجود نور کم کمی چالش بر انگیز است، همین نور کم باعث می شود که نتیجه کار و عکس های گرفته شده دارای نویز زیادی باشند. با استفاده از برخی تنظیمات و تجهیزات مناسب می توانید عکس های فوق العاده ای در شب بیاندازید. این مقاله یک راهنمای عکاسی برای مبتدیانی است که دوست دارند عکس های زیبا و بی نقصی از مناظر شبانه، چراغ های خیابان، مراسم آتش بازی و ماه بیاندازند. با خبرنگاران همراه باشید تا با چند تکنیک ساده، عکاسی در شب را تجربه کنیم.

تکنیک های عکاسی در شب

عکاسی از ماه

برای به کار بستن این تکنیک به لنز زوم 300 میلی متر احتیاج خواهید داشت. دوربین SLR خود را روی یک سه پایه و در جای مسطحی قرار دهید. این تنظیمات دستی را در دوربینتان اعمال کنید: ISO 100 ، دریچه دیافراگم f/9 ، میزان نوردهی -5 یا کمتر و مقدار وایت بالانس را در حالت اتوماتیک قرار دهید. حالت self-timer ده ثانیه ای را انتخاب کنید. بدون سه پایه، عکاسی نکنید چرا که ممکن است عکستان در نهایت تار شود. تا حد ممکن، کوچک نمایی کنید. عکاسی را ابتدا با فوکوس اتوماتیک شروع کنید سپس فوکوس دستی را هم امتحان کنید. می توانید تنظیمات حداکثر فاصله کانونی را نیز امتحان کنید. چند عکس بیاندازید و سپس نتیجه کارتان را مقایسه کنید؛ با این تنظیمات و به کار بستن این تکنیک، قطعاً نتیجه مطلوبی خواهید گرفت و از نتیجه کار راضی خواهید بود.

عکاسی از آتش بازی

تکنیک های عکاسی از مراسم آتش بازی ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. نکته مهم در این مورد این است که جای مناسبی پیدا کنید تا بتوانید کادر بندی صحیحی داشته باشید. با امتحان کردن سرعت های مختلف شاتر می توانید عکس های کاملاً متفاوتی بگیرید از عکس های شارپ گرفته تا عکس هایی که دارای افکت های تاری هستند. قبل از شروع آتش بازی در محل حاضر شوید و جای مناسبی انتخاب کنید تا بتوانبد به خوبی کادر بندی کنید. دوربینتان را روی یک سه پایه قرار دهید. میزان سرعت شاتر را 4-5 ثانیه و دریچه دیافراگم را f/8 قرار دهید. فلاش را خاموش کنید و مقدار ISO را پنجاه یا صد در نظر بگیرید. کوچک نمایی کنید و کادر مناسب را پیدا کنید. تایمر را تنظیم کنید و شروع به عکاسی کنید. عکس های گرفته شده را بررسی کنید و با توجه به نتایج به دست آمده، سرعت های مختلف شاتر را امتحان کنید.

عکاسی از یک منظره در شب

بهترین سوژه ها برای عکاسی منظره در شب، مناظر شهری (به خصوص زمانی که چشم انداز شهر روی سطح آب بازتاب داشته باشد)، خانه ای در کنار مزرعه، جریان آب و رودخانه، درختان و کلبه ها هستند. اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید، ترکیب بندی سوژه است. دوربین را روی سه پایه قرار دهید و فلاش را خاموش کنید. این تنظیمات دستی را اعمال کنید: ISO در حدود 100 ، سرعت شاتر 4 ثانیه و دریچه دیافراگم f/9. self-timer را تنظیم کنید یا از کنترل از راه دور استفاده کنید. شروع به عکاسی کنید و چندین عکس بگیرید. عکس های گرفته شده را به دقت بررسی کنید و سپس عکاسی را با سرعت های مختلف شاتر و ترکیب بندی های متفاوت امتحان کنید. حتی می توانید عکاسی سیاه و سفید را هم تجربه کنید.

عکاسی از ماشین های در حال حرکت

این تکنیک یکی از تکنیک های عکاسی نوردهی طولانی یا (Long Exposure Photography) است. برای دریافت چنین عکس هایی از یک پل هوایی بالا بروید تا از زاویه بالا به یک جاده یا بزرگ راه تسلط داشته باشید. دوربین را روی سه پایه قرار دهید و ترکیب بندی مناسبی ایجاد کنید. فلاش را خاموش کنید و این تنظیمات دستی را در دوربینتان اعمال کنید: دریچه دیافراگم f/9، سرعت شاتر در حدود بیست ثانیه و مقدار ISO را صد در نظر بگیرید. وایت بالانس را در حالت اتوماتیک قرار دهید و با کمک کنترل از راه دور یا self-timer شروع به عکاسی از سوژه کنید. نتیجه کار را بررسی کنید سپس عکاسی را با زمان های متفاوت نوردهی امتحان کنید.

عکاسی HDR در شب

این تکنیک ها به تکنیک های عکاسی HDR (High Dynamic Range به معنی محدوده دینامیکی گسترده) در روز شباهت دارد. دریافت عکس های HDR علاقه مندان خاص خود را دارد چرا که نتیجه کار بسیار جالب توجه خواهد بود. بهترین سوژه ها برای این نوع عکاسی، مناظر مختلف هستند. برای عکاسی HDR در شب و روز حتماً به یک سه پایه احتیاج خواهید داشت. پس از مستقر کردن دوربین روی سه پایه، مقادیر AEB (Auto Exposure Bracketing) را -2 و 0 و 2 در نظر بگیرید. ترکیب بندی مناسبی انجام دهید و شروع به عکاسی کنید. اگر دوربینتان قابلیت تنظیمات AEB ندارد، دوربین را روی سه پایه قرار دهید و با دقت زیاد، بدون حرکت دادن و جا به جا کردن دوربین و سه پایه، سه عکس مختلف با میزان نوردهی -2 و 0 و 2 بگیرید. با استفاده از نرم افزاری مانند فتوشاپ CS-2 یا CS-3 و یا سایر نرم افزار های رندر HDR، این سه عکس را با هم ادغام کنید. مقادیر مختلف روشنایی (brightness)، تضاد (contrasts)، رنگ (hue)، و غلظت (saturation) را امتحان کنید تا جایی که آسمان به رنگ نارنجی یا بنفش مایل شود.

نکاتی درباره عکاسی در شب

در ادامه با چند نکته درباره عکاسی در شب آشنا می شویم که رعایت آنها برای داشتن عکس های زیبا در شب، مهم است. داشتن یک سه پایه بسیار ضروری است؛ پس برای عکاسی در شب حتماً از آن استفاده کنید. اگر سه پایه ندارید و دوست دارید عکس های بی نقصی در شب بیاندازید، حتماً برای خرید آن کمی پس انداز کنید. برای کاهش نویز تصاویر مقدار ISO را در حدود 100 در نظر بگیرید. سعی کنید تا عکس های خود را در شب هایی که ماه کامل است ثبت کنید؛ به این ترتیب نور بیشتری در اختیار خواهید داشت. اخبار پیش بینی وضع هوا را مد نظر داشته باشید تا حین عکاسی در شرایط بارانی گیر نیافتید و تجهیزات نسبتاً گرانقیمت عکاسی خود را از دست ندهید. اگر دوربین SLR ندارید اصلاً ناراحت نباشید. سعی کنید تنظیمات مربوط به مثلث نوردهی دوربین خود را یاد بگیرید و از همین تکنیک های بالا برای ثبت تصاویر زیبا، استفاده کنید. اگر فکر می کنید که برای عکاسی به دوربین بهتری احتیاج دارید، قبل از هر چیز، مدل های مختلف دوربین را از دوستانتان قرض بگیرید و مدتی با آنها عکاسی کنید، سپس دوربین مناسب خود را انتخاب و خریداری کنید. در این مقاله با چند نکته مختصر و کوتاه در باره عکاسی در شب یا نور کم آشنا شدیم، شما می توانید برای یاددریافت تکنیک های بیشتر به سایت های اشتراک گذاری عکس مراجعه کنید، عکس هایی که دوست دارید و دلتان می خواهد که بتوانید شبیه آن را بیاندازید، انتخاب کنید. در چنین سایت هایی می توانید اطلاعات مربوط به تنظیمات دوربین را از عکاس بپرسید. سوژه های جالب دیگری که می توانید به آنها بپردازید چشم انداز های شهری، خیابان ها، ساختمان های قدیمی متروکه، سرگرمی های شبانه مردم، کنسرت ها، درختان، پرندگان و سایر موارد است. خوشحال می شویم که نتیجه تلاش هایتان برای ثبت تصاویر زیبا در شب را با خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: کجارو / buzzle.com
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 745

به "تکنیک های عکاسی در شب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکنیک های عکاسی در شب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید