نسبت به پارسال 70 درصد در کشور در سال آبی کاهش داشتیم، مواجهه 282 شهر کشور با تنش آبی

به گزارش سفر به تایلند، خبرگزاری خبرنگاران- سخنگوی شرکت مادر تخصصی آب و فاضلاب کشور گفت: با کاهش بارندگی ها, هم اکنون 282 شهر با تنش آبی روبرو هستند که این رقم به بیش از 3000 شهر افزایش خواهد یافت.

نسبت به پارسال 70 درصد در کشور در سال آبی کاهش داشتیم، مواجهه 282 شهر کشور با تنش آبی

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، حمیدرضا کشفی با اشاره به اینکه بارش های سال جاری نسبت به متوسط 50 ساله 45 درصد و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 70 درصد کاهش داشته است اضافه کرد: با کاهش بارندگی ها هم اکنون 45 درصد سدهای کشور پر هستند درحالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 80 درصد بوده و البته این فرایند به دلیل کاهش 50 درصدی ورودی سدها کشور است.

وی با بیان اینکه سال جاری به 7 هزار روستا با تانکر آبرسانی خواهد شد گفت: در زمان مشابه سال گذشته به 5 هزار روستا با تانکر آبرسانی شده است که سال جاری شاهد افزایش بیش از 2 هزار روستا به آبرسانی با تانکر هستیم که البته اغلب این روستاها در استانهای پهناور واقع شده اند که آبرسانی به آنها زمان بر و هزینه بر است.

سخنگوی شرکت مادر تخصصی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه طرح های موثر و اعتبارات مناسبی در بودجه سال 1400 برای این بخش در نظر گرفته شده است ادامه داد: هم اکنون طرح ها در حال فعالیت بوده و مناقصه ها صورت گرفته است که در صورت تخصیص به موقع این اعتبارات می توانیم از تعداد شهرها با تنش آبی کم کنیم.

کشفی گفت: شهرهای دارای تنش آبی به شهرهایی گفته می گردد که میزان فراوری از مقدار مصرف آب کمتر است .

وی اضافه کرد: 40 درصد از مشترکان آب کشور پرمصرف بوده و 60 درصد از منابع آبی موجود را مصرف می نمایند شاید جرایمی برای این دسته در نظر گرفته گردد اما به هرحال مصرف بی رویه این بخش سبب میگردد بعضی از شهرها دسترسی به آب شرب پایدار نداشته باشند.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از صدا و سیما، سخنگوی شرکت مادر تخصصی آب و فاضلاب کشور گفت: با کاهش بارندگی ها, 15 درصد از منابع فراوری آب در کشور کاهش یافته است که اگر بخواهیم شرایط سال جاری مانند سال گذشته باشد باید تا 15 درصد از مصارف خود در همه بخشها کاهش دهیم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1603

به "نسبت به پارسال 70 درصد در کشور در سال آبی کاهش داشتیم، مواجهه 282 شهر کشور با تنش آبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسبت به پارسال 70 درصد در کشور در سال آبی کاهش داشتیم، مواجهه 282 شهر کشور با تنش آبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید