بحران مالی در عربستان؛ اعتراض به افزایش نرخ بیکاری بالا گرفت

به گزارش سفر به تایلند، وعده های دروغین مقامات سعودی و مدیریت ضعیف دولت باعث شده تا بسیاری از بیکاران در عربستان از خلال ایجاد هشتگ هایی اعتراضات خود را به این شرایط اعلام نمایند.

بحران مالی در عربستان؛ اعتراض به افزایش نرخ بیکاری بالا گرفت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از عربی 21، سعودی ها عصر آدینه اعتراضات و شکایت خود را از خلال سیستم های عامل رسانه های اجتماعی از جمله توییتر شروع کردند تا اعتراضات و دردهای خود را از بیکاری به نمایش بگذارند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

به دنبال صدور بیانیه ای از سوی اداره کل آمار عربستان ، فعالان هشتگ تجمع بیکاران سعودی را در عربستان به راه انداختند.

پیش از این هشتگ تجمع افراد بیکار سعودی در آگوست 2020 برای انتقاد از نحوه برخورد دولت با بحران بیکاری در عربستان منتشر شده بود.

روز گذشته افراد بیکار در عربستان با هشتگ تجمع افراد بیکار بر سوء مدیریت مقامات سعودی تاکید کردند و گفتند: عربستان به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای عربی و بزرگترین فراوری نماینده نفت در دنیا است که این مسئله بر بیکاری افراد تاثیری نداشته است.

فعالان تأکید کردند که با وجود اصلاحات مالی که بیش از دو سال پیش شروع شده و آنگونه که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در مورد چشم انداز خود تبلیغ می کرد، فرصت های شغلی یا توسعه سایر صنایع غیر نفتی توفیق چشمگیری ایجاد نشده است.

بر اساس داده های اداره کل آمار عربستان در هفته گذشته ، نرخ بیکاری در بین سعودی ها در سرانجام سه ماهه دوم سال گذشته 15.4 درصد بوده است.

فعالان سعودی بعضی از اطلاعات مقامات مربوط به بیکاری را به وسیله هشتگ منتشر کردند ، از جمله اینکه 53.5 درصد سعودی های بیکار دارای مدرک لیسانس هستند.

فعالان توییتری خاطرنشان کردند که این آمار بیکاری نشان دهنده تزلزل در تصمیمات دولت، برنامه ریزی ضعیف و همچنین عدم صلاحیت مقامات سعودی در حل بحران های جامعه است درحالی که بعضی از آن ها تاکید کردند که مقامات سعودی قرار بود شغل های متناسب با نیازهای آن ها را ایجاد نمایند.

فعالان در توییتر تماس تلفنی فهد بن آدینه یکی از اعضای مجلس شورا در سال 2018 در یک برنامه ای به وسیله کانال ماهواره ای ام بی سی منتشر کردند که نشان می دهد نرخ بیکاری در عربستان 34 درصد و آمارهای مقامات سعودی کاملا نادرست است.

بر اساس گزارش فعالان در توئیتر، مقامات سعودی نرخ واقعی بیکاری در عربستان را اعلام نمی نمایند.

افراد بیکار در عربستان هشتگ های متفاوتی از جمله چرا جوانان را استخدام نمی کنید، وقتی قادر به کار نبودم از کجا تجربه کسب کنم، چرا درآمد ثابتی برای افراد بیکار وجود ندارد، چه زمانی به مسائل بیکاران توجه می گردد منتشر کردند.

افراد بیکار در عربستان تاکید کردند که مقامات سعودی نتوانسته اند بیکاری را کاهش دهند و به وعده هایی که داده اند عمل نکردند. این افراد به دنبال مجموعه ای از وعده های مقامات مبنی بر حل بحران بیکاری، خواهان راه حلی برای سنجش مهارت ها و شایستگی افراد بیکار شدند.

فعالان و حساب های حقوق بشر خواهان آزادی زندانیانی از جمله عصام الزامل تحلیلگر و نخبه مالی منتقد سیاست رژیم سعودی شدند که پیش از دستگیری در توئیتی نوشت :عربستان در آستانه فاجعه واقعی ناشی از بیکاری است و امیدی به حل این بحران ها نیست.

گفته می گردد که عصام الزامل که پیش تر به عنوان نماینده هیأت مالی عربستان معرفی شده بود، به دلیل انتقادش از چشم انداز 2030 بازداشت شد و دستگاه امنیتی عربستان پس از این بازداشت به تحلیلگران و کارشناسان مالی هشدار داد تا به سند چشم انداز 2030 انتقاد ننمایند در غیر این صورت سرنوشتی مشابه عصام الزامل خواهند داشت.

دادگاه ریاض 5 اکتبر 2020 عصام الزامل را به 15 سال حبس محکوم کرد.

هفته گذشته شبکه تلویزیونی الخلیج گفت که جوانان سعودی از اینکه اتباع خارجی در این کشور در پست های مدیریتی حضور دارند، اما تحصیلکردگان این کشور بیکارند، به خشم آمده اند.

جوانان عربستان سعودی که در دانشگاه های آمریکایی، اروپایی و سعودی تحصیل نموده اند، از بیکاری خود و در عین حال حضور مدیران خارجی در این کشور که دارای مدارک تقلبی هستند، ولی در رأس امور قرار دارند، در رنج و عذابند.

این در حالی است که وزیر کار سعودی نه تنها در این خصوص هیچ اقدامی انجام نمی دهد بلکه قوانین جدیدی ضد شهروندان سعودی به تصویب رسانده است.

این شرایط، گروهی از جوانان و افراد بیکار را وادار نموده تا از خلال انتشار هشتک ها اعتراضات خود را به بیکاری نشان دهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1417

به "بحران مالی در عربستان؛ اعتراض به افزایش نرخ بیکاری بالا گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران مالی در عربستان؛ اعتراض به افزایش نرخ بیکاری بالا گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید