گران ترین هنرمند زن جهان کیست؟

یک تحقیق جدید نشان می دهد، علی رغم نشانه های پیشرفت زنان در دنیای هنر این حوزه هنوز تحت سلطه مردان است.

گران ترین هنرمند زن جهان کیست؟

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گاردین، با توجه به تحقیقاتی که اخیرا توسط مجله هنری آرت نت نیوز اجرا شده است، در 10 سال گذشته تنها 2 درصد آثار فروخته شده در حراجی های سراسر جهان به هنرمندان زن تعلق داشته است. با توجه به این آمار، 40.7% آثار فروخته شده در این بازه زمانی به پنج هنرمند زن و 25% آن به آثار یایویی کوساما ـ هنرمند معاصر ژاپنی ـ تعلق دارد.

این اطلاعات با بررسی 26 موزه و موسسه هنری ایالات متحده و بازار جهانی هنر طی سال های 2008 تا 2018 به دست آمده است.

طبق این گزارش، تنها 14 درصد از نمایشگاه های فردی و گروهی 10 سال اخیر به زنان عرصه هنر تعلق داشته است و آثار زنان سهم 11 درصدی را در فروش آثار هنری به خود اختصاص داده اند. (یعنی از 260,470 اثر فروخته شده تنها 29,247 اثر به هنرمندان زن تعلق داشته است.)

دبیر مجله هنری آرت نت نیوز اظهار داشت: زمانی که این تحقیق را آغاز کردیم بسیار مشتاق بودیم تا ببینیم شرایط برای زنان هنرمند تا چه میزان تغییر کرده است. کم بودن حضور زنان در جهانی هنر و افزایش ناچیز رشدشان در این حوزه بسیار ناامیدکننده است.

اوایل سال جاری، یک تحقیق در رابطه با گوناگونی منشا آثار هنری در موزه های سراسر ایالات متحده صورت گرفت که با توجه به نتیجه آن، 85 درصد آثار هنری 18 موزه و موسسه هنری بزرگ ایالات متحده به هنرمندان سفیدپوست و 87 درصد آن به هنرمندان مرد تعلق دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 4 آبان 1398 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 394

به "گران ترین هنرمند زن جهان کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گران ترین هنرمند زن جهان کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید