تماس معنادار وزارت ورزش با سرمربی استقلال

به گزارش سفر به تایلند، خاطرات شیرین فصل گذشته هواداران استقلال با استراماچونی محال است از یاد و خاطره آن ها برود. نکته جالب ماجرا زمانی بود که آبی ها یکی از بدترین فصول خود در تاریخ رقابت های لیگ برتر را با این سرمربی ایتالیایی تا انتها هفته پنجم به ثبت رساندند. استقلال فقط با 3 امتیاز و بدون پیروزی در قعر جدول قرار داشت و تقریبا دیگر امیدی به این تیم نبود و حتی طی یک بازی انتقادآمیز دربی را نیز دست خالی به انتها رسانده و تا رده پانزدهم جدول نیز سقوط کرده بود، اما از هفته ششم رقابت ها ناگهان ورق برگشته و با آغاز برد های پیاپی، این تیم انتها در انتها هفته سیزدهم در یک روز تاریخی برای هواداران در ورزشگاه آزادی پیروز شد شهرخودروی مشهد را شکست داده و انتها بعد از حدود سه سال صدرنشین رقابت های لیگ برتر شود.

تماس معنادار وزارت ورزش با سرمربی استقلال

همین اتفاق یعنی رسیدن استقلال به صدر جدول بعد از سال ها و ارائه یک فوتبال سراسر هجومی و تماشاگرپسند و جذاب و از سوی دیگر پیروزی های پیاپی و تاریخی مثل 4تایی کردن تراکتور در تبریز و به وجود آمدن امید قهرمانی در دل آبی دوستان بعد از 6 فصل ناکامی، استراماچونی را به بت هواداران و محبوب سکو ها تبدیل کرد و باعث شد همین امروز نیز استقلالی ها جدایی این سرمربی ایتالیایی را هنوز هضم نکنند و همچنان هر جایی که اسم استرا می آید با هیجان و اشتیاق اخبار او را دنبال کنند. این درحالی است که طبق شکایت استراماچونی به فیفا استقلال به یکی از سنگین ترین حکم های خود برای پرداخت غرامت در تاریخ این باشگاه محکوم شده، اما محبوبیت این سرمربی به واسطه نتایج کسب شده باعث شده است بسیاری از عواقب و تبعات جدایی او در این مقطع همچنان از سوی هواداران نادیده گرفته شود.

استعفای استرا در همان ابتدای فصل

در این بین، شاید بازخوانی اتفاقات تاریخی در ابتدای فصل نوزدهم لیگ برتر و افشای برخی حقایق ناگفته و ناشنیده برای هواداران فوتبال جالب توجه باشد، اما پیش از آن مرور نتایج هفته ابتدایی رقابت های لیگ برتر توسط آبی پوشان چه بسا می تواند ارتباط مستقیم با اتفاقی که از آن خبر می دهیم، داشته باشد. استقلال در هفته اول لیگ نوزدهم طی یک بازی انتقادآمیز و ناهماهنگ در ثانیه های خاتمهی مغلوب ماشین سازی در تبریز شد، در هفته بعد اولین گل این تیم توسط فرشید اسماعیلی مقابل فولاد در ورزشگاه آزادی به ثمر رسید و درحالی که این تیم در آستانه کسب نخستین پیروزی خود در هفته دوم قرار داشت، اما یک بار دیگر گل ثانیه های خاتمهی مانع از کسب 3 امتیاز شده تا از دو بازی فقط یک تک امتیاز به استقلال برسد. در هفته سوم آبی ها در مسجدسلیمان درحالی یک بار دیگر متوقف شدند که در این دیدار شیخ دیاباته آقای گل فصل گذشته را نیز به خاطر مصدومیت چند هفته از دست داده تا بدون مهاجم کارساز و گلزن خود به دربی برسند.

در دربی هم یک نمایش انتقادآمیز دیگر و دریافت گلی بچه گانه توسط سیدحسین حسینی استقلال را تا رده پانزدهم جدول تنزل داد و درنهایت در هفته پنجم رقابت ها این امیرارسلان مطهری، مهاجم آینده آبی ها بود که با گل دقایق خاتمهی یک بار دیگر شاگردان استراماچونی را از کسب اولین پیروزی فصل ناکام گذاشت تا تقریبا همه از این تیم قطع امید کنند.

استقلال درحالی در تاریخ چهارم مهر 98 مقابل ذوب آهن تن به تساوی داد که چهار روز بعد در کرج باید در نخستین دور رقابت های جام حذفی به مصاف گل ریحان البرز می رفت. بااین حال کسب نتایج ضعیف توسط آبی ها و نقدها به نحوه نمایش های این تیم در 5 هفته ابتدایی و فشاری که روی استراماچونی بود، باعث شد به محض بازگشت تیم از اصفهان استراماچونی در جلسه ای با امیرحسین فتحی، مدیرعامل وقت باشگاه استقلال استعفای خود را تقدیم وی کرده و از او تقاضا کند تا با قبول این استعفا این سرمربی بتواند بدون دریافت حق قرارداد و یا غرامت از استقلال جدا شود. هرچند این اتفاق در آن روز با مخالفت ضمنی فتحی همراه می شود، اما مدیرعامل استقلالی ها در جلسه ای با وزیر ورزش این موضوع را مطرح نمود که سلطانی فر به صورت جدی با استعفای استراماچونی مخالفت کرده و از طریق فتحی برای این سرمربی پیغامی را ارسال می کند که باید این مربی بماند و با قدرت به کارش ادامه دهد.

بااین حال در جلسه بعدی نیز استراماچونی به فتحی می گوید اگر با استعفایش موافقت شود، او همه نقدها و نتایج ضعیف را به گردن گرفته و بدون توجیه و یا بهانه با استقلال قطع همکاری خواهد کرد. اما در جلسه فوق و بعد از پیغام وزیر همه چیز منوط به آینده شد و فتحی از این سرمربی خواست روی کار خود و پیروزیت استقلال تمرکز کند تا در روز های آینده و تعیین شدن نتایج بعدی طرفین در این خصوص یعنی استعفای استراماچونی به تصمیم گیری مجدد بپردازند، بااین حال از همان دیدار مقابل گل ریحان و بعد از آن دیدار مقابل گل گهر سیرجان آرام آرام آبی ها روی دور پیروزی و کسب نتایج درخشان افتاده و با تار و مار کردن یکی پس از دیگری حریفان درنهایت در هفته سیزدهم لیگ برتر به صدر جدول رسیدند، اما این بار استراماچونی دیگر بدون هیچ هشدار یا متوجه کردن مدیران و بدون دادن استعفا به خاطر مسائل مالی و برخی مسائل جانبی با استقلال قطع همکاری کرد و برای همیشه از ایران رفت.

برنگشتن استرا ربطی به قانون جدید نداشت

خیلی پیش تر از آغاز رقابت های فصل جاری لیگ برتر و حتی قبل از خاتمه رقابت های جام حذفی مدیران استقلال به منظور بازگرداندن استراماچونی راهی ایتالیا شدند تا مذاکرات لازم را درخصوص تسویه حساب و سپردن دوباره سکان هدایت استقلال با وی آغاز کنند. البته این اتفاق در آن مقطع جنجال بزرگی را رقم زد و درنهایت باعث شد ضمن ناراحتی و قهر فرهاد مجیدی ابتدا فینال جام حذفی و قهرمانی این رقابت ها و درنهایت ناکامی در آسیا برای استقلال به ارمغان آمده و این تیم در آن مقطع به نتیجه دلخواه هوادارانش نرسد.

بااین حال درحالی که این طور مطرح شده بود که کار استراماچونی برای پیوستن دوباره به جمع آبی پوشان تقریبا تمام شده است، اما ناگهان مصوب شدن یک قانون، آب پاکی را روی دست استقلالی ها ریخت تا حداقل در مقطع فعلی بازگشت این سرمربی ایتالیایی منتفی شود. طبق شنیده ها به نظر می رسد حتی اگر قانون منع جذب سرمربی و بازیکنان خارجی نیز مصوب نمی شد، به خاطر دستوری که از مراجع بالاتر از فدراسیون فوتبال صادر شده بود تقریبا بازگشت استراماچونی محال بود تا جایی که طبق این دستور امکان نداشت به هیچ وجه این سرمربی بار دیگر به تهران برشود.

حال اینکه در آن مقطع زمانی چطور سعادتمند و یارانش برای مذاکره با این سرمربی به منظور بازگرداندن او راهی ایتالیا شدند، سوال و ابهام به وجود می آید که آیا مدیرعامل وقت آبی ها از این دستورات مطلع بوده و راهی ایتالیا شده و یا با پررنگ تر شدن زمینه های بازگشت درنهایت از برخی مراجع ذی ربط جلوی مدیران استقلال برای این اتفاق گرفته می شود.

وزارت پشت فکری

بعد از اینکه بازگشت استراماچونی سرمربی ایتالیایی پیروز استقلال به این تیم منتفی می شود، سعادتمند باب مذاکرات را با الکس نوری باز کرد و درحالی که از اسم این سرمربی برای برگ برنده به منظور باقی ماندن به عنوان مدیرعامل استقلال استفاده می کرد، از مدیریت این باشگاه برکنار شد و درنهایت با حضور مددی و مصوب شدن قانون منع جذب سرمربی خارجی این بار نام مربیان ایرانی مثل پاشازاده، مجیدی، قلعه نویی، فکری و حتی مربیانی مثل رسول خطیبی برای سرمربیگری استقلال مطرح شد که درنهایت و بعد از مدت ها جست وجو و مذاکره، استقلالی ها محمود فکری را برای سرمربیگری این باشگاه به منظور هدایت استقلال در فصل بیستم رقابت های لیگ برتر انتخاب کردند.

محمود فکری که از او به عنوان یک مربی کلاسیک نام برده می شود و از سوی دیگر فصل پیروزی را در نساجی سپری کرده و سپس به استقلال رسیده، درحالی کار را با این باشگاه آغاز کرد که تقریبا دوران بدنسازی سایر تیم ها به خاتمه رسید و آغاز کار کادرفنی جدید و تمرینات این تیم با آغاز کار های تاکتیکی بقیه تیم ها همزمان شد و همین اتفاق باعث شد محمود فکری و دستیارانش در همان ابتدا از بقیه عقب بیفتند.

در ادامه نیز مسائل جانبی مثل دعوای مدیران، بسته بودن پنجره نقل وانتقالاتی، جدایی علی کریمی، نداشتن زمین مناسب برای تمرین و مصدومیت های پی درپی و آماده نبودن بازیکنان باعث شد دست کادرفنی برای انتخاب ارنج مناسب بسته بماند تا جایی که جدا از پیروزیت نسبی در فرایند نتیجه گیری تا خاتمه هفته هفتم و رسیدن به صدر جدول، حالا نقدها به نحوه بازی استقلال افزایش پیدا کرده و این طور عنوان می شود که خیلی نمی توان به آینده این باشگاه امیدوار باقی ماند، این درحالی است که طی یکی دو هفته اخیر به خصوص بعد از دیدار با ذوب آهن زمزمه هایی مبنی بر تغییرات در کادرفنی و برکناری محمود فکری از سرمربیگری استقلال شنیده شد، البته این موضوع هیچ گاه به صورت رسمی اعلام نشده و در حد حدس ها باقی مانده، بااین حال طبق شنیده ها مسئولان وزارت ورزش و شخص سلطانی فر با اطلاع از این شایعات و حدس ها به مدیران باشگاه استقلال تاکید کردند که حمایت سفت و سخت خود از کادرفنی فعلی این تیم را انجام دهند و حتی شنیده می شود برخی مدیران وزارت ورزش و جوانان که مجمع بالادستی باشگاه استقلال محسوب می شوند، در تماس هایی از فکری خواستند با قدرت و تمرکز هرچه بیشتر و با یک برنامه ریزی مناسب نسبت به پیروزیت استقلال در هفته های آینده رقابت های لیگ برتر اقدام کرده و به این شایعات توجه نکند.

تاریخ تکرار می شود؟

حال اینکه درست بعد از حمایت وزارت ورزش از استراماچونی و مخالفت با استعفای وی ورق برای استقلال برگشت و شرایط از این رو به آن رو شد و حالا نیز یک بار دیگر این اتفاق برای این باشگاه تکرار شده است، باید ببینیم آیا سرنوشت استقلال استراماچونی که بعد از این جریانات با بازی های درخشان به صدر جدول رسید برای استقلال محمود فکری هم تکرار می شود یا خیر!

منبع:فرهیختگان

منبع: فرارو
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1360

به "تماس معنادار وزارت ورزش با سرمربی استقلال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماس معنادار وزارت ورزش با سرمربی استقلال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید