بیکار شدن 53 درصد از شاغلان صنعتی در 10 سال گذشته، مرکز آمار ایران، آماری متناقض با واقعیت می دهد؟

به گزارش سفر به تایلند، خبرنگاران: به باور بسیاری از صاحب نظران ریشه بسیاری از مسائل مالی ناشی از مخدوش بودن آمار در ایران است؛ و این دور باطل همچنان ادامه دارد.

بیکار شدن 53 درصد از شاغلان صنعتی در 10 سال گذشته، مرکز آمار ایران، آماری متناقض با واقعیت می دهد؟

به گزارش سفر به تایلند، روزنامه اینترنتی فراز نوشت: طی 10 سال گذشته، 40 درصد از بنگاه های کوچک و عظیم مالی در ایران با نیمی از ظرفیت خود فعالیت نموده اند. همه چیز دست به دست هم داده تا معضل بیکاری در اقتصاد ایران عمیق تر گردد. حالا حتی به استناد آمار های رسمی مرکز آمار ایران، مرکز پژوهش های مجلس و سازمان برنامه و بودجه، نه تنها نرخ بیکاری صنعتی در کشور دو رقمی مانده و از 30 درصد اعلام شده در سال 1389، به حدود 53 درصد تا انتها سال گذشته رسیده است که در فاصله اسفند سال گذشته تا آخر اردیبهشت ماه و دلیل به شیوع ویروس کرونا، تعطیلی اصناف هم به آمار بیکاری در ایران افزوده و این بحران را تشدید نموده است.

با این اوصاف، اما به رسم عادت دیرینه در اقتصاد، مسئولان به جای حل کردن معضل به دنبال از بین بردن صورت مساله هستند؛ چگونه؟ با مخدوش ساختن آمار. این اتفاق به تازگی اتفاق افتاده و مورد انتقاد بسیاری از آگاهان مالی قرار گرفته است.

تازه ترین اعلام مرکز آمار ایران از شرایط رشد مالی از این حکایت داشت که نرخ رشد محصول ناخالص داخلی (به قیمت بازار) در سال 1398، بدون نفت 6. 0- درصد و با نفت 7- درصد بوده است.

رشته فعالیت های گروه کشاورزی 3 درصد، گروه صنایع و معادن (شامل: استخراج نفت خام و گازطبیعی، سایر معادن، صنعت، انرژی و ساختمان) 14,7- و فعالیت های گروه خدمات 0.3- درصد رشد داشته است.

رشد منفی مالی در سال گذشته در حالی اتفاق افتاده که آخرین آمار نرخ بیکاری که از سوی مرکز آمار در انتها سال گذشته منتشر کرد نشان داد که با کاهش 1.7 درصدی به 10.6 درصد رسیده است.

اخیرا نیز بعضی نمایندگان مجلس در این باره مواردی را مطرح و اعلام کردند که در شرایط کاهش رشد و ایجاد رکود چگونه نرخ بیکاری کاهش داشته است؟

آنچه اعلام چنین آمار هایی را غیر واقعی جلوه می دهد، این نکته است که با استناد به آمار های وزارت صنعت، معدن و تجارت، در بازه سال های 89 تا انتها سال گذشته، بیش از 40 درصد از بنگاه های کوچک و عظیم مالی در ایران با نیمی از ظرفیت خود فعالیت نموده اند و آمار تعدیل نیروهایشان با رشد چشمگیری روبرو بوده است.

همچنین که فرایند از دور خارج شدن کارخانه ها گردونه اقتصاد همچنان ادامه دارد و بدون شک موجب کاهش رشد مالی کشور شده است. از سوی دیگر کاهش درآمد های نفتی چالشی است که فراوری ناخالص داخلی را تحت تاثیر خود قرار داده است.

شاید به همین دلیل است که به باور بسیاری از صاحب نظران ریشه بسیاری از مسائل مالی ناشی از مخدوش بودن آمار در ایران است؛ و این دور باطل همچنان ادامه دارد…

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1029

به "بیکار شدن 53 درصد از شاغلان صنعتی در 10 سال گذشته، مرکز آمار ایران، آماری متناقض با واقعیت می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیکار شدن 53 درصد از شاغلان صنعتی در 10 سال گذشته، مرکز آمار ایران، آماری متناقض با واقعیت می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید