اختصاص ارز نیمایی به ایرلاین ها برای جلوگیری از افزایش قیمت ها

به گزارش سفر به تایلند، تورج دهقانی زنگنه از اختصاص ارز نیمایی به ایرلاین ها با هدف جلوگیری از افزایش قیمت ها خبر داده است.

اختصاص ارز نیمایی به ایرلاین ها برای جلوگیری از افزایش قیمت ها

رئیس سازمان هواپیمایی گفته است: در پی جلسات و مذاکرات انجام شده، وزیر راه و شهرسازی دستور داد تا کمیته ای در ستاد ملی مقابله با کرونا زیر نظر کمیته هوانوردی تشکیل شود تا هزینه های ارزی و ریالی ایرلاین ها جبران شود و آن ها بتوانند بدون افزایش قیمت بلیت هواپیما به حیات خود ادامه دهند.

به گفته او، یکی از تصمیماتی که تا کنون برای جلوگیری از افزایش قیمت بلیت هواپیما اتخاذ شده این است که از طریق ستاد ملی مقابله با کرونا برای ایرلاین ها ارز نیمایی تامین کنیم و بخشی را هم به عنوان منابع ریالی در اختیار آن ها قرار دهیم تا هزینه های افزایش یافته آن ها به گونه ای جبران شود. تا کنون در این زمینه برنامه ریزی برای جبران هزینه های ارزی و ریالی شرکت های هواپیمایی انجام شده است و در ادامه باید به دنبال تصویب و ابلاغ آن در ستاد ملی مقابله با کرونا باشیم.

افزایش نرخ بلیت هواپیماها به بهانه کرونا

در چند روز اخیر اعلام خبر افزایش قیمت بلیت هواپیما (از اول آبان ماه 99) به بهانه مصوبه ستاد ملی کرونا در خصوص الزام ایرلاین ها به استفاده حدبیشتری از 60 درصد ظرفیت صندلی های پروازی و البته نوسانات نرخ دلار واکنش های متعددی را به همراه داشته است. بطوریکه کمیسیون عمران مجلس، نرخ نامه جدید حمل و نقل هوایی را غیر واقعی دانست.

بیستم مهرماه وزیر راه و شهرسازی صراحتا اعلام کرده بود که هرگونه افزایش قیمت بلیط هواپیما بصورت خودسرانه مورد تایید ما نیست. محمد اسلامی برای تعیین نرخ نهایی افزایش قیمت ها با توجه به لزوم رعایت حدبیشتر 60 درصدی ظرفیت هواپیماها از اول آبان 1399 و نوسان های قیمتی و مالی، خواستار ارائه صورت های مالی حسابرسی شده و مورد تایید سال 1397 و 98 و شش ماهه نخست 1399 به سازمان هواپیمایی کشوری شد تا بر اساس بررسی های مالی دقیق، تصمیمات لازم برای حمایت از ایرلاین ها گرفته و تسهیلات لازم برای برون رفت از شرایط حاکم اتخاد شود.

با این حال، افزایش قیمت بلیت هواپیما در هفته جاری که توسط برخی شرکت ها صورت گرفت، موجب نارضایتی مردم و همچنین برخی مسئولان از جمله وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شده است.

علی اصغر مونسان در نامه ای از وزیر راه و شهرسازی توقف رویه ناصحیح شرکت های هواپیمایی را درخواست کرد و نوشت: همان گونه که استحضار دارید شرکت های هواپیمایی در بیشتر مسیرهای داخلی بر خلاف دستور جنابعالی، مبنی بر لغو افزایش نرخ پروازها، قیمت خدمات خود را بیش از 100 درصد و تحت عنوان کف قیمت افزایش داده اند، ضمن آن که دفاتر خدمات مسافرتی را نیز به صورت مستمر تهدید به قطع سیستم فروش یا ابطال قراردادهای همکاری فی مابین می کنند. لذا خواهشمند است، دستور فرمایید در خصوص توقف رویه ناصحیح و ناصواب معموله اقدامات لازم به عمل آید.

افزایش چند برابری قیمت های بلیت هواپیمایی در شرایطی است که به دلیل محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا، سفرهای داخلی و خارجی در مقایسه با سال های گذشته به شدت کاهش یافته است. از طرفی بنابرگفته حرمت الله رفیعی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی، شرکت های هواپیمایی قرار بود نرخ ها را پلکانی افزایش دهند اما در نخستین مرحله، قیمت ها بین 100 تا 120 درصد افزایش را تجربه کرده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1247

به "اختصاص ارز نیمایی به ایرلاین ها برای جلوگیری از افزایش قیمت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص ارز نیمایی به ایرلاین ها برای جلوگیری از افزایش قیمت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید