سرگذشت عجیب مسافران یک تور، قاچاق گازوئیل با اتوبوس گردشگری!

به گزارش سفر به تایلند، به گزارش خبرنگاران، یکی از آژانس های مسافرتی که خود را مجری تورهای گردشگری ارمنستان معرفی و شماره ای را به عنوان شماره ثبتی مورد تایید سازمان میراث فرهنگی منتشر نموده است، هر هفته پنجشنبه ها تور زمینی و هوایی ارمنستان را برگزار می نماید.

سرگذشت عجیب مسافران یک تور، قاچاق گازوئیل با اتوبوس گردشگری!

هفته گذشته یکی از شهروندان تهرانی در این تور ثبت نام نموده و بابت سفر با اتوبوس VIP از روز 18 تا 23 مردادماه حدود 765 هزار تومان هزینه واریز کرد. طبق آنچه که در قرارداد ثبت نام نمایندگان در تور آمده می بایست اتوبوس 25 نفره VIP در اختیار گردشگران قرار می گرفت و یک راهنمای گردشگری فارسی زبان نیز آنها را در طول جهت همراهی می کرد.

شب قبل از سفر به مسافران اعلام شد که با اتوبوس 35 نفره مسافرت می نمایند و ما به التفاوت آن به حسابشان واریز می گردد در غیر اینصورت باید از سفر منصرف شوند.

آب هایی که سهم مسافران نبود!

خانم م.قربانی یکی از مسافران این تور به خبرنگاران گفت: زمانی که خواستیم بارهایمان را در مخزن اتوبوس قرار دهیم متوجه شدیم تعداد بسیار زیادی آب معدنی و آب میوه در این مکان قرار داده شده است. برایم سوال بود آیا این همه آب معدنی و آبمیوه برای همه افراد تور واقعا ضروری است یا نه؟ چون فکر می کردیم این آب معدنی و آب میوه ها را برای پذیرایی از ما آورده اند اما در طول سفر حتی یک شیشه آب به ما ندادند و همه آنها را در طول سفر به چند برابر قیمت در ارمنستان فروختند.

وی اضافه کرد: غیر از آن در طول سفر، بوی مشمئزنماینده گازوئیل همه مسافران را اذیت می کرد. آنها می گفتند حتما فیلترها کثیف شده است. بوی بد گازوئیل و حرکت کند اتوبوس به دلیل سنگینی بیش از حد آن سوالات بی جواب ما در طول سفر بود. تا اینکه سر مرز حدود 5 ساعت معطل شدیم برای اینکه اجازه ورود به ایروان را به اتوبوس بدهند.

قربانی ادامه داد: ماموران مرز، راننده اتوبوس را به دلیل حمل 900 لیتر اضافه سوخت جریمه کردند! اما من تصور می کنم که میزان سوخت داخل اتوبوس بیشتر از 900 لیتر بود چون راننده اتوبوس با ماموران مرز بسیار صحبت کرد تا به او تخفیفی در جریمه بدهد.

تصویری که گردشگران تور ارمنستان از تخلیه گازوئیل جاساز شده در اتوبوس دریافتد

وی گفت: هر چند دقیقه یک بار، اتوبوس متوقف می شد و از مخزن های گازوئیل جاسازی شده در زیر اتوبوس شلنگی گازوئیل را بیرون می داد و راننده و همراهش که به عنوان راهنمای تور با ما آمده بود، گازوئیل را به افراد مختلف می فروختند. آنجا بود که متوجه شدیم مقدار زیادی گازوئیل زیر اتوبوس جاسازی شده و آنها در قالب تور گردشگری، قاچاق گازوئیل انجام می دهند.

این مسافر ادامه داد: به راننده که مالک اتوبوس بود اعتراض کردیم گفت که مسئله ای وجود ندارد و این کار هر هفته اوست. راننده اتوبوس گازوئیل لیتری 350 تومان را در ارمنستان 3500 تومان می فروخت. زمانی که از شدت اعتراض همه افراد تور عصبانی شد، برگه جریمه را نشان داد و گفت که باید جبران این جریمه را کند و هیچ یک از ما نمی توانیم کاری کنیم.

گردشگرانی که با این آژانس مسافرتی به گردش رفته بودند پس از ورود به ارمنستان به تور گردشگری دیگری سپرده شدند و در تمام مدت سفر نه از فردی که به آنها به عنوان راهنما معرفی شده بود خبری شد و نه از راننده اتوبوس تا اینکه سر موعد دوباره قرار شد این گردشگران به ایران برگردند.

رفت با گازوئیل؛ برگشت با الکل!

قربانی درباره این شرایط اینگونه شرح می دهد: جهت رفتن به ارمنستان را به جای 24 ساعت در طول 40 ساعت طی کردیم و در تمام مدت نگران آتش دریافت این همه گازوئیل جاسازی شده در اتوبوس بودیم. اما در راه برگشت به جای گازوئیل با بوی الکل رو به رو شدیم.

وی ادامه می دهد: فردی که خود را به عنوان راهنمای تور معرفی کرد، یک شیشه الکل از بالای سر راننده که آن هم جاسازی شده بود، بیرون کشید و به یکی از افراد در جهت فروخت. متوجه شدیم این بار الکل جاسازی نموده اند. اعتراضمان را به هماهنگ نماینده تور گردشگری اعلام کردیم و او هم قول پیگیری داد ولی اتفاقی نیفتاد. اکنون از این دفتر خدمات مسافرتی شکایت داریم و همه افراد حاضر در تور گردشگری ارمنستان قصد دارند تا راننده اتوبوس را به عنوان قاچاقچی سوخت معرفی نمایند.

آژانس مورد نظر برگزارنماینده تور گردشگری ارمنستان، هر هفته این اتوبوس را برای سفر گردشگران ایرانی به ارمنستان انتخاب می نماید. آنطور که راننده اتوبوس نیز گفته است جاسازی گازوئیل برای او و همکارش که هر هفته این جهت را طی می نمایند، امری عادی است و آژانس مسافرتی نیز در جریان کامل موضوع واقع شده است.

به گردشگران پاسخ می دهم نه خبرگزاری!

با وجود این مشاهدات مستند، مدیر این آژانس مسافرتی در تبادل نظر با خبرنگاران از ماجرای قاچاق اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: تا به امروز شکایتی از سوی گردشگران به من اعلام نشده است. نمی دانم که راننده اتوبوس چه اقدامی انجام داده است. ما اتوبوس را کرایه می کنیم. قطعا پاسخم را باید به گردشگران بدهم نه خبرگزاری!

وی ادامه داد: به طور حتم پلیس مرزبانی هر ترددی را آنالیز می نماید و اتوبوس مورد نظر هم آنالیز شده پس اگر تخلفی انجام داده باشد جریمه می گردد و یا مدارک ماشین را می خواهند. ما مسئول تامین وسیله حمل و نقل هستیم نه اینکه راننده، قاچاق انجام داده یا نه. چون این آنالیز ها توسط مرزبانی انجام می گردد.

اکنون جای چند سوال باقی است. چقدر آژانس مسافرتی موردنظر بر نحوه عملکرد راننده اتوبوس برای تورهای گردشگری زمینی ارمنستان نظارت دارد؟ راهنمای گردشگری همراه نماینده با تور چقدر صلاحیت راهنمایی و راهنمایی این گروه را دارد؟ از همه این مسائل مهمتر اینکه اگر به هر دلیلی اتوبوس مسافران دچار مشکل می شد، پاسخ حفظ جان 35 گردشگر ایرانی را چه کسی می داد؛ معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، دفتر مجری تور ارمنستان و یا اداره کل نظارت بر دفاتر خدمات مسافرتی؟

خبرنگاران اسناد این گزارش را در اختیار دارد و پیگیر پاسخ مسئولان و نهادهای ذی ربط است.

گزارش: فاطیما کریمی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 670

به "سرگذشت عجیب مسافران یک تور، قاچاق گازوئیل با اتوبوس گردشگری!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرگذشت عجیب مسافران یک تور، قاچاق گازوئیل با اتوبوس گردشگری!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید