نمایشگاه میراث باستان شناسی تهران در موزه ملی ایران گشایش یافت

به گزارش سفر به تایلند، نمایشگاه میراث باستان شناسی تهران در موزه ملی ایران به مناسبت هفته پژوهش و پنجمین جشنواره پژوهشی جایزه تهران با حضور جمعی از مسئولان برگزار گردید.

نمایشگاه میراث باستان شناسی تهران در موزه ملی ایران گشایش یافت

به گزارش خبرنگاران، این نمایشگاه با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، محمدرضا کارگر، رئیس اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی ـ فرهنگی، ولی الله شجاع پوریان، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، علی محمد سعادتی شهردار منطقه 12 تهران،دلاور بزرگ نیا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، علیرضا تابش، مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی و مهرشاد کاظمی، معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد و اسلامی استان تهران و دبیر جشنواره پژوهشی جایزة تهران، امروز آدینه 23 آذرماه 1397 گشایش یافت.

جبرئیل نوکنده، رئیس کل موزه ملی ایران با اعلام این خبر گفت: همواره تصور بر این بوده است که تهران شهری جدید است و بنا به ذائقه و سلیقة آقامحمدخان قاجار به پایتختی برگزیده شده است و این تصوری نادرست از پایتخت ایران او است اما در مخازن موزه ملی ایران آثار و شواهدی وجود دارند که گواه تاریخ هشت هزار سالة تهران است.

این نمایشگاه که با همکاری معاونت فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و شهرداری تهران به مناسبت هفته پژوهش و پنجمین جشنواره پژوهشی جایزة تهران در موزه ملی ایران برگزار گردید، 147 اثر شاخص از یافته های حاصل از فعالیت های باستان شناختی در مناطق چشمه علی ری، دروس، سلطنت آباد، قیطریه و ری باستان به نمایش گذاشته شده است.

در این نمایشگاه دو اثر کمتردیده شده چشمه علی به چشم می خورد که اهمیت پژوهشی ویژه ای دارند. نخست بوته سفالی ذوب فلز که مدرکی برای آشنایی مردمان این ناحیه با ذوب فلزات در بیش از 5700 پیش است و دوم کاسة لبه واریختة چشمه علی که نشان می دهد این منطقه در 5200 سال پیش وارد فاز فرهنگی شروع نگارش شده و از این منظر با مناطق باستانی شوش، چغامیش، سیلک، ملیان و یحیی قابل مقایسه است.

پیروز حناچی، در 17مین روز کاری خود در مقام شهردار تهران، در راستای برنامه های تهران گردی، علاوه بر شرکت در افتتاح این نمایشگاه از نمایشگاه های جانبی موزه ملی از جمله نمایشگاه هنرمندان خودآموخته و نمایشگاه باستان شناسی و هنر سرزمین هلند در موزه ملی ایران بازدید کرد و در دفتر یادبود موزه چنین نوشت:

بسمه تعالی. بازدید از موزه ها، مرور تمدن پر ارج بشری و الهام از طبیعت و تاریخ انسانی است. از همکاران موزه ملی ایران برای راه اندازی [نمایشگاه] تهران تشکر می کنم. پیروز حناچی. 97.09.23.

نمایشگاه میراث باستان شناسی تهران در موزه ملی ایران از امروز به مدت دو هفته تا 7 دی ماه 97 به روی عموم علاقه مندان از ساعت 9 تا 17 گشوده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 288

به "نمایشگاه میراث باستان شناسی تهران در موزه ملی ایران گشایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه میراث باستان شناسی تهران در موزه ملی ایران گشایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید