چرایی انتقال و تغییر پایتخت های جهان

به گزارش سفر به تایلند، اندونزی در تلاش است تا طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، پایتخت خود را از جاکارتای پرترافیک به جزیره بورنئو منتقل کند اما قطعا تنها کشوری نیست که قصد جابه جایی پایتخت خود را دارد.

چرایی انتقال و تغییر پایتخت های جهان

به گزارش خبرنگاران، اگر چه مکان دقیق پایتخت بعدی اندونزی هنوز اعلام نشده و هم چنین جدول زمانی معینی نیز برای این کار برنامه ریزی نشده است اما رئیس جمهوری این کشور به طور رسمی در 16 اوت میلادی این طرح را به مجلس کشورش ارائه داده است.

یافتن دلایل جابه جایی پایتخت این کشور کار چندان دشواری نیست. جاکارتا که میانگین نشست سالانه زمین آن چیزی حدود 1 تا 15 سانتی متر است در حال فرو رفتن زیر آب است، به طوری که در حال حاضر تقریبا نیمی از شهر زیر سطح دریا قرار گرفته است. این شهر هم چنین در سرزمینی باتلاقی قرار داشته، دریای جاوا در حال بلعیدن آن بوده و 13 رودخانه نیز در آن جریان دارند.

وضعیت وخیم ترافیک این شهر نیز شهرت دارد. در سال 2016 میلادی یک نظرسنجی نشان داد که این کلانشهر بدترین تراکم ترافیکی جهان را به خود اختصاص داده است. این وضعیت به حدی وخیم است که وزیران دولت اندونزی مجبورند از اسکورت پلیس برای به موقع رسیدن به جلسات کمک بگیرند.

بزرگ ترین منطقه شهری جاکارتا 30 میلیون نفر جمعیت دارد اما تنها حدود دو تا چهار درصد از پساب های آن تصفیه می شود.

پایتخت جدید قرار است جایی در کالیمانتان، قسمت اندونزیایی جزیره بورنئو باشد. این جابجایی پایتخت بیش از 33 میلیارد دلار هزینه دارد و برای اسکانِ بین 900 هزار تا یک میلیون و 500 هزار نفر به مساحتی بین 30 تا 40 هزار هکتار فضا نیاز است.

واقعیت این است که اندونزی اولین و یا آخرین کشوری نیست که قصد جابه جایی پایتخت خود را دارد و در ادامه چند نمونه قابل توجه دیگر از جابه جایی های پایتخت کشورهای دیگر ذکر شده است:

1) قزاقستان

در سال 1997 میلادی نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان تصمیم گرفت تا پایتخت را از شهر اصلی آلماتی منتقل کند و از همین رو شهری غبارآلود و استانی را در حدود 1200 کیلومتری شمال انتخاب کرد. یکی از اولین اقدامات نظربایف تغییر نام اقمولا که به معنای گور سفید است، به آستانه بوده است.

او سپس معمارانی از سراسر جهان گرد آورد تا پایتخت جدید قزاقستان را از پایه بسازند. مرکز تفریحی خان چادر، بزرگ ترین چادر جهان، یکی از مراکز مهم دیدنی آن است. این چادر یک مرکز خرید و مجموعه تفریحی را داخل خود جای داده است.

برج بایترک آستانه نیز شهرت خاصی دارد که شبیه تخم مرغی است که در بالای یک درخت قرار گرفته است. این برج یک سازه رصدی دارد که چشم انداز سایر نقاط دیدنی از آن نمایان است. این نقاط دیدنی شامل کاخ ریاست جمهوری با گنبدی آبی رنگ و همچنین تالار مرکزی کنسرت است که یک سازه فیروزه ای و شبیه یک سفینه فضایی ساخته شده است.

همه این کارها توسط بخش پررونق نفت قزاقستان امکان پذیر شد. اقتصاد این کشور در سال 2018 میلادی رشد 4.8 درصدی داشته و به عنوان یک نشانه قدردانی پس از کناره گیری رئیس جمهور نظربایف در ماه مارس میلادی مجلس تغییر نام این شهر را به نام او تصویب کرد. بنابراین اکنون پایتخت قزاقستان که دومین پایتخت سرد جهان پس از اولان باتور مغولستان محسوب می شود ، به عنوان شهر نور سلطان شناخته می شود.

2) میانمار

شهر نایپیداو دست کم چهار برابر مساحت لندن را در بر می گیرد اما جمعیت آن بسیار کمتر است. تاریخچه این شهر بسیار کوتاه است به طوری که از سال 2005 میلادی وجود داشته و از دل جلگه ای توسط حاکمان نظامی آن زمانِ میانمار پدید آمده است.

نام این شهر به معنی صندلی پادشاه است. دلایل جابه جایی پایتخت به نایپیداو در حدود 370 کیلومتری یانگون، بزرگ ترین شهر و پایتخت پیشین میانمار هرگز به طور کامل معین نشده است.

یکی از مقامات میانمار در آن زمان از جمله دلایل این جابه جایی را موقعیت استراتژیک تر نایپیداو دانسته بود، هر چند تحلیلگران بر سر این موضوع تردید داشته اند. آن ها در آن زمان اظهار داشتند که ممکن است ارتش از یک حمله خارجی بترسد یا خواهان کنترل بیشتر اقلیت های قومی در مناطق مرزی باشد.

برخی دیگر بر این باور بودند که رهبران میانمار تنها در حال تکرار عادات پادشاهان برمه ای بودند که بنا به توصیه پیشگویان، شهرها و کاخ های جدیدی بنا کردند.

این شهر دارای تمام ویژگی های شاخص یک پایتخت برنامه ریزی شده است. جاده ای که از مجلس به کاخ ریاست جمهوری منتهی می شود، 20 لاین عرض دارد اما به ندرت شاهد عبور و مرور است. مراکز خرید و هتل های لوکسی که در طرفین بلوارها به خط شده اند، در این پایتخت دیده می شوند. این شهر یک پارک سافاری، یک باغ وحش و دست کم سه استادیوم دارد و برخلاف سایر قسمت های میانمار، تقریباً به طور شبانه روزی از نعمت برق برخوردار است.

3) بولیوی

بولیوی دو شهر لاپاز و سوکره را به پایتختی خود انتخاب کرده است. سوکره تا سال 1899 میلادی و تا هنگامی که در یک جنگ داخلی کوتاه از لاپاز باخت، تنها پایتخت بولیوی به شمار می رفت. پس از آن مجلس و مراکز دولتی به لاپاز، بزرگ ترین شهر این کشور منتقل شد اما دستگاه قضایی بولیوی در سوکره باقی ماند.

سوکره واقع در مرکز کشور و شهری است که تنها 250 هزار نفر جمعیت دارد. این در حالیست که جمعیت لاپاز یک میلیون و 700 هزار نفر برآورد شده است.

در سال 2007 میلادی پیشنهادی برای جابجایی مجدد مجلس و دولت به سوکره به دلیل اعتراضات بزرگ که لاپاز رخ داده بود، مطرح شد. این ایده از رقابت منطقه ای بین هواداران رئیس جمهوری اوو مورالس در ارتفاعات فقیرنشین بولیوی و مخالفان وی در شرق مرفه ، برخاسته بود و این طرح خاتمه رها شد و بولیوی تا به امروز دو پایتخت دارد.

4) نیجریه

تا سال 1991 میلادی لاگوس، بزرگ ترین شهر نیجریه و هم چنین پایتخت این کشور بود. دلایل زیادی برای انتقال پایتخت به آبوجا وجود داشت که نخستینِ آن زمانیت مرکزی این شهر و فاصله آن با ساحل است.

پیش تر حدود دو روز زمان می برد تا مایدوگوری شهر چند میلیونی نیجریه در شمال شرق و فاصله 1600 کیلومتری تا لاگوس را طی کرد اما آبوجا موقعیت بسیار نزدیک تری داشت.

لاگوس هم چنین بسیار شلوغ و پر ازدحام بود. در واقع این شهر پرجمعیت ترین شهر آفریقای سیاه است و این یکی دیگر از دلایل انتقال پایتخت بود.

آبوجا هم چنین از نظر سیاسی و قومیتی بی طرف بود. قوم یوروبا بر لاگوس تسلط دارند و از طرفی مردم ایگبو در غرب و مردم هوسا در شمال نیجریه حضور وسعی و گسترده ای دارند. این موضوع چندان بی اهمیتی نیست چرا که بین سالهای 1967 و 1970 میلادی نیجریه با جنگ بیافرا روبرو شد که طی آن ایگبوها برای جدایی تلاش های بسکمک کردند.

علاوه بر آن لاگوس شهری است که به طور طبیعی گسترش یافته اما آبوجا با برنامه ریزی های شهری ایجاد شده است و از این نظر از اولین شهرهای مهندسی در نیجریه محسوب می شود. هم چنین تراکم شدید ترافیکی در لاگوس شهرت دارد اما جاده های آبوجا گسترده تر بوده و از این نظر مشکل چندانی ندارد.

مؤسسات فرهنگی ملی در کنار دادگاه عالی، مجلس ملی و کاخ ریاست جمهوری نیجریه در آبوجا واقع شده اند، در حالی که بسکمک از آژانس های فدرال به طور غیر رسمی هنوز در لاگوس مستقر هستند.

5) پرتغال

به مدت 13 سال ، پایتخت پرتغال به جای لیسبون، ریو دوژانیرو بوده که علت آن را می توان ناپلئون دانست. در خلال جنگ شبه جزیره بین سال های 1807 تا 1814 میلادی ، فرانسوی ها دست کم سه بار به پرتغال هجوم آوردند.

روزها قبل از حمله ای که در دسامبر 1807 میلادی صورت گرفت، خانواده سلطنتی براگانزا و دربار به برزیل رفتند که بعدها تحت استعمار پرتغال درآمد. آن ها در مارس 1808میلادی وارد ریو شدند.

ریو در اوایل قرن نوزدهم شهری پررونق بود که طلا، الماس و شکر در آن وفور داشت. هم چنین بیش از یک میلیون برده که یک سوم از جمعیت آن را تشکیل می داد نیز در آن حضور داشتند.

ولیعهد آن زمانِ پرتغال، پادشاهی متحده پرتغال، برزیل و الگاروه را تشکیل داده بود. این اقدامِ او، برزیل را صرفا از یک مستعمره محض به سرزمینی در سطح خود پرتغال ارتقا داد و باعث شد این کشور از استقلال اداری بیشتری نیز برخوردار شود. هنگامی که ملکه پرتغال در سال 1816 میلادی درگذشت، این ولیعهد به مقام سلطنت رسید.

در سال 1821 میلادی، دادگاه پرتغال به لیسبون برگشت و تا خاتمه سلطنت او در سال 1910 میلادی نیز در همان جا باقی ماند. با این حال اقامت این پادشاه در ریو تاثیری ماندگار بر این شهر داشت و منجر به تقویت اقتصاد و تسریع تلاش های ریو برای کسب استقلال خود شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 360

به "چرایی انتقال و تغییر پایتخت های جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی انتقال و تغییر پایتخت های جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید