نشنال اینترست: به نفع آمریکاست اگر روابطش با روسیه را عادی سازی کند

مجله نشنال اینترست نوشت: آمریکا باید امتیازاتی به روسیه بدهد تا بتواند برای مقابله با نفوذ روزافزون چین، ائتلافی بوجود آورد و مسکو نیز علاقه ای به مناقشه با آمریکا و اروپا نداشته و می خواهد تقویت حضور نظامی غرب در نزدیکی مرزهایش متوقف گردد.

نشنال اینترست: به نفع آمریکاست اگر روابطش با روسیه را عادی سازی کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، نشریه آمریکایی نشنال اینترست در تحلیلی نوشته است، آمریکا بهتر است توافقنامه موقتی با روسیه برای عادی سازی روابط بین دو کشور منعقد کند.

در این تحلیل آمده است: به نفع واشنگتن خواهد بود، اگر ائتلافی علیه پکن ایجاد گردد و بهترین و راحت ترین راه، انعقاد توافقنامه موقتی با مسکو خواهد بود که بعد جنبه دائمی پیدا کند.

این مجله نوشته است: مسکو علاقه ای به مناقشه با اروپا و آمریکا ندارد و امیدوار است تا تقویت حضور نظامی غرب در نزدیکی مرزهای روسیه متوقف گردد. ضمن اینکه از لحاظ تاریخی روسیه واقعاً همیشه به اروپا و ایالات متحده بسیار نزدیک تر بوده تا به کشور چین.

نشنال اینترست در عین حال می نویسد: هر تصمیمی در این رابطه نیازمند آن است که آمریکا این مسئله را بپذیرد که شبه جزیره کریمه دیگر به خاک اوکراین باز نخواهد گشت. علاوه بر این واشنگتن می تواند پیشنهاد کند که پیشروی ناتو به سمت مرزهای روسیه متوقف گردد. مسکو نیز در ازای آن، به حمایت خود از جدایی طلبان در شرق اوکراین سرانجام دهد تا مناقشه داخلی در اوکراین، آرام گردد. چنین وضعیتی به نفع مقامات کی یف هم خواهد بود، به این دلیل که این کشور به این زودی ها نمی تواند به عضویت پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درآید و بدین وسیله با روسیه صلح برقرار خواهد نمود.

این نشریه در عین حال تاکید نموده است که چنین توافق نامه ای بین واشنگتن و مسکو نمی تواند تمامی اختلافات دو طرف را حل و فصل کند، ولی تماس ها بین آمریکا و روسیه عادی سازی خواهد شد و امکان همکاری دو کشور در عرصه های مختلف از جمله مقابله با نفوذ روز افزون چین که می توانند برای روسیه هم دردسرساز گردد را فراهم کند.

این مجله در خاتمه ابراز تاسف نموده که ایالات متحده در این اواخر این بهانه را به دست مقامات مسکو و پکن داده تا از اقدامات واشنگتن در عرصه بین المللی به شدت انتقاد نمایند.

نویسنده این مقاله پیشنهاد نموده که آمریکا بهتر است از تمامی امکانات خود استفاده کند تا مانع از توسعه روابط این رقیب قدرتمند خود (روسیه و چین) گردد و در این صورت دیگر واشنگتن لازم نیست نگران آن باشد که ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ رئیس جمهوری چین درباره چه مسائلی گفت وگو می نمایند.

لازم به یادآوری است که رئیس جمهوری روسیه روز آدینه در پکن با همتای چینی خود دیدار و مذاکره کرد. مقامات مسکو و پکن این مذاکرات را بسیار سازنده و پرمحتوا ارزیابی کردند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 26 مهر 1398 شناسه مطلب: 181

به "نشنال اینترست: به نفع آمریکاست اگر روابطش با روسیه را عادی سازی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشنال اینترست: به نفع آمریکاست اگر روابطش با روسیه را عادی سازی کند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید