سامانه جامع میراث فرهنگی پایش آثار تاریخی را افزایش می دهد

به گزارش سفر به تایلند، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، سامانه جامع میراث فرهنگی پایش آثار تاریخی را افزایش می دهد.

سامانه جامع میراث فرهنگی پایش آثار تاریخی را افزایش می دهد

جریان چیست؟

سامانه جامع میراث فرهنگی مدیریت حفاظت و احیا با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، سیدهادی احمدی رویینی مدیرکل بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی به شکل حضوری و معاونان میراث فرهنگی استان ها به شکل مجازی رونمایی شد.

مونسان در آیین رونمایی از این سامانه گفت: این سامانه می تواند به انتقال دانش و تجربه یاری کند. بخشی که قرار است به عنوان میراث بانان به آن اضافه گردد مهم است و حجم پایش و حفاظت از آثار تاریخی را با توجه به این که آثار تاریخی بسیاری در کشور وجود دارد، بالا می برد.

او اضافه نمود: بخش میراث بانان موجب می گردد تا کارشناسان واقعی نظرات، انتقادها و پیشنهادهای خود را مطرح و ثبت نمایند. بر روی این سامانه، بخش ارتباط با مردم با نام میراث بانان تعریف می گردد تا تعامل دو سویه با مردم ایجاد گردد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توضیح داد: راه اندازی سامانه جامع میراث فرهنگی کار ارزشمندی است و یکی از نکات مهم آن افزایش سرعت عملیات به ویژه در حوزه میراث فرهنگی است، با توجه به مصوبه هیئت وزیران باید طی یک سال آینده جواب استعلام ها ظرف 48 ساعت پاسخ داده گردد و باید تا چند ماه آینده این امکان فراهم گردد.

مونسان مطرح کرد: یکی از مزایای دیگر راه اندازی این سامانه، ارتقای شفافیت، افزایش اطمینان و اعتماد به داده ها و بهبود خدمت به مردم است. همچنین سامانه جامع میراث فرهنگی می تواند پایش، کنترل و نظارت دقیق تر را ایجاد و در هزینه ها و زمان نیز صرفه جویی کند.

ایجاد زمینه صدور پروانه بازسازی و احیا و بهره برداری با راه اندازی سامانه جامع میراث فرهنگی

محمدحسن طالبیان گفت: بر روی این سامانه بخش بازسازی و احیا واقع شده است و تصمیم داریم بخش ثبت آثار، موزه ها و پایگاه ها هم به آن اضافه گردد تا زیرساختی برای مدیریت یکپارچه در کشور ایجاد گردد.

معاون میراث فرهنگی کشور با تشکر از بخش مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری و معاونت توسعه مدیریت و منابع برای یاری در راه اندازی این سامانه توضیح داد: ایجاد زمینه صدور پروانه بازسازی و احیا و بهره برداری، الکترونیکی کردن فرآیند شورای فنی استان ها، زیرساخت ارتباط سراسری درخواست تعمیر و بازسازی املاک بخش خصوصی، هوشمندسازی عرصه ها و حرایم آثار و بافت های تاریخی، الکترونیکی کردن فرآیند کمیته ها و شوراهای راهبردی، زیرساخت ثبت و یکپارچه سازی اسناد مشخصات مالکیت عرصه آثار تحت حفاظت، ایجاد میز خدمت مجازی برای دریافت درخواست های نگهداری، احیا و بازسازی بناهای بخش خصوصی از دیگر بخش های این سامانه بشمار می رود.

همه ایرانیان می توانند کاربر سامانه جامع میراث فرهنگی شوند

سیدهادی احمدی روئینی مدیرکل بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی بیان نمود: در سامانه جامع میراث فرهنگی برنامه ریزی شده تا 80 میلیون ایرانی کاربر این سایت شوند. در فاز اول همکاران و افرادی که با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همکاری می نمایند و در فاز بعدی میراث بانان هم می توانند عضو شوند.

سامانه جامع میراث فرهنگی، سامانه ای تخصصی در زمینه مدیریت حفاظت و احیای آثار تاریخی کشور با مدیریت دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی به عنوان زیرساخت جامع و الکترونیکی با کد و واحد شناسایی یکتا و بر زیرساخت کاداستر - مکان مبنای کشوری بوده که در مدت یک سال طراحی شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 1576

به "سامانه جامع میراث فرهنگی پایش آثار تاریخی را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه جامع میراث فرهنگی پایش آثار تاریخی را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید