سفیر سابق ایران در چین: باید منتظر سرمایه گذاری چینی ها در صنایع کشور باشیم خبرنگاران

به گزارش سفر به تایلند، سفیر اسبق ایران در چین با اشاره به واکنش ها در فضای مجازی توضیح داد: مردم در برابر پدیده ها موضع گیری پیدا می نمایند و ممکن است موافق یا مخالف باشند. موافقان در جریان اصلی حرکت می نمایند و فکر می نمایند که یک فرصت طبیعی بسیار قابل توجهی برای ایران در شرق آسیا به وجود آمده است.

سفیر سابق ایران در چین: باید منتظر سرمایه گذاری چینی ها در صنایع کشور باشیم خبرنگاران

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزازش گروه سساسی خبرنگاران، سید محمدحسین ملائک در گفت وگویی در خصوص امضای سند جامع همکاری 25 ساله ایران و چین گفت: طبق آنچه من از نسخه چهار ماه پیش این سند می دانم؛ سند جامعی است برای اینکه به روابط دو کشور چارچوبی بدهد و از تنش هایی که ممکن است هنجار های بین المللی مانند تحریم ها یا برخی مقررات دست و پاگیر ایجاد کند، جلوگیری می نماید؛ بنابراین از نظر من این سند یک سند ملی خوب است.

وی در خصوص واکنش های منفی به این اتفاق گفت: به نظر می رسد جو منفی علیه این سند به هماهنگی بین المللی سیاسی علیه چین مربوط می گردد. اگر چین یک سطح نفوذ در یک کشور را به دست می آورد به این معنا است سطح نفوذ کشور معادلی در حال کاهش است. با توجه به نفوذ تاریخی غرب در ایران این یک واکنش طبیعی است.

سفیر اسبق ایران در چین با اشاره به واکنش ها در فضای مجازی توضیح داد: مردم در برابر پدیده ها موضع گیری پیدا می نمایند و ممکن است موافق یا مخالف باشند. موافقان در جریان اصلی حرکت می نمایند و فکر می نمایند که یک فرصت طبیعی بسیار قابل توجهی برای ایران در شرق آسیا به وجود آمده است و کشوری به میان آمده که قدرت هنجارسازی دارد و همچنین می تواند برای ایران تامین منابع داشته باشد و دلیلی ندارد که آن را ندیده بگیریم. مخالفان نیز احساس می نمایند که اگر ما بتوانیم این رابطه را تنظیم کنیم احتمالا ما نتوانیم از زیر بار آن خلاص شویم و به اصطلاح گیر می افتیم. این موضوع از نظر سیاسی یک حساسیت منطقی است، اما از نظر واقعیات با توجه به شرایطی که برای ایران و جمهوری اسلامی وجود دارد، حساسیت معتبری نیست.

وی اضافه نمود: وقتی فردی در یک صحرا است و مسائل زیادی دارد اگر یک لیوان آب داشته باشد که در یک لیوان کثیف است به دلیل تمیز نبودن لیوان آن را از دست نمی دهد. ممکن است کاملا مطلوب نباشد و احتمالا مسائلی داشته باشد، اما از آنجا که فرد در شرایط ویژه است این مسئله نامعتبر است بلکه باید این شرایط را رد کند و به پیش برود.

ملائک گفت: واکنشی که از مردم در فضای مجازی می بینیم واکنش سیاسی جدی نیست. ممکن است بسیاری از کسانی که می گویند چین بد است با چین از نظر مالی کار نمایند یا مصرف نماینده کالا های چین باشند.

وی همچنین اضافه نمود: ما باید واقع بین باشیم، به هرحال کشور ایران تحت محدودیت های بین المللی است. الان فرصتی دارد که این محدودیت ها را کم کند و خود را توسعه دهد البته این فرصت صد در صد نیست، تا حد متوسطی در چین و تا حد کمتری در روسیه و اوراسیا برای ایران وجود دارد. ما اگر از این فرصت ها استفاده کنیم به نفع ما است. مخالفت هایی هم که وجود دارد بیشتر از جنس این است که ما از این ها خوش مان می آید و از آن ها خوشمان نمی آید؛ منطق رقمی یا سیاسی ندارد.

وی در پاسخ به انتقاداتی که در خصوص منتشر نشدن جزییات این سند می گردد گفت: یک پیش نویس از این سند در سال گذشته منتشر شد که می تواند به کسانی که می خواهد آن را آنالیز نمایند یاری کند. منطقی هم نیست که قبل از آنکه یک سند به امضا برسد و مراحل تصویبی خود را پشت سر بگذارد به بحث عمومی گذاشته گردد. حتی در سوییس هم چنین اتفاقی نمی افتد که هفته ای یک بار رفراندوم بگذارند.

ملائک با اشاره به حوزه معادن بیان نمود: معادن جزو بخش های توسعه نیافته کشور است یعنی علی رغم همه بحث هایی که سازمان توسعه تجارت در طرح جامع توسعه استان ها دارد؛ هنوز در معادن خام فروشی در دستور کار است و یک سری سوداگر این کار را انجام می دهند. توسعه معادن به صورتی که اشتغال زایی گردد و خام فروشی هم در آن کم و کمتر گردد در این سند مورد توجه قرار گرفته است. برای این کار دو فاکتور سرمایه گذاری و تکنولوژی مورد احتیاج است که چین هر دوی این ها را دارد.

وی اضافه نمود: بیشترین موضوعی که در این سند مورد توجه قرار گرفته اقتصاد به معنای صنعت و فراوری است. یعنی باید انتظار داشته باشیم که بعد از این سند سرمایه گذاری چینی ها در صنایع کشور ما افزایش یابد. الان هر سرمایه گذاری در ایران به تحریم های بین المللی محدود است. کسی برای سرمایه گذاری در ایران ریسک نمی نماید بنابراین اگر چنین اتفاقی بیافتد برداشت ما باید این باشد که اتفاق مثبتی اتفاق افتاده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1514

به "سفیر سابق ایران در چین: باید منتظر سرمایه گذاری چینی ها در صنایع کشور باشیم خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر سابق ایران در چین: باید منتظر سرمایه گذاری چینی ها در صنایع کشور باشیم خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید