موزه منطقه ای جنوب شرق جایی برای نمایش کشفیات مجذوب کننده باستان شناسی است

به گزارش سفر به تایلند، میراث آریا/ براساس آخرین اخبار واصله، موزه منطقه ای جنوب شرق جایی برای نمایش کشفیات مجذوب کننده باستان شناسی است.

موزه منطقه ای جنوب شرق جایی برای نمایش کشفیات مجذوب کننده باستان شناسی است

سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان کشور دارای موزه های فعال و غیروابسته و خصوصی است که از شاخص ترین آن میتوان به موزه منطقه ای جنوب شرق کشور در شهرستان زاهدان اشاره نمود.

موزه منطقه ای جنوب شرق ایران در فروردین سال 90 با معماری خاص و 13 هزار متر مربع مساحت و 10 هزار مترمربع زیربنا در بلوار شهید مطهری زاهدان راه اندازی شد.

این موزه در سه طبقه و سه بخش اصلی باستان شناسی، مردم شناسی و بوم شناسی استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کرمان در قالب تصاویر و اشیای تاریخی به معرفی منطقه جنوب شرق می پردازد.

این موزه یکی از بزرگترین و مجذوب نماینده ترین موزه های استان سیستان و بلوچستان محسوب می گردد که در آن آثاری از تاریخ و فرهنگ و کشفیات باستانی به نمایش گذاشته شده است.

یکی از مجذوب نمایندهیت هایی که در بدو ورود به این موزه هر جهانگرد و بازدید نماینده ای را به خود مجذوب می نماید، مجسمه ای از رستم ساخته استاد فارسی است که پوشش مدرن به خود گرفته و شمشیرش را غلاف نموده و به جای آن قلمی ساخته شده از پر سیمرغ در دست دارد. در کنارش نیز زال و سیمرغ با نگرانی، او و قلمی که می خواهد به کسی تقدیم کند را نگاه می نمایند.

بعلاوه در این قسمت سه ماکت از قلعه ناصری ایرانشهر، قلعه سب شهرستان سیب سوران و آسباد قلعه مچی زابل واقع شده است.

در بخش باستان شناسی این موزه اشیایی از محوطه های باستانی جیرفت و شهداد کرمان، اسپیدژ ایرانشهر، چگردک دلگان، کشیک نیکشهر، دهانه غلامان زهک و شهرسوخته سیستان و بلوچستان به نمایش گذاشته شده است.

از جمله اشیای این بخش ظروف سنگی جیرفت، ظروف سفالی با نقوش و فرم های متنوع از محوطه های بلوچستان و مهرها، پیکرک ها و زیورآلات پنج هزارساله شهر سوخته است.

بخش مردم شناسی این موزه نیز شامل نمایش نسخ خطی، سکه ها، اشیای مربوط به دوران اسلامی و معاصر و بعلاوه معرفی آداب و رسوم، پوشاک و صنایع دستی سیستان و بلوچستان در قالب صحنه سازی است.

بخش بوم شناسی موزه که در طبقه همکف واقع شده است با 17 ویترین، نمونه هایی از تاکسیدرمی پرندگان و حیوانات در کنار آکواریوم بزرگ از آبزیان است و علاوه بر این تابلوهایی از جاذبه های طبیعی و تاریخی در این قسمت در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

از دیگر قسمتهای مهم موزه منطقه ای جنوب شرق میتوان به گالری، کتابخانه های تخصصی، سالن آمفی تئاتر، کارگاه بازسازی، آزمایشگاه گیاه باستان شناسی و سن روباز در حیاط موزه اشاره نمود.

یکی از ویژگی های این موزه وجود نخستین چشم مصنوعی مربوط به جسد زن مدفون شده در گورستان شهر سوخته متعلق به پنج هزار سال پیش است.

روی این چشم مصنوعی ریزترین مویرگ های داخل کره چشم از طریق مفتول های طلایی به قطر کمتر از نیم میلیمتر طراحی شده و به علت حساس بودن باید در دمای مخصوص نگهداری گردد به همین علت امکان نمایش دائمی آن در ویترین نیست.

مولاژ نخستین جمجمه جراحی شده که از گورستان شهرسوخته بدست آمده نیز در موزه منطقه ای جنوب شرق به نمایش درآمده است.

در این موزه حتی میتوان با بعضی از تدفین های اجرا شده در شهر سوخته نیز آشنا شد، بگونه ای که یک اسکلت واقعی کشف شده از شهر سوخته در آنجا جانمایی شده است.

این اسکلت نمونه ای از ده مدل تدفین اجرا شده در شهر سوخته است که در این موزه به نمایش درآمده و با موادی که مسئله ای برای آن بوجود نیاورد، پوشانده شده است.

محوطه باستانی بین المللی شهر سوخته در شمال سیستان و بلوچستان اثری گرانبها از نیاکان پنج هزار سال پیش ایرانیان است که از بخشهای مختلف مسکونی، صنعتی، گورستان تشکیل شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 24 اسفند 1400 بروزرسانی: 24 اسفند 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1962

به "موزه منطقه ای جنوب شرق جایی برای نمایش کشفیات مجذوب کننده باستان شناسی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه منطقه ای جنوب شرق جایی برای نمایش کشفیات مجذوب کننده باستان شناسی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید