(اینفوگرافیک) 7 روش موثر برای افزایش تمرکز و پرهیز از حواس پرتی

به گزارش سفر به تایلند، تمرکز را هم می توان با تمرین ها و ترفند های مختلف تقویت کرد. در مطلب زیر 7 روش را برای پرورش ذهنی شما آماده نموده ایم که از نظر می گذرانید.

(اینفوگرافیک) 7 روش موثر برای افزایش تمرکز و پرهیز از حواس پرتی

به گزارش باشگاه خبرنگاران، ذهنتان هر آن به سمتی می رود و آشفته هستید؟ ایده های خوب شما زیادند، اما مانند شبحی می آیند و می فرایند؟ چند دقیقه روی کار تمرکز می کنید و بعد خیلی زود حوصله تان سر می رود؟ بعد مدتی درمی یابید که اگر همان راستا را مدتی ادامه می دادید، واقعا موفقیت در دسترس شما بود؟ واقعیت این است که تمرکز را هم می توان با تمرین ها و ترفند های مختلف تقویت کرد.

در اینجا 7 روش را برای شما ذکر می کنم:

1- هر روز برای چند کار مهم معین و محدود برنامه ریزی کنید

تعداد کار های مثبتی که می توانیم انجام بدهیم خیلی زیاد است و گاهی که در مود مثبت هستیم، یک عالم از آن ها را حتی ممکن است در دفترچه ای یادداشت کنیم. اما اگر بخواهیم واقعا به آن ها عمل کنیم باید برای هر روز یک تا سه تا از آن ها را انتخاب کنیم و بعد عادت کنیم که آن ها را به صورت یک روتین صبحگاهی انجام بدهیم.

یک تجربه شخصی نشان می دهد که اگر هر شب قبل از خواب، مراحل انجام کار ها را در ذهنتان شبیه سازی کنید، فردا آن کار ها را با سرعت و کیفیت بهتری انجام خواهید داد.

خرید ساک پارچه ای

جایگاه ماساژور

خرید سرور مجازی

اگر واقعا در ذهتان به موفقیت و امکان انجام مؤثر کار ها فکر کنید، ناخودآگاه شما در واقع به کمکتان می آید.

2- ساعتی اوج کارایی ذهنی خود را پیدا کنید

بعضی از ما اصطلاحا آدم صبح هستیم و بعضی آدم عصر. حتی به صورت دقیق تر هر کداممان در طول 24 ساعت 2- 3 ساعت خوب داریم که در آن خلاقیت و سرعت پردازش مغزی مان در شرایط بهینه است. خیلی مهم است که این ساعت اوج را پیدا کنید و طوری برنامه ریزی کنید که این ساعات را تلف نکنید.

گاهی پیدا کردن این ساعت اوج سخت است و باید شما یک هفته عملکردتان را جایی بنویسید تا دستتان بیاید که کدام ساعت ها برای شما ارزشمندتر هستند.

3- مغز واقعا مثل یک عضله است

مگر می گردد بدون عرق ریختن، بدون 10 دقیقه خارج از توان دویدن یا چند ست بیشتر وزنه نزدن، توان ورزشی را زیادتر کرد و بدنی عضلانی پیدا کرد؟!

مغز هم همین طور است. اگر خیلی به ذهتان آسان بگیرید، بعد مدتی تنبل می گردد. به مجرد احساس خستگی یک فعالیت مغزی را رها نکنید و 10 دقیقه ای بیشتر ادامه بدهید.

افرادی که معتاد به شبکه های اجتماعی و اسکرول بی انت ها هستند، هم می توانند از این مرض نجات پیدا نمایند. کاری مثل مطالعه عمیق انتخاب کنید و سعی کنید 20 دقیقه بدون وقفه بخوانید و بعد 5 دقیقه استراحت کنید و بعد به تدریج مدت تمرکز خودتان را بالا ببرید؛ و باز یک تجربه شخصی: بعضی از ما ها کارمان مغزمان را تا سر حد توانایی مان به چالش نمی کشد. این مثل این می ماند که دونده استقامت باشید، اما کار روزانه شما مثلا یک کیلومتر دویدن باشد. بعد مدتی خواهید دید که توان همان یک کیلومتر دویدن را هم نخواهید داشت.

برای اینکه ظرفیت مغزی تان به تدریج پایین نیاید، یک متن فنی یا تاریخی یا ادبی یا درسی سختخوان را انتخاب کنید و هر روز دست کم نیم ساعت بخوانید. خواهید دید که تنبلی مغزتان از بین می رود و متمرکز می شوید و تازه کلی ایده هم به سرتان راه پیدا می نماید.

4- اراده و دیسیپلین خود را افزایش دهید

به عهدی که با خود می بندید، وفادار بمانید. اگر می خواهید وزن کم کنید، نگذارید که شوخی های دم دستی دوستانتان اراده شما را کاهش بدهد. پیش خودتان از قید های الزام آور مانند باید بهره ببرید.

چه بسیارند آدم هایی که استیکی نوت های انگیزشی انبوه روی مانیتور و آینه اتاق خود نصب می نمایند یا خیلی زیبا و دقیق کار های روز ها و هفته های آینده را در دفترچه ای می نویسند، اما، چون مرتب قول شخصی شان را نقض نموده اند، دیگر خودشان هم به خودشان اعتماد ندارند و می دانند که به این قول های ضمانت اجرا ندارد. همین باعث می گردد هیچ خبری از تمرکز نباشد.

5- همه منابع حواس پرتی را از خود دور کنید

در آغاز کار ها ممکن است هیچ سر و صدا و مزاحمتی شما را از کارتان دور نکند. اما وقتی در کوران یک کار هستیم، هر تحریک محیطی ای می تواند مزاحم گردد. از همان اول خیالتان را راحت کنید، نوتفیکیشن های گوشی را کلا خاموش کنید، مودم را نیز همین طور، بهتر است با موسیقی جانبی کار یا مطالعه نکنید. حتی تنقلاتی که تشریفات خوردنشان حواس پرت کن است، مناسب نیست.

6- کار های خوب را تبدیل به عادت کنید

وقتی یک کار خوب تبدیل به عادت شد، دیگر احتیاجی نیست که شما هر بار از قدرت انگیزشی و اراده خودتان برای انجامش بهره ببرید. این طوری مثلا ورزش یا مطالعه روزانه یا انجام منظم بخش های مختلف پروژه کار در سر وقت، برایتان تبدیل به یک عادت بدیهی و ناگزیر می گردد.

مثلا مسواک زدن برای بیشتر ما تبدیل به یک عادت شده و ما بدون فکر کردن آن را انجام می دهیم. به همین ترتیب کار های دیگر هم می توانند تبدیل به عادت شوند و حین انجام آن ها تمرکز بالایی خواهید داشت.

7- خوش بینی و تمرکز روی اکنون را تمرین کنید

تمرکز بعضی ها به خاطر این از بین می رود که مدام روی احتمالات آینده ای که نیامده و ناگوارترین حالات ممکن اندیشه می نمایند. یک صفحه از کتاب را می خوانند و به این چیز ها فکر می نمایند: این نکته که اصلا به حافظه درازمدت من نمی رود و می دانم دقیقا از همین سؤال می دهند، حالا اگر هم قبول شوم، چه رخ می دهد، باز هم شرایطم بهتر نمی گردد، اگر شرایط اقتصادی ام اجازه ندهد، چه کار کنم و …

در صورتی که تمرکز احتیاج به این دارد که شما فقط روی اکنون به معنی واقعی آن تمرکز کنید. بدانید که معمولا آینده ترکیبی از فرصت ها، شانس ها و بدبیاری های ناگزیر است و باید خوش بینی خود را حفظ کنید تا بتوانید متمرکز بمانید.

منبع: فرارو
انتشار: 22 مرداد 1401 بروزرسانی: 22 مرداد 1401 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 2093

به "(اینفوگرافیک) 7 روش موثر برای افزایش تمرکز و پرهیز از حواس پرتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(اینفوگرافیک) 7 روش موثر برای افزایش تمرکز و پرهیز از حواس پرتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید