سؤالات بی پاسخ درباره حکم انضباطی ملاقات ذوب آهن - پرسپولیس، محرومیت بدون ابزار کنترل!

به گزارش سفر به تایلند، کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در حالی برای دو فرد متخلف ملاقات ذوب آهن - پرسپولیس رأی صادر نموده که ابهامات زیادی درباره آن وجود دارد.

سؤالات بی پاسخ درباره حکم انضباطی ملاقات ذوب آهن - پرسپولیس، محرومیت بدون ابزار کنترل!

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، فوتبال ایران دچار یک از هم گسستگی فرهنگی شده است. شرایطی که پیش از کرونا روی سکوها اسفبار بود و پس از کرونا در شبکه های اجتماعی و البته خیابان ها با آن روبرویم. روزگاری 120 هزار نفر در ورزشگاه آزادی دربی را مشاهده می کردند و حتی کنار زمین چمن هم تماشاگر حضور داشت، اما خون از بینی کسی نمی آمد و حالا شرایط به گونه ای شده که کری خوانی ها حتی می تواند به سوءقصد به جان اعضای یک تیم منجر گردد.

از دو سال پیش که فدراسیون فوتبال در زمان مهدی تاج شروع به بعضی اقدامات برای جلوگیری از این مسائل کرد، معین بود که برنامه ریزی انجام شده عملی و اجرایی نیست. فارغ از مسائل فرهنگی که حل این مسائل برنامه ریزی بلند مدت می خواهد، لیگ برتر فوتبال معطل نصب گیت های الکترونیکی و دوربین های چهره زن شد تا هم از ورود تماشاگران بدون بلیت جلوگیری و هم خاطیان احتاقتصادی شناسایی شوند. هرچند با شروع لیگ، معین شد اقدامات برای فروش بلیت الکترونیکی با دردسرهای فراوانی روبرو است و حتی با وجود گیت الکترونیکی، تماشاگران از راه های دیگری خود را روی سکوها می رساندند.

با این حال پس از شش هفته معطلی در شروع مسابقات لیگ، وقتی 31 شهریور 98 استقلال و پرسپولیس از هفته چهارم مسابقات لیگ برتر به مصاف هم رفتند، خشونت روی سکوها بیداد می کرد. از فحاشی و توهین به داور و بازیکنان حریف، تا پرتاب جایگاه از سوی تماشاگران به سمت طرفداران تیم رقیب و نشانه دریافت بازیکنان داخل زمین که منجر به شکسته شدن سر محمدحسین کنعانی زادگان، مدافع پرسپولیس هم شد. پس از آن مقطع وقتی از فدراسیون فوتبال درباره برخورد با تماشاگران متخلف پرسیده شد، پاسخی دریافت نشد. یعنی هم بلیت فروشی الکترونیکی و گیت های ورودی، هم دوربین های چهره زن عاملی برای شناسایی تماشاگران متخلف نشد و در ادامه همان فصل هم تا بسته شدن ورزشگاه ها به علت همه گیری ویروس کرونا، خشونت ها ادامه داشت.

اخیراً با بالا دریافت اختلافات میان دو تیم پرسپولیس و سپاهان و رقابت این دو تیم برای قهرمانی لیگ برتر، اتفاقاتی بیرون از زمین مسابقه در اصفهان رقم خورد. اتفاقاتی که از تجمع مقابل هتل پرسپولیس و شکسته شدن شیشه های اتوبوس این تیم شروع شد و با جنجال انتها بازی پایان یافت. دامنه این اتفاقات به ملاقات معوقه پرسپولیس مقابل ذوب آهن در اصفهان هم کشیده شد و وقتی اتوبوس این تیم قصد رفتن به ورزشگاه فولاد شهر را داشت، نارنجکی به سمت اتوبوس پرسپولیسی ها پرتاب شد که طبق گفته افراد حاضر در اتوبوس ممکن بود منجر به چپ شدن اتوبوس این تیم و احتمالاً اتفاقات ناگوار دیگری گردد. بسیاری این اقدام را سوءقصد به جان تیم پرسپولیس هم تعبیر کردند تا اینکه امروز کمیته انضباطی رأی این تخلف را صادر کرد.

طبق اعلام سایت فدراسیون فوتبال؛ کمیته انضباطی پس از آنالیز تخلف مهرداد حسن پور و پارسا کریمی به علت پرتاب مواد محترقه و محرز شدن تخلف این افراد، اظهار داشت که هر کدام به مدت 2 سال از ورود به ورزشگاه های فوتبال و فوتسال کشور و جبران خسارات اقتصادی وارده محکوم شدند و رأی صادره قابل اجرا بوده و ظرف مهلت 7 روز از تاریخ این ابلاغ، قابل اعتراض نزد کمیته استیناف است. کمیته انضباطی ضمناً اظهار داشت؛ بعلاوه در مورد رسیدگی به شکایت باشگاه پرسپولیس از باشگاه سپاهان و تخلف احتاقتصادی باشگاه ذوب آهن اصفهان با توجه به ضرورت تکمیل تحقیقات پرونده مفتوح خواهد بود.

با این حال سؤالی که مطرح می گردد، این است که محرومیت این دو فردی که اقدام به پرتاب مواد محترقه به سمت اتوبوس پرسپولیس کردند از چه زمانی شروع خواهد شد؟ آیا هم اکنون که ورزشگاه ها به علت همه گیری ویروس کرونا بسته است، این محرومیت هم محاسبه می گردد یا زمان اجرای آن زمانی خواهد بود که ورزشگاه ها به روی تماشاگران باز خواهد شد؟ (که زمان آن نامعلوم است). سؤال مهم تر اینکه چطور قرار است این محرومیت به اجرا در آید؟ آیا بلیت فروشی الکترونیکی به درستی اجرایی می گردد یا دوربین های چهره زن قابلیت شناسایی تماشاگران متخلف را دارد؟ تجربه نشان داده که تا شرایط زیرساخت ها درست نشده نمی توان امیدی داشت چرا که پیش از شیوع کرونا نه خبری از دوربین های چهره زن بود و نه ورود و خروج تماشاگران طبق اصول انجام می شد.

خبرنگار خبرنگاران برای رسیدن به پاسخ این سؤال ها با اعضای کمیته انضباطی تماس گرفت که از میان اعضا، حسین عبداللهی اظهار داشت رئیس کمیته انضباطی باید جوابگوی این سؤال باشد. در ادامه خبرنگار خبرنگاران با ابوالفضل حسن زاده، رئیس کمیته انضباطی تماس گرفت که این تماس بی پاسخ بود، اما در نهایت رئیس کمیته انضباطی و بعلاوه مسئولان فدراسیون فوتبال نمی توانند این سؤالات را بی پاسخ بگذارند. اینکه چگونه قرار است افراد مختلف از حضور در ورزشگاه ها منع شوند آن هم در حالی که ابزار چنین کاری وجود ندارد؟

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1673

به "سؤالات بی پاسخ درباره حکم انضباطی ملاقات ذوب آهن - پرسپولیس، محرومیت بدون ابزار کنترل!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سؤالات بی پاسخ درباره حکم انضباطی ملاقات ذوب آهن - پرسپولیس، محرومیت بدون ابزار کنترل!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید