زنده گیری غیرمجاز نوزادان حیات وحش در خراسان جنوبی!

به گزارش سفر به تایلند، خبرنگاران/خراسان جنوبی مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: نوزادان حیات وحش زنده گیری شده حتی در صورت کشف و باز پس گیری از متخلفان به دلیل تغذیه دستی، انس با انسان و عدم آموزش مهارت های لازم برای زندگی در طبیعت، قابلیت بازگشت به عرصه های طبیعی را ندارند و به ناچار باید ادامه زندگی خود را در اسارت به سر ببرند که تحت این شرایط زندگی آنها دوام نخواهد داشت.

زنده گیری غیرمجاز نوزادان حیات وحش در خراسان جنوبی!

حسن اکبری در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: پدیده گرد و غبار، پسماند، شکار غیرمجاز را از مهم ترین چالش های محیط زیستی استان است.

وی اضافه نمود: در راه پیشگیری و حل موضوعات و مسائل زیست محیطی در استان علاوه بر همکاری سایر دستگاه های ذیربط، سرمایه های اجتماعی که همان مردم نیز هستند، موثر خواهد بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه خراسان جنوبی 25 درصد از تنوع زیستی کشور را دربردارد، اضافه نمود: اگر بخواهیم محیط زیست را حفظ کنیم باید کار فرهنگی انجام شود.

وی اظهار کرد: علی رغم کنترل و حفاظت منطقه ها، اما متاسفانه به دلیل تعداد کم محیط بانان بعضا شاهد شکار غیرمجاز در منطقه هستیم که همکاری سایر دستگاه های اجرایی مرتبط و به خصوص مردم بومی و محلی منطقه در این راستا کارگشا و موثر خواهد بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: هرساله با آغاز فصل بهار زاد و ولد حیوانات وحشی آغاز می شود و زیر چتر حمایت و حفاظت محیط بانان حفاظت محیط زیست به زندگی خود ادامه می دهند، اما در این میان زنده گیری نوزادان حیات وحش از جمله تخلفات زیست محیطی است که برخی از افراد سهوا یا از روی عمد اقدام به آن می کنند.

اکبری با اشاره به رواج زنده گیری نوزادان حیوانات وحشی در فصل زاد و ولد، اظهار کرد: در این فصل از سال برخی افراد سودجو و متخلف اقدام به زنده گیری نوزادان حیوانات وحشی می کنند که لطمات جبران ناپذیری به طبیعت وارد می کند چراکه علاوه بر حذف یک گونه جانوری از طبیعت که سال ها می تواند زادآوری داشته باشد، قطعا در ادامه نسل خلل ایجاد خواهد کرد.

وی شرح داد: نوزادان حیات وحش زنده گیری شده حتی در صورت کشف و باز پس گیری از متخلفان به دلیل تغذیه دستی، انس با انسان و عدم آموزش مهارت های لازم برای زندگی در طبیعت، قابلیت بازگشت به عرصه های طبیعی را ندارند و به ناچار باید ادامه زندگی خود را در اسارت به سر ببرند که تحت این شرایط زندگی آنها دوام نخواهد داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: بعضا مشاهده شده برخی از مردم و علاقمندان به حیات وحش با مشاهده نوزادان حیات وحش در مناطق، از سر دلسوزی و کمک به حیوانات اقدام به زنده گیری و تحویل آن ها به محیط بانان و یا ادارات حفاظت محیط زیست می کنند که توصیه می شود در صورت مشاهده نوزادان حیوانات وحشی در طبیعت هیچ گونه اقدامی برای دریافت آن ها نکنند و مراتب را به ماموران یگان حفاظت محیط زیست مستقر در مناطق و یا از طریق شماره تماس 1540 اطلاع دهند تا در صورت نیاز اقدامات لازم انجام گیرد.

اکبری گفت: سودجویان هر ساله هزاران تله زنده گیری هوبره را در دشت های مرزی خراسان جنوبی برای زنده گیری و قاچاق این پرنده کمیاب به کشورهای عربی جاگذاری می کنند که این اقدام نسل این پرنده را در معرض نابودی قرار داده است.

وی اضافه نمود: علاقه اعراب کشورهای حاشیه خلیج فارس به شکار هوبره سبب شده هر ساله افرادی سودجو، مرزنشینان را تحریک به زنده گیری این پرنده کمیاب کنند و متاسفانه سود هنگفت شکار هوبره نصیب سودجویان و دلالان در سایه نشسته می شود و افرادی که در روستاها، تحت تاثیر حرف های واسطه ها می شوند به بهاء ناچیزی در غارت این سرمایه های زیستی شریک می شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: از آنجایی که بیشتر قاچاقچیان دستگیر شده افراد محلی و بومی منطقه بوده اند، مردم محلی می توانند بهترین همیاران محیط زیست در برخورد با پدیده قاچاق پرندگان و جانوران باشند یقینا باندهای قاچاق هوبره در بلند مدت بیشترین ضرر را به زندگی مردم بومی و محلی می رسانند چرا که هوبره یک حلقه از زنجیره حیات برای حفظ تنوع زیستی در مناطق بیابانی است.

اکبری ادامه داد: کم شدن پوشش گیاهی در فرایند زنده گیری و افزایش گرد و غبار از دیگر آسیب هایی است که در شکار هوبره به مردم بومی و محلی منطقه وارد می شود .

وی با بیان اینکه اگر جلوی شکار و قاچاق هوبره، این گونه کمیاب و در معرض خطر انقراض، گرفته نشود لکه ننگ دیگری در تاریخ محیط زیست ما رقم خواهد خورد، شرح داد: آنچه در مرزهای شرقی خراسان جنوبی بویژه در شهرستان زیرکوه و بخش هایی از شهرستان درمیان اتفاق می افتد، نابودی منابع زیستی کشور به بهایی ناچیز است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی یادآور شد: فرهنگ سازی، ارائه آموزش های زیست محیطی لازم برای گروه های هدف مختلف، مهم ترین راه نجات محیط زیست است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1259

به "زنده گیری غیرمجاز نوزادان حیات وحش در خراسان جنوبی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنده گیری غیرمجاز نوزادان حیات وحش در خراسان جنوبی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید