تورم نقطه به نقطه 47 درصد شد

به گزارش سفر به تایلند، تهران (پانا) - مرکز آمار ایران شاخص قیمت مصرف کننده را برای اردیبهشت سال 1400 اظهار داشت.

تورم نقطه به نقطه 47 درصد شد

به گزارش مرکز آمار ایران، این مرکز شاخص قیمت مصرف کننده را برای اردیبهشت سال 1400 بیان کرد.

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای در اردیبهشت ماه 1400 به عدد 46.9 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 46.9 درصد بیشتر از اردیبهشت 1399 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

نرخ تورم نقطه ای اردیبهشت ماه 1400 در مقایسه با ماه قبل 2, 6 واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با کاهش 2, 0 واحد درصدی به 61.1 درصد و گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات با کاهش 2.7 واحد درصدی به 40.3 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 46.1 درصد است که نسبت به ماه قبل 2.7 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 51.0 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.0 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه اردیبهشت 1400 به 0.7 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 2.0 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 0.8- درصد و 1.6 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 0.7 درصد است که نسبت به ماه قبل 1.9 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 0.7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.3 واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه 1400 برای خانوارهای کشور به 41.0 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 2.1 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 40.5 درصد و 43.2 درصد است که برای خانوارهای شهری 1.9 واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی 2.6 واحد درصد افزایش داشته است.

(آب معدنی، ماءالشعیر و نوشابه)، گروه قند، شکر و شیرینی (بستنی پاستوریزه، نبات و شکر) و گروه دخانیات می باشد. در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، گروه پوشاک و کفش (انواع کفش)، گروه هتل و رستوران (غذاهای سرو شده در رستوران) گروه بهداشت و درمان (خدمات آزمایشگاهی و ویزیت پزشک) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

همچنین در این ماه گروه میوه و خشکبار (موز و سیب)، گروه سبزیجات (خیار، لوبیا سبز و بادمجان)، گروه شیر، پنیر و تخم مرغ (تخم مرغ) و گروه ارتباطات (دستگاه تلفن همراه) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در اردیبهشت ماه 1400 برای دهک های مختلف هزینه ای از 40.1 درصد برای دهک پنجم تا 47.5 درصد برای دهک دهم است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1643

به "تورم نقطه به نقطه 47 درصد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم نقطه به نقطه 47 درصد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید