ذخایر آبی سدهای تهران همچنان کمتر از سال گذشته است

به گزارش سفر به تایلند، به گزارش خبرنگاران، محمدرضا بختیاری در برنامه روی خط خبر شبکه خبر با اشاره به اینکه میزان بارندگی های استان تهران از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به حدود 180 میلیمتر رسیده است، گفت: این میزان بارش نسبت به میانگین 40 سال گذشته استان بیش از 60 درصد افزایش پیدا نموده است. متوسط میانگین نزولات جوی تهران حدود 110 میلی متر است که تاکنون بیش از 180 میلیمتر بارندگی در استان به ثبت رسیده است.

ذخایر آبی سدهای تهران همچنان کمتر از سال گذشته است

وی یادآور شد: استان تهران سال آبی قبل شرایط بسیار سختی را به لحاظ بارش ها و میزان ذخیره برف تجربه کرد که همین عامل باعث شده است با وجود بارندگی های مناسبی که در طی چهار ماه اخیر داشته ایم ولی همچنان ذخایر سدهای پنجگانه استان تهران حدود 25 میلیون مترمکعب کمتر از مدت مشابه سال گذشته باشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران ادامه داد: سال گذشته در همین بازه زمانی ذخایر سدهای استان به حدود 575 میلیون مترمکعب رسیده بود که این رقم هم اکنون به 550 میلیون مترمکعب رسیده است. ذخایرهای سدهای پنجگانه تهران نسبت به متوسط درازمدت نیز حدود 80 میلیون مترمکعب کمتر است و همچنان از حجم 630 میلیون مترمکعبی درازمدت خود فاصله دارد.

بختیاری با اشاره به کاهش 90 درصدی ذخیره برف استان تهران در سال آبی گذشته، گفت: سدهای تهران رژیم برفی دارند و هر چه بارش و ذخیره برف مناسبی در تهران داشته باشیم طبیعتا ذخایر سدهای نیز وضعیت مناسب تری خواهد داشت ولی با توجه به اینکه سال آبی گذشته ذخیره برفی تهران به صفر رسیده بود همین عامل باعث شده بود تا ما از ذخایر استراتژیک سدهای خود بیشتر از میزان نرمال استفاده نموده تا بتوانیم آب شرب مورد احتیاج مردم تهران را تامین کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران تاکید نمود: در سال آبی 95 ارتفاع برف در سد لار به حدود 6 متر رسیده بود که این رقم در اسفندماه سال گذشته تنها 65 سانتی متر بوده است.

وی با اشاره به کاهش 250 میلیون مترمکعبی ذخایر سدهای تهران در آغاز سال آبی جاری، گفت: خوشبختانه بارندگی های چهارماه اخیر باعث شده تا حدود 230 میلیون مترمکعب از این میزان کسری جبران گردد ولی فشار زیاد به ذخایر سدها در سال آبی گذشته موجب شده تا ذخیره ما همچنان نسبت به سال گذشته و مدت متوسط بلندمدت کمتر باشد.

بختیاری یادآور شد: سال آبی گذشته استان تهران یکی از کم بارش ترین سال های آبی چهار دهه اخیر خود را تجربه نموده بود که این امر به همراه افزایش بی سابقه گرمای هوا در تابستان سال جاری و روبرو استان با قطعی برق باعث شده بود تا تهران تابستان بسیار سختی را سپری کند و میزان برداشت از سدها به شکل چشمگیری افزایش کند. به همین دلیل با وجود بارندگی های مناسب سال آبی جاری همچنان وضعیت مناسبی نداریم و ذخایر سدهای تهران در شرایط ایده آل به سر نمی برد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با تاکید بر اینکه در طی دو ماه اخیر ذخایر برفی سدهای استان تهران از وضعیت خطرناک خارج شده است، گفت: در حال حاضر سدهای لار و امیرکبیر رژیم برفی مناسبی دارند که اگر شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند امیدواریم ذخایر تمامی سدها به حالت نرمال و بالاتر از نرمال برسد و با همکاری مردم بتوانیم تابستان سال آینده را بدون مشکل سپری کنیم. منتها بارندگی های مناسب چندماه اخیر صرف جبران تراز منفی ذخایر سدهای تهران در سال گذشته شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 134

به "ذخایر آبی سدهای تهران همچنان کمتر از سال گذشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذخایر آبی سدهای تهران همچنان کمتر از سال گذشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید