خرابی مرموز فضاپیمای چینی

به گزارش سفر به تایلند، چین هیچ اطلاعات بیشتری در این مورد ارائه نکرده فقط آژانس فضایی چین روز چهارشنبه اظهار داشت فضاپیما هنگام بازگشت به جو زمبن عملکردی غیر عادی داشته و داده ها تحت بررسی هستند.

خرابی مرموز فضاپیمای چینی

این فضاپیما از یک سکوی حامل سنگین وزن به نام مارس طویل 5 ب از جزیره هاینان پرتاب شد

این فضاپیما بخشی از مأموریت افزایش حضور پکن در فضا است - مأموریتی که خود قسمتی از طرح بومی شده ایستگاه فضایی بین المللی است. فضاپیمای مزبور روز سه شنبه از یک سکوی حامل سنگین وزن به نام مارس طویل 5 ب از جزیره هاینان پرتاب شد.

طبق گزارش ها، فضاپیما پس از پرتاب زمین را دور زده و طبق برنامه وارد جو شده و نهایتا در چین فرود آمده است.

مأموریت فضاپیما به خاطر اشکال مرموزی که در کپسول حامل بازگشت با قابلیت انعطاف و تورم پیش آمد مجبور به فرود شد که البته آزمایش کپسول هم خود بخشی از این مأموریت بود. چین هیچ اطلاعات بیشتری در این مورد ارائه نکرده فقط آژانس فضایی چین روز چهارشنبه اعلام نمود فضاپیما هنگام بازگشت به جو زمبن عملکردی غیر عادی داشته و داده ها تحت بررسی هستند.

این مأموریت فضایی بدون سرنشین انجام شده، اما طبق گزارش کپسولی را مورد آزمایش قرار می داده که قرار است روزی فضانوردان چینی را حمل کند. گفته می شود که کپسول مورد بحث مدل پیشرفته کپسول شیناتسو است که بر پایه مدل سویوز اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده و قابلیت حمل شش فضانورد به جای سه فضانورد را دارد.

به گزارش خبرگزاری رسمی زینها، بنگاه فناوری و علوم هوا فضای چین اعلام کرده است فضاپیما در یک شرایط پایدار و در مدار بیضوی، همراه با منبع سوخت، و با شرایط کنترلی و محاسباتی عادی در حال پرواز بوده است.

چین پس از آن که از ایستگاه فضایی بین المللی - عمدتا به خاطر اعتراضات آمریکا - کنار گذاشته شد، کار بر روی ایستگاه فضایی دائمی برای خود را آغاز کرد. پکن سابق از این یک ایستگاه فضایی آزمایشی را به فضا پرتاب کرده و در نظر دارد تا دو سال آینده چهار فضانورد در چهار مأموریت فضایی ایستگاه دائمی را به پایان برسانند.

برنامه فضایی نو پای چین پس از آن که توانست در سال گذشته فضاپیمایی را در منطقه دور افتاده ای از ماه فرود آورد وارد مرحله تازه ای شد و حالا قرار است یک سطح نورد و یک فرودگر را به مریخ بفرستد.

این برنامه به ویژه پس از اولین مأموریت فضایی با سرنشین در سال 2003 سرعت گرفت و هم اینک توجه آژانس های فضایی اروپا و کشور های دیگر را برای همکاری جلب کرده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 966

به "خرابی مرموز فضاپیمای چینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرابی مرموز فضاپیمای چینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید