40 اثر تاریخی در فهرست آثارملی ثبت شد

به گزارش سفر به تایلند، در کمیته آثار ملی منقول 40 اثر از چهار استان های ایلام، خراسان شمالی، کرمانشاه، گلستان و موزه ملی ایران با آنالیز و تأیید کارشناسان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی منقول کشور ثبت شد.

40 اثر تاریخی در فهرست آثارملی ثبت شد

به گزارش سفر به تایلند به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کمیته آثار منقول روز گذشته 11 شهریور 97 با حضور صاحب نظران و کارشناسان میراث فرهنگی برگزار گردید و چهار استان به ارائه پرونده های خود پرداختند.

مدیر کل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت: در این نشست 15 اثر از موزه باستان شناسی گرگان استان گلستان شامل هشت اثر مسی و سفالی از محوطه بیش از دو هکتاری بازگیر مینودشت با گاهنگاری اسلامی، اشکانی، آهن، مفرغ، مس و سنگ و چهار ظرف سفالی از نرگس تپه گرگان، دو اثر سفالی از آق تپه گنبد کاووس و یک منبر چوبی مسجد جامع استرآباد گرگان مربوط به دوره تیموری در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گفته فرهاد نظری 13 اثر در قالب دو مجموعه شامل پنج سرستون با نقوش انسانی، هندسی و گیاهی با تکنیک نقش برجسته مربوط به عصر ساسانی و هشت بشقاب و کاسه نقره ای به شیوه چکش کاری با نقوش اساطیری، حیوانی و گیاهی از غار قوری قلعه استان کرمانشاه از جمله آثار به ثبت رسیده در این نشست به شمار می رود.

او همچنین به ثبت شش اثر حاصل از کاوش های باستان شناسی محوطه تاریخی چلو در جاجرم خراسان شمالی واقع در شرق سنخواست شامل سبو، آیینه، جام مفرغین پایه دار، سنجاق لباس و جام سفالین پایه دار اشاره نمود که مربوط به دوره مس سنگی تا عصر آهن است.

نظری گفت: در این نشست همچنین پنج گچبری متعلق به سطح دیوارها و قوس های ورودی بنای موسوم به مسجد شهر تاریخی سیمره واقع در شرق استان ایلام مورد تأیید کمیته نهاده شد.

ثبت یک شیء استخوانی از موزه ملی مربوط به کاوش های یانیق تپه تبریز با قدمت 5800 سال به لحاظ ویژگی های فرم و ساخت از دیگر موضوعات مورد تأیید کمیته ثبت آثار منقول به شمار می رود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 4 آذر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 22

به "40 اثر تاریخی در فهرست آثارملی ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40 اثر تاریخی در فهرست آثارملی ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید