روستا و آبشار سکنج؛ منطقه باطراوت و خوش آب و هوای کرمان، عکس

به گزارش سفر به تایلند، این روستای 700 ساله با کوچه باغ های متعدد و درختان چنار کهنسالش خاطرات ماندگاری را برای خریداران بلیط هواپیما کرمان رقم می زند.

روستا و آبشار سکنج؛ منطقه باطراوت و خوش آب و هوای کرمان، عکس

روستای سکنج در شرق ماهان واقع شده و در چند کیلومتری آن آبشاری به همین نام در دل طبیعت بکر و دیدنی و مشرف به کوهستان و دره وجود دارد که راستا زیبای روستا تا آبشار و قله های بلند قامت آن از جمله جاذبه های دیدنی اش به تعداد می فرایند.

چرا بازدید از روستا و آبشار سکنج پیشنهاد می شود؟

بیشتر درختان کهنسال ماهان در روستای سکنج واقع شده است.

روستای سکنج شرایط آب و هوایی دلچسبی دارد.

این روستای تاریخی همیشه برای ماجراجویان و کوهنوردان تازگی دارد.

قله های بالای 4 هزار متری در اطراف روستا کوهنوردان را جذب خود می کنند.

طبیعت بکر و دیدنی این روستا روحتان را جلا می بخشد.

دیدنی های روستای سکنج

این روستا از آبادی های بزرگ و مرکز دهستان سکنج به تعداد میرود که حدود 50 کیلومتر تا شهر کرمان فاصله دارد و روی دامنه کوه سکنج واقع شده است.

کوه های مرتفع اطراف این روستا آب و هوای دلپذیری به آن داده اند و رودخانه پرخروشش به طبیعتش طراوت بخشیده است. با دیدن 5 اصله چنار کهنسال که تقریبا 5 قرنی از عمرشان می گذرد و همچنان پایدار و سالم به حیاتشان ادامه می دهند می توان گفت که تاریخ در تاروپود طبیعت آن ریشه دوانده است.

درباره خانه های دلفریب روستای سکنج هم می توان گفت که در خلال بازدیدها و توجه های بیشتر گردشگران زیباسازی شده و در اطراف رودخانه اصلی روستا ردیف شده اند. اینجا به غیر از آبشار معروف سکنج و باغ های سردسیری اش، مقبره ای متعلق به یکی از عرفای این منطقه وجود دارد که با نام مقبره شیخ علی بابا شناخته می شود و زیارتگاهی برای روستاییان به تعداد میرود.

در راستا آبشار سکنج

اگر به سمت شرق روستا راه بیافتید در مقابل خود رودخانه خروشانی را می بینید که از وسط تنگه ای سرسبز و بهشتی می گذرد؛ رودخانه ای که با درختان بلند قامت چنار احاطه شده و از دور شبیه قاب نقاشی است.

وقتی در امتداد این رودخانه پیش بروید و از لابه لای تخته سنگ های بزرگ و آبشارهای کوچکش بگذرید، یعنی حدود 4 کیلومتر دورتر از بافت روستا به آبشار بزرگی می رسید که حدود 10 متر ارتفاع دارد و با شیب 80 درجه به گودالی سنگی فرو می ریزد. اینجا نه تنها زیبایی طبیعت بلکه صدای آبشار و آواز پرندگان روحتان را جلا می بخشند.

آب خنک آبشار بعد از گودال سنگی به حوضچه های دیگری می ریزد و در راستا پرپیچ و خمی حرکت می کند تا در نهایت به پای درختان بید و زالزالک می ریزد. این پیاده روی حدود 4 ساعت طول می کشد و اینجا می توان ساعاتی را غرق دیدنی زیبایی های طبیعت و چشم اندازهای کوهستانی شد و در سایه درختان بید و چنار استراحت کرد.

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از روستا و آبشار سکنج چه قدر است؟

گردشگران لازم نیست برای بازدید از آبشار سکنج هزینه ای پرداخت کنند و چون پیمودن راستا روستا تا آبشار حدود 4 ساعت طول می کشد باید یک روز کامل را صرف بازدید از راستا و در نهایت آبشار سکنج کنند.

فصل مناسب برای بازدید از روستا و آبشار سکنج چه زمانی است؟

با اینکه ایام نوروز برای دیدن طبیعت و جاذبه های دیگر ماهان و خرید بلیط هواپیما کرمان ایده آل به نظر می رسد ولی بیشتر گردشگران همین بازه را برای سفر به کرمان انتخاب می کنند و شهر شلوغ می شود. در کل ماه های بهاری و از شهریور تا اوایل مهر بهترین زمان برای طبیعت گردی در این شهر به حساب می آیند.

چگونه به روستا و آبشار سکنج برویم؟

بعد از تهیه بلیط هواپیما کرمان و پیمودن راستا 50 کیلومتری تا شهر ماهان باید حدود 15 کیلومتر هم در جاده بم کرمان پیش رفت تا به دو راهی سکنج برسید. چند کیلومتر جلوتر از این دو راهی به روستای سکنج می رسید.

از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟

چنارهای کهنسال: داخل روستا

مقبره علی بابا: داخل روستا

باغ تورزاده: 1.8 کیلومتر

کوه پلوار: 4 کیلومتر

باغ شازاده ماهان: 18 کیلومتر

چه هتل هایی در نزدیکی روستا و آبشار سکنج برای اقامت وجود دارند؟

اقامتگاه بوم گردی گدین ماهان: 18 کیلومتر

اقامتگاه بوم گردی باغ موقر: 19 کیلومتر

اقامتگاه بوم گردی کهن بوم: 20 کیلومتر

هتل ایوان: 20 کیلومتر

چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به روستا و آبشار سکنج هستند؟

ساندویچ و فست فود ثار الله سکنج: داخل روستا

کافه و رستوران جواد: 10 کیلومتر

رستوران ماهان: 12 کیلومتر

منبع: گردشبان
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1691

به "روستا و آبشار سکنج؛ منطقه باطراوت و خوش آب و هوای کرمان، عکس" امتیاز دهید

1 کاربر به "روستا و آبشار سکنج؛ منطقه باطراوت و خوش آب و هوای کرمان، عکس" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستا و آبشار سکنج؛ منطقه باطراوت و خوش آب و هوای کرمان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید