این بیماری های رایج در سفر را بشناسید؟

به گزارش سفر به تایلند، بیماری های رایج در سفر را چقدر می شناسد؟ چه نوع بیماری ها بیماری های رایج در سفر محسوب می شوند؟ بیماری های چون سردرد، سرگیجه، سرماخوردگی و چندین مورد دیگر بیماری هایی است که در سفر ممکن است هر مسافری به آن مبلا گردد. البته بعضی از بیماری ها آنچنان حاد نیست و با یک پیشگیری می توانید به آن مبتلا نشوید. بنا به نوع سفر و مقصدی که سفر می کنید این امکان دارد که شما با بیماری های روبرو شوید. در این مقاله از مجله گردشگری خبرنگاران بیماری های رایج در سفر را برای شما مخاطب گرامی شرح می دهد تا با شناخت آن ها و آناتومی بدن خود بتوانید از وقوع آن جلوگیری کنید و اگر هم مبتلا شدید راهکارهای مقابله با آن را بشناسید.

این بیماری های رایج در سفر را بشناسید؟
 • بیماری حرکت
 • گرمازدگی
 • مسمومیت غذایی
 • سردرد
 • گزیدگی حشرات
 • یبوست
 • اسهال
 • حساسیت های پوستی
 • آفتاب سوختگی
 • دریا زدگی
 • بیماری های عفونی
 • آسیب های مفصلی و عضلانی
 • سرمازدگی
 • سرماخوردگی

بیماری حرکت

شاید نام بیماری حرکت به نام Motion Sickness برایتان ناآشنا باشد. اما بسیاری از افراد در هنگام سفر به بیماری حرکت مبتلا می گردد. این بیماری در ماشین، اتوبوس، هواپیما به وجود می آید و دلیل آن برهم خوردن مایع تعادلی گوش داخلی است. هنگامی که مایع تعادل گوش داخلی به هم میریزد شما دچار علایمی چون عرق سرد، سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ می شوید. اگر چنانچه در سفرهایتان این مورد برایتان رخ می دهد می توانید از آن جلوگیری کنید. یکی از راهکارهای جلوگیری آن خوردن قرص های ضد تهوع قبل از سفر است.

در وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس باید صندلی را برای خود رزرو کنید که بیشترین اکسیژن به شما می رسد و هوای آن زود به زود تهویه می گردد. از خواندن کتاب و یا استفاده بی شد از حد گوشی همراه جلوگیری کنید. اندازه زیاد آب کافی بنوشید. یادتان باشد بیماری حرکت که از بیماری های رایج سفر است که اگر برایتان رخ می دهد قبل از سفر به هیچ عنوان از غذاهای سنگین و چرب استفاده نکنید. اگر در هواپیما هم این اتفاق برایتان متعدد اتفاق افتاده است به پزشک اورژانس فرودگاه مراجعه کنید و داروهای مناسب را قبل از پرواز دریافت کنید. معمولا داروهای بنادریل، درامین، اسکوپولامین برای جلوگیری از بیماری حرکت استفاده می گردد.

گرمازدگی از بیماری های رایج در سفر

اگر در تابستان سفر می کنید ممکن است در جهت دچار گرمازدگی می شوید. خستگی، اختلال در هوشیاری، سرگیجه، تهوع از علائم بیماری گرما زدگی به حساب می آیند. گرمازدگی از بیماری های رایج در هر سفر است . دمای بدن به طور عادی بین 36 تا 38.5 است و اگر دمای از آن بالاتر برود شما دچار بیماری گرمازدگی می شوید. برای پیشگیری از گرمازدگی خوب است از لباس های نخی و خنک بهره ببرید، میوه های خنک چون خیار، هلو و هندوانه مصرف کنید. از خوردن غذاهای بنددار و چرب و شیرین در طول سفر خود داری کنید. از نوشیدنی های معروف خاک شیر و گل ختمی در طول سفر بهره مند شوید و از لیموهای تازه را مصرف کنید.

مسمومیت غذایی

گاهی ممکن است در سفر دچار مسمومیت غذایی شوید. مسمومست غذایی از بیماری رایج در سفر محسوب می گردد که بسیاری از مسافرها آن را تجربه نموده اند. یادتان باشد بسیاری از آب های معدنی چشمه ها به خاطر املاح بالا نیز موجب معده درد می شوند پس به راحتی از چشمه های آب معدنی استفاده نکنید. جدا از آن مسمومیت غذایی از بیماری های رایج در سفر گفته می گردد. اگر غذایی خوب نپخته باشد یا مانده باشد چون دچار مسمومیت غذایی می شوید. اگر معده درد و حالت تهوع شدید را احساس کردید و چنانچه دسترسی به پزشک داشتید سریعا به پزشک مراجعه کنید. یادتان باشد اگر دچار مسمومیت شدید از خوردن آب کافی بهره مند شوید، از نوشیدنی های کافین دار پرهیز کنید. داروهای مانند ایمودیوم و پیتوبیسمول به کنترل اسهال ناشی از مسمومیت غذایی یاری می نماید. خوب است هر دارویی را با مشورت پزشک مصرف کنید.

سردرد

بسیاری از افراد در هنگام سفر دچار سردرد می شوند. البته اگر از آن دسته از افرادی هستید که میگرن دارید سردرد هم طبیعی است چون در ابتدای سفر خواب و تغذیه شما از برنامه خارج شده است. سر درد به خودی خود بیماری به حساب نمی آید اما در طول سفر شما را آزار می دهد. معمولا سردرد ناشی از گرمازدگی و یا خستگی هم به وجود می آید. در طول سفر به برنامه غذایی خود اهمیت دهید، خواب کافی داشته باشید و از آب فراوان بنوشید. برای درمان سردرد که از بیماری های رایج سفر به شمار میرود خوب است یک قرص مسکن استامینوفن و یا ژلفون را مصرف نمایید.

گزیدگی حشرات از بیماری های رایج در سفر

بنا به مکانی که سفر می کنید ممکن است دچار گزیدگی حشرات شوید. به طور مثال در بسیاری از مکان های روستایی که نگهداری گوسفند وجود دارد پشه ای به نام کک است که منجر به گزیدگی می گردد. بسیاری ممکن است در مقابل گزیدگی حشرات پوستشان ورم کند. در سفرهای طبیعت گردی این مورد بسیار اتفاق می افتند. از نیش زنبور ، مگس گرفته تا پشه های مختلف ممکن است در طول سفر شما را آزار دهند. گزیدگی حشرات چنانچه زیاد باشد یکی از بیماری های رایج سفر محسوب می گردد.

برای جلوگیری از گزش حشرات باید از لوسیون و پمادهای جلوگیری از گزش حشرات بهره ببرید. به منطقه ای که سفر می کنید توجه داشته باشید و حتما در وسایل سفر خود این پیماد را قرار دهید. معمولا اگر دچار گزیدگی حشرات از خاراندان محل نیش بپرهیزید. از کمپرس های آب سرد بهره ببرید و از پمادهای ضد حساسیت پس از گزش استفاده نمایید.

یبوست

یکی از بیماری های رایج در سفر یبوست است. دلیل به وجود آمدن این بیماری استفاده نکردن از میوه و سبزیجات، غذاهای فیبردار و ننوشیدن آبی کافی است. برهم خوردن خواب و کمبود خواب نیز بر سیستم دستگاه گوارش اثر می گذارد و موجب بیماری یبوست می گردد. در سفر باید خواب خود را تنظیم کنید، از خوردن میوه های فیبر دار و سبزیجات بهره ببرید. یکی از برترین سبزیجات برای جلوگیری از یبوست استفاده از کاهو است. انجیر، آلو، برگ زردآلو در درمان یبوست موثر است. اگر برایتان مهم است که در سفر دچار یبوست نشوید حتما به موادغذایی و خواب خود در طول سفر توجه کنید.

اسهال

یکی دیگر از بیماری های رایج در سفر است اسهال است. نوع رژیم غذایی شما بسیار مهم است اگر از غذاهای ملین و سبزیجات فقط استفاده می کنید امکان دارد دچار اسهال شوید و یادتان باشد که گاهی از غذاهای خشک هم باید بهره ببرید. خوردن برنج سفید باعث کاهش اسهال نیز می گردد. رعایت نکات بهداشتی در جلوگیری از اسهال نیز بسیار اهمیت دارد. اگر دچار اسهال می شوید از قرص های ضد اسهال باید بهره ببرید. معمولا در سفر باید خوب است داشته باشید ودر صورت ادامه بیماری حتما به پزشک مراجعه کنید.

حساسیت های پوستی از بیماری های رایج در سفر

بسیاری از افراد در مقابل تابش آفتاب پوستشان کهیر میزند و یا در برخورد با گیاهان تمام بدنشان کهیر میزند. حساسیت پوستی عوامل بسیار مختلفی دارد و برای جلوگیری از حساسیت پوستی باید از قرص آنتی هیستامین بهره ببرید. معمولا با لباس های نخی مناسب پوست خود را بپوشانید تا دچار سوختگی نشوید. از قرار گرفتن در زیر نور مستقیم آفتاب جلوگیری کنید. حساسیت های پوستی هم از بیماری های رایج در سفر محسوب می گردد و آن دسته که از افراد که پوست حساسی دارند باید از پمادهای ضد حساسیت استفاده نمایند.

آفتاب سوختگی

یکی دیگر از بیماری های رایج سفر به ویژه برای طبیعت گردها و کوهنوردها آفتاب سوختگی است. گاهی فعالیت های ساحلی و آبی در تابستان نیز باعث آفتاب سوختگی می گردد. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی حتما به خاطر داشته باشید که از کرم های ضد آفتاب مناسب با SPF بالا بهره ببرید. اگر دچار آفتاب سوختگی شدید از پمادهای سوختگی و لوسیون های ضد التهاب بهره ببرید. معمولا پوست خود را با لباس های مناسب بپوشانید و از عینک های آفتابی و کلاه های نقاب دار بهره ببرید. در ارتفاعات بالا کوهنوردی درجه آفتاب سوختگی بیشتر است و حتما باید از کرم ضدآفتاب و لباس و کلاه مناسب بهره ببرید.

دریا زدگی

اگر استفاده از کشتی، قایق، اتوبوس های دریایی داشته باشید در بسیاری مواقع ممکن است دچار دریازدگی شوید. در دریازدگی به خاطر داشته باشید که این بیماری همان بیماری حرکت است و در اثر مایع بهم خوردن گوش انجام می گردد. حالت تهوع، سردرد،سرگیجه، سستی و ضعف و خواب آلودگی و استفراغ از نشان های میان خوردن مایع تعادلی گوش است. دریازدگی از بیماری های رایج در سفرهای دریایی است که با خوردن قرص های ضد تهوع از آن می توانید جلوگیری کنید. معمولا در یک نقطه ثابت بنشینید. چشم های خود را ببندید. به یک نقطه در دوست نگاه کنید. با این راهکارها هم می توانید از وجود دریازدگی جلوگیری کنید.

بیماری های عفونی از بیماری های رایج در سفر

بیماری های عفونی ویروسی و از بیماری های رایج در سفر به شمار می روند. شایع ترین بیماری آنفولانزا است. برای جلوگیری از آن باید رعایت نکات بهداشتی داشته باشید. تا قبل از انتشار ویروس کوید 19 بسیاری در سفر از ماسک و ژل ضدعفونی نماینده ممکن بود استفاده نمی کردند. اما امروزه یکی از راهکاری پیشگیری برای ابتلا به بیماری های عفونی و ویروسی استفاده از ماسک و مایع ضدعفونی نماینده یا همان الکل سفید است. چنانچه دچار یک بیماری عفونی شدید حتما به پزشک مراجعه کنید. یکی از علائم بیماری عفونی تب و لرز و بدن درد شدید است و باید آن را جدی بگیرید و از درمان خود سرانه پرهیز کنید و پزشک مراجعه نمایید.

آسیب های مفصلی و عضلانی

در بسیاری از سفرهای طبیعت گردی ممکن است شما دچار آسیب های مفصلی و عضلانی شوید .در سفرهای کوهنوردی این بیماری بسیار شایع است. ممکن است در طول سفر پیچ خوردگی مچ پا، کشیدگی تاندون و پارگی تاندون ها و رباط گردد. که باید از تکان دادن آن بپرهیزید و به پزشک مراجعه کنید. از کمپرس آب سرد بهره ببرید و حتما در صورت بروز چنین حوادثی از عضله خود در مرکز درمانی عکس بگیرید. برای جلوگیری از آن باید حواس خود را جمع کنید با احتیاط راه بروید و بدن خود را قبل از حرکت گرم کنید.

سرمازدگی

اگر به منطقه ها سرد سفر می کنید ممکن است منجر به سرمازدگی شوید. سرما مانند آفتاب باعث سوختن پوست می گردد. برای جلوگیری از سرمازدگی از لباس های گرم با جنس پر بهره ببرید تا دمای بدن شما را تامین نمایند. اگر دمای فرد به 26 درجه سانتی گراد شانس بهبودی درمان وی نیز کم است. سرمازدگی هم یکی از بیماری های رایج سفر به شمار میرود. اگر لرز داشتید خوب است بدانید که نکته خوبی است و لرز اولین واکنش دفاعی بدن در برابر سرما به شمار میرود.

اگر عضوی از بدن مانند بینی نوک انگشتان پا دچار سرما شدید ممکن است عضله هم آسیب ببینید و زیاد نباید عضو یخ زده را ماساژ دهید. برترین کار برای درمان عضو یخ زده پوشاندن آن با پوشش گرم است. سرمازدگی در منطقه ها بسیار مانند قطب اتفاق می افتند و برای کسانی که علاقه دارند شفق قطبی را در برخی از شهرهای روسیه را مشاهده نمایند باید لباس های بسیار مناسبی استفاده نمایند تا دچار سرمازدگی نشوند.

سرماخوردگی

سرماخوردگی یکی از بیماری های رایج سفر محسوب می گردد که باید برای جلوگیری از آن لباس مناسب بهره ببرید. حتما پس از حمام با سشوار موهای خود را خشک کنید. دمای اتاق را چک کنید و از پتوهای گرم در هنگام خواب بهره ببرید. در اوایل بهار و اوایل پاییز سرماخوردگی در سفر امری رایج است. برای درمان سرفه مایعات گرم بنوشید. از لیمو ترش بهره ببرید و از قرص سرماخوردگی بزرگسالان نیز می توانید بهره ببرید.

جمع بندی درباره بیماری های رایج در سفر

در هر سفری ممکن است بیماری به وجود آید در وهله اول هم دچار استرس نشوید و در لوازم سفرتان داروهای برای پیشگیری از بیماری های نامبرده شده خوب است همراه داشته باشید. هریک از بیماری های نامبرده شده فقط در مواقعی ممکن است اتفاق بیفتد. شناخت آناتومی بدن بسیار موثری است. مثلاً اگر می دانید در صورت بروز حرکت مایع تعادلی گوش میانی شما زود آسیب پذیر در سفرهای دریایی و استفاده از هواپیما قرص های ضد تهوع بهره ببرید.

اگر دچار سردرد می شوید خوب است قرص مسکن ساده همراه خود داشته باشید و برای گرمازدگی لباس مناسب و خوراکی های مناسب داشته باشید. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی از ضدآفتاب های مناسب بهره ببرید. و در لوازم سفرتان داروهای اولیه ضد تهوع و ضد اسهال داشته باشید. پماد های ضد گزیدگی حشرات یکی از مواردی است که خوب است در وسایل سفر شما باشید. برای جلوگیری از بیماری عفونی از ماسک و ژل ضدعفونی نماینده بهره ببرید.

منبع: الی گشت
انتشار: 22 مهر 1401 بروزرسانی: 22 مهر 1401 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 2125

به "این بیماری های رایج در سفر را بشناسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این بیماری های رایج در سفر را بشناسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید