درهای موزه هنرهای معاصر بعد از 2 سال باز شد

به گزارش سفر به تایلند، تهران (پانا) - موزه هنرهای معاصر تهران بعد از بیش از دو سال تعطیلی به منظور بازسازی و بازسازی، در نهایت عصر روز پنجشنبه (9 بهمن ماه) با نمایش مجموعه آثار اهدایی زنده یاد منیژه میرعمادی، از هنرمندان معاصر ایران، به صورت رسمی افتتاح شد.

درهای موزه هنرهای معاصر بعد از 2 سال باز شد

مراسم بازگشایی موزه هنرهای معاصر تهران عصر روز پنجشنبه (9 بهمن ماه) با حضور سیدمجتبی حسینی (معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، هادی مظفری (مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی)، احسان آقایی (رئیس موزه) و مهمانانی از سفارت های خارجی در ایران، برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، احسان آقایی - رئیس موزه هنرهای معاصر تهران - اظهار کرد: بسیار خوشحالم گه بعد از 30 ماه بازسازی می توانم به شما خیرمقدم بگویم. این تعطیلی بسیاری از علاقه مندان به هنر را منتظر و نگران کرده بود. امروز باعث خوشحالی است که موزه در حالی بازگشایی می شود که در نزدیک ترین حالت به معماری اولیه خود قرار گرفته است و حتی بخش هایی که در این سال ها به موزه اضافه شده بودند در جریان بازسازی حذف شدند.

او گفت: در زمان بازسازی موزه هنرهای معاصر تهران فرصت مناسبی بود تا روی گنجینه موزه تحقیقاتی انجام شود و نتیجه این تحقیقات شش جلد کتاب است که چهار جلد تا قبل از عید منتشر می شود. همچنین برنامه های متعددی در نظر گرفته شده که به زودی اعلام می شوند.

رئیس موزه هنرهای معاصر تهران همچنین از تمامی کسانی که در جریان بازسازی و بازسازی، موزه را همراهی کردند یاد و تشکر کرد.

جمشید ناصری، همسر زنده یاد منیژه میرعمادی که مجموعه شخصی اش را به موزه هنرهای معاصر تهران اهدا کرده است در سخنانی با بیان خاطراتی از چگونگی جمع آوری این مجموعه از هنرمندان مهم معاصر ایران اظهار کرد: همیشه همسرم می گفت که من بالاخره این مجموعه را به موزه هنرهای معاصر خواهم داد که متاسفانه خودش فرصت نکرد و الان این امکان فراهم شد.

در ادامه بهرام کلهرنیا، هنرمند و نماینده هنرمندان در شورای نظارت بر پروژه بازسازی موزه در سخنانی اظهار کرد: از جانب جامعه تجسمی به من فرصت داده شد تا در فرایند بازسازی موزه حضور داشته باشم. جامعه هنری مقداری وسواسی است و فکر می کند بخشی از حقایق پنهان است. یادم هست در نخستین روزها جلسات بزرگی تشکیل می شد و در این زمینه صحبت می کردند، در این جلسات متوجه شدم که افراد دیگری نیز بر نظارت موزه نظارت و دغدغه این کار را دارند. احیای موزه آرزوی بزرگی بود که سال ها وجود داشت، اما عملی نشده بود. ما در حین انجام پروژه، کار را شناختیم و حتی برخی از کسانی که کار اجرایی داشتند از ابتدا بزرگی کار را نمی شناختند. کار بسیار سخت بود و ما به مرور کار را یاد گرفتیم.

کلهرنیا همچنین با برشمردن اقدامات انجام شده در جریان پروژه بازسازی موزه هنرهای معاصر، اظهار داشت: متاسفم که امروز و در این مراسم حضور جامعه هنری کمرنگ است. جامعه هنری با حساسیت، تشکیک و نداشتن اطلاعات کافی درباره فرایند بازسازی موزه می اندیشد، اما من به آن ها اطلاع می دهم که کار به درستی انجام شده است.

سپس سیدمجتبی حسینی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی گفت: موزه هنرهای معاصر تهران در جهان و کشور دارای جایگاه ممتازی است. یکی از وجوه امتیاز این موزه سرمایه اجتماعی ارزشمند آن یعنی دوستان و دوستداران این مجموعه است که در نهایت مهر و مسئولیت در این سال ها به هنر معاصر توجه کرده اند. موزه هنرهای معاصر تهران یادخانه ای است از آثار معاصر ایران و جهان در قرنی پراتفاق، رنگین و پرحادثه و هم خاطره خانه ای است از مخاطبان علاقه مند و پیگیر.

او ادامه داد: در این سال ها موزه هنرهای معاصر تهران به دلیل تراکم برنامه ها و فعالیت هایی که در عرصه تجسمی فرض خود می دانست، رویدادهای بسیاری را میزبانی کرد. همین تراکم و توقعات بود که باعث شد پاره ای از اقتضائات ضروری را به خود نبیند و به شرایط آن کمتر رسیدگی شود. در این میان ما از آغاز دولت دوازدهم با دو انتخاب روبرو بودیم؛ یکی امتداد و استمرار فعالیت ها و بسنده کردن به اصلاحات حداقلی و دوم پذیرش مسئولیت برای انجام اقدامات بزرگتر.

حسینی اظهار کرد: به طور کلی شاید مسئولین علاقه بیشتری به تاسیس داشته باشند تا به استقرار، اما فرض ما بر این بود که استقرار چنین بنایی ضرورت اجتناب ناپذیری است که باید به آن بپردازیم؛ بنابراین راه سختتر و پرتلاطم تر را انتخاب کردیم.

معاون هنری وزیر ارشاد با بیان این نکته که پروژه بازسازی موزه اختلال زیادی در فعالیت های محتوایی ایجاد نکرد، در این زمینه توضیح داد: در طول 32 ماه فعالیت تعمیراتی، قلب فعالیت های موزه تعطیل نشد. در این مدت ایجاد بخش های ساماندهی آثار و اسناد و پژوهش کاربردی مشغول بودند. همچنین برخط شدن سامانه و آماده سازی نشر آثار گنجینه و حرکت به سمت ارائه تقویم سالانه فعالیت های موزه از دیگر اقدامات صوت گرفته است.

او گفت: خبر اهدای مجموعه ارزشمندی از آثار هنرمندان معاصر ایران از سوی آقای دکتر ناصری و همسر مرحوم ایشان خانم میرعمادی و بررسی های پیوسته این فرایند از دیگر رخدادهایی بود که در جریان بازسازی موزه با آن روبرو شدیم. این اقدام نشان دهنده روحیه وطن دوستی و هنردوستی بود و نشان داد که چگونه مجموعه داران می توانند فارغ از توجه به سود و سودا به فردا بیندیشند.

حسینی تاکید کرد: این مجموعه پرشمار فقط برای موزه و مخاطبان تهرانی نیست، بلکه در شبکه موزه های هنرهای معاصر کشور نیز به نمایش گذاشته می شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1422

به "درهای موزه هنرهای معاصر بعد از 2 سال باز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درهای موزه هنرهای معاصر بعد از 2 سال باز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید