دستگاه تحریک عمقی غیر تهاجمی مغز ساخته شد

به گزارش سفر به تایلند، محققان دانشگاه صنعتی اصفهان برای نخستین بار در کشور پیروز به ساخت دستگاهی شدند که تحریک غیرتهاجمی عمقی مغز با استفاده از جریان الکتریکی تداخلی را انجام می دهد.

دستگاه تحریک عمقی غیر تهاجمی مغز ساخته شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی سفر به تایلند به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بسیاری از بیماری های عصبی و اختلالات روانشناختی ممکن است به درمان های دارویی جواب ندهند یا این درمان ها دارای عوارض جانبی باشند، بنابراین در سال های اخیر روشی با عنوان تحریک مغز جایگزین درمان های دارویی شده است. در این روش ساختار مغز با استفاده از جریان الکتریکی تحریک می گردد که به بهبود درمان یاری می نماید. تحریک مغز به دو صورت تحریک تهاجمی و تحریک غیر تهاجمی انجام می گردد.

کاربرد روش های تحریک غیرتهاجمی مرسوم همچون تحریک مغناطیسی یا الکتریکی فراجمجمه ای در تحریک ساختارهای عمقی بدون اثر گذاری بر لایه های سطحی مغز به طور مستقیم هنوز اثبات نشده است. از طرف دیگر، روش تحریک عمقی مغز(تحریک تهاجمی) که تحریکات الکتریکی مغز به وسیله قرار گیری الکترودهایی داخل بافت مغز انجام می گردد خطراتی برای بیمار به همراه دارد. بنابراین روش تحریک غیر تهاجمی عمقی مغز بر اساس میدان های الکتریکی تداخلی به عنوان روشی جدید برای تحریک الکتریکی ساختارهای عمقی مغز به تازگی معرفی شده و توسعه این روش از اهمیت زیادی برخوردار است.

محققان دانشگاه صنعتی اصفهان با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این زمینه پروژه تحلیل، توسعه و ارزیابی سیستم تحریک کننده غیر تهاجمی عمقی مغز به یاری جریان های تداخلی را انجام دادند. هدف این پژوهش مطالعه عمیق مکانیسم اصلی این روش و ارزیابی آن با بهره بردن از تجزیه و تحلیل محاسباتی و ارزیابی آزمایشگاهی است.

فرزانه شایق مجری این پروژه درباره آن اعلام کرد: انجام این پژوهش روشی جدید برای تحقیقات در حوزه تحریک عمقی مغز است. روش نوینی که با استفاده از جریان الکتریکی تداخلی به صورت غیر تهاجمی به نقاط عمقی مغز دسترسی پیدا می کنیم. دستگاه مورد احتیاج برای این کار ساخته شد و مراحل نخست که همان تحقیق بر روی موش و فانتوم بود نیز با موفقیت پشت سر گذاشتیم. با تحریکاتی که بر روی موش اعمال شد. سیگنال های دریافت شده (پتانسیل محلی میدان) نشان داد که این روش قابلیت تحریک نقاط عمقی مغز بدون اثر گذاری روی قشر مغز به صورت مستقیم دارا است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 204

به "دستگاه تحریک عمقی غیر تهاجمی مغز ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه تحریک عمقی غیر تهاجمی مغز ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید