سفر به کهک؛ روایت یک ماجراجویی متفاوت ، غارهایی که قابلیت گردشگری و طبیعت گردی دارند

به گزارش سفر به تایلند، استان مرکزی بخشی از فلات مرکزی ایران بین رشته کوه البرز و زاگرس و در مجاورت کویر مرکزی است که حدود 75 درصد وسعتش را کوهستان تشکیل داده و به واسطه آن غارهای دیدنی و استثنایی را در آغوش خود گرفته که سفر به هرکدام از آن ها فصلی از ماجراجویی و تجربه ای متفاوت خواهد بود.

سفر به کهک؛ روایت یک ماجراجویی متفاوت ، غارهایی که قابلیت گردشگری و طبیعت گردی دارند

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور بالی همراه شوید و شگفتی های جزیره آتشفشانی بالی را از نزدیک شاهد باشد.

بر اساس آخرین آمار موجود کارگروه غارشناسی استان مرکزی 75 غار مهم و دیدنی در جای جای این استان شناسایی شده که کهک به عنوان یکی از نمونه های برجسته و کم نظیر در حوزه غارنوردی و جاذبه ای بکر برای علاقه مندان به طبیعت گردی و سرمایه های طبیعی به شمار می رود و احتیاج است که سیما و مختصات این اثر طبیعی بیشتر معرفی شده و مسوولان اجرایی، گردشگری و ورزشی برای بهره مندی از این سرمایه طبیعی برنامه کارآمدی را ارایه دهند.

غار کهک درپهنه کوه کم ارتفاعی در نزدیکی روستایی با همین نام از توابع دهستان دودهک شهرستان دلیجان در جنوب استان مرکزی واقع شده و در 86 کیلومتری جنوب شهر قم و نزدیکی جاده قم - اصفهان قرار گرفته است که نام دیگرش غار سن ایک است و تخمین زده شده که تشکیل آن به دوران های تاریخی پس از اسلام بازگردد.

این اثر طبیعی و بکر از جذاب ترین غارهای ایران و با کلکسیونی بی نقص از تزئینات آهکی می تواند یکی از مقاصد طبیعت گردی ناب محسوب می گردد و برای وارد شدن به آن باید هشت متر طول اولیه جهت را با طناب به سمت پایین طی کرد و با قرار دریافت در محیط داخلی حجمی از زیبایی های طبیعی چشمان هر مخاطب را خیره می نماید.

اسم کهک از کوه کم ارتفاع این ناحیه آمده که قلعه روستا بر روی قله اش قرار گرفته است و از آن جایی که ارتفاع این کوه خیلی کم است به آن کوهک یا کوه کوچک و به اختصار کهک نامیده اند.

ارتفاع دهانه ورودی غار کهک از سطح دریا 1950 متر است و شکلی شبیه دایره با قطر 70 سانتی متر دارد. ورودی غار کهک به مانند چاهی بزرگ است که 30 متر قطر دارد و با 45 درجه به واسطه فرآیند غار زایشی پدید آمده است که این مهم خود استثنایی و کم نظیر است.

محوطه تالار ورودی غار پیش از این ریزش بزرگی داشته که آثار تخریبی از سنگ های به جای مانده است و پرتگاه هایی از آن ایجاد شده که شمایل آن دیدنی و به گمان برخی دیگر از طبیعت گردان مخوف است.

دهانه غار بر روی دیواری هشت متری قرار گرفته است که برای رفتن به داخل باید از آن گذشت و تنها افرادی می توانند این جهت را بپیمایند که آمادگی بدنی داشته و بتوانند با طناب به پایین بروند.

این غار شامل تعدادی سکوی بزرگ و پشت سر هم است و بین هر کدام از آن ها پرتگاهی به ارتفاع 10 تا 20 متر به چشم می خورد، در داخل این غار اثری از دهلیز و یا دالان فرعی نیست اما ، فضاهای خالی موجود است که به خاطر ریزش های طبیعی ایجاد شده و ظاهری شبیه دالان و دهلیز دارند.

جهت رسیدن به غار با لایه ای از خاک رس پوشیده شده که آن را به طور کامل مرطوب و لغزنده نموده است، در نیمه اول جهت پیمایش این غار دو چاه عمیق وجود دارد که عبور از آن ها احتیاجمند مهارت و دقت کامل است، به طوری که کمی بی دقتی شاید منجر به سقوط گردد.

در نیمه بعدی جهت درونی غار، شیب سطحی بسیار تند می گردد و در ادامه از وسط یک فضای تالار مانند عبور می نمایدکه در آنجا آوار زیادی ناشی از ریزش سنگ ها وجود دارد و باید این حجم انباشته را دور زد تا بتوان به راه ادامه داد.

غارنوردان زیادی از تالارهای اصلی و بزرگ غار دیدن می نمایند و از جهتهای خارق العاده و جذاب آن می گذرند و بعد از طریق طناب حمایت و ابزارهای فنی دیواره 10 متری خاتمهی غار به طرف سمت راست بالا رفته و از تونلی تنگ و باریک به طور درازکش به تالارهای خاتمه غار می رسند.

کهک از نمونه غارهای آهکی است که ستون های زیبا و متعدد آهکی دارد و ارتفاع برخی از آن ها به حدود 14 متر می رسد که شاید در کشور کم نظیر باشد.

تالار غار با عبور از جهت 250 متری به اتمام می رسد و گودالی پر از آب صاف و زلال فراروی غارنورد و طبیعت گرد قرار می گیرد که در دخمه ای مملو از چکنده های مرمرین و بلورین واقع شده است، این عرصه تابلویی بی نقص و زیبا از جلوه های طبیعت است که کمتر می توان نظیر آن را در جای دیگر یافت.

این گودال با عمق 80 متر پایین تر از دهانه ورودی غار به عنوان ژررف ترین قسمت شناخته شده و بعد از این گودال، جهت غار در سمت عکس و به جهت بالا تا 100 متر ادامه پیدا می کند تا محوطه غار تکمیل گردد.

این غار در مجموع دارای 350 متر طول است و از نظر بزرگی در رده غارهای متوسط ایران طبقه بندی می گردد اما، پرتگاه های زیاد، غارسنگ های خاص، آبشار سنگ های مرتع و چکیده های رنگارنگ و بزرگ آن را به یکی از غارهای خاص ایران و دنیا تبدیل نموده است و جلوه های کم نظیر بصری آن اهمیت زیادی دارد.

یکی از این تزئینات زیبا، ردیف ستون لوله مانند سرخ رنگ و به هم چسبیده است که 6 متر ارتفاع و چهار متر عرض دارد و به مانند پرده چین داری جدا نماینده بخش مسطح جلو و پرتگاه پشتی است، در نقطه خاتمهی تالار غار و کف آن تشماری از ستون های عظیم به قطر سه متر به چشم می خورد و این احتمال وجود دارد که به علت زلزله مهیب سالیان قبل پدید آمده باشد.

غار کهک را می توان در زمره غارهایی آورد که در کنار پرتگاه های متعدد، چکیده های مرمری و مخروطی را در خود گرفته که جذابیت و محبوبیت خاص دارد، از برجسته ترین ویژگی های این غار چکیده های سرخ رنگ با طول 10 متر است وبه طور معمول غارنوردان این غار را به صورت تیمی طی می نمایند چراکه هرلحظه ممکن است در پس ماجراجویی زیبایی های بصری خطری در کمین باشد.

غارها همواره جایی منحصربفرد و عالی برای طبیعت گردی بوده اند، تشکیل غارها فرآیندی پیچیده و خاص دارد و عوامل متعددی مانند حجم و میزان بارش و زمین لرزه ها و گذر زمان حتی به میلیون سال، تبخیر و چرخه انواع مواد واملاح و جنس خاک های متنوع عامل آن است و هرچه که در این رخداد طبیعی رخ داده ماحصلش غارهای نمکی، یخی، آهکی و سایر انواع دیگر است که از عظمت های خلقت محسوب می شوند.

جمال قربانی یکی از راهنمایان گردشگری برجسته در حوزه غارنوردی چندی پیش در جریان تهیه کروکی از محتوای غار کهک در گفت گو با ایرنا اعلام کرد: راه دسترسی به غار کهک هموار و آسان است و تا فاصله 100متری دهانه غار می توان با خودرو تردد کرد و یکی از بهترین نمونه های غار آهکی را در سایه برنامه اصلی و شناخت کافی از مختصات جغرافیایی و ویژگی های آن تجربه کرد.

وی معتقد است: غارنوردی و کوهنوردی تنها یک فعالیت ورزشی نیست بلکه می توان از آن بهره چندگانه برد و فصلی کاملا متفاوت را در زندگی رقم زد، با غارنوردی نشاطی حاصل می گردد که محصول یک برنامه ماجراجویانه و تحقیقاتی است و اکتشاف در اعماق زمین و پدیده ها و عارضه های بکر چیزی نیست که با هر ارزش مادی بتوان آن را به دست آورد.

طبیعت گردی از انواع مهم گردشگری است که اگرچه در سال های اخیر کمی به ان در کشور بها داده شده اما غارنوردی حرفه ای به عنوان یکی از شاخه های آن احتیاجمند تقویت است و باید از داشته های طبیعی منحصربه فرد نظیر کهک در حدقابل انتظار در این صنعت بهره برد .

غارنوردی حرفه ای در ایران جوان است و کمتر از دو دهه از غنای اقدامات حرفه ای و رعایت استانداردهای بین المللی در آن نمی گذرد ، ایران مهد غارهای ارزشمند است و غارنوردان در سال های اخیر نمونه غارهایی را شناسایی نموده اند که قابلیت گردشگری دارد و با ایمن سازی می توان گردشگران متعددی را جذب کرد و رونق مالی و نشاط طبیعت گردی را به دست آورد.

دهیار روستای کهک گفت: در حاشیه غار سن ایک به همت دهیاری یک مرکز بوم گردی ایجاد شده که ظرفیتی موثر برای تبدیل این غار به سایت گردشگری است چرا که این مرکز پذیرای شبانه روزی گردشگران طبیعی، غارنوردان و کوهنوردانی است که قصد عزیمت به کهک را دارند و به بهترین شکل امکانات را برای آنان مهیا می نماید.

وی اضافه کرد: کهک علاوه بر بهره مندی از ظرفیت غار خرده فرهنگ اصیل و دلچسبی دارد و کوشش بر این است که در صورت تقویت صنعت گردشگری این قابلیت های بکر از فرهنگ محلی به بهترین شکل ارایه و معرفی گردد.

وی معتقد است که کهک نمونه بی نظیری از زیبایی های طبیعی ایران را در خود دارد و امید می رود طبیعت گردانی که قصد سفر به دلیجان و سفر ماجراجویی در این غار را دارند از سایر ظرفیت های این شهرستان نظیر غار نخجیر، شهر تاریخی نراق، یخچال های طبیعی، منطقه جاسب، سد 15 خرداد، بهار اردهال، روستای گردشگری وروان، غار شاه بلبل ، آبشار گیسو ، مسجد جامع نراق، کاروانسرا و پل دودهک و سایر جاذبه های دیگر فرهنگی، تاریخی و طبیعی آن دیدن نمایند و برای ایجاد خاطرات ماندگار در این زمینه احتیاج است که مسوولان شهرستانی برنامه منسجم خط گردشگری را ترسیم نموده و به صورت هدفمند در این عرصه گام بردارند.

دلیجان واقع در نوار جنوبی استان مرکزی با مساحت 2 هزار و 141 کیلومتر مربع دارای 2 شهر یک بخش و و چهار دهستان مصفا و تاریخی است.

اهالی این شهرستان با زبان فارسی و گویش راجی تکلم دارند و بهترین سوغات آن جوزقند و انواع صنایع دستی نظیر قالی،دست بافته های سبک و گیوه است.

منبع: ایرنا

منبع: چمدان
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 640

به "سفر به کهک؛ روایت یک ماجراجویی متفاوت ، غارهایی که قابلیت گردشگری و طبیعت گردی دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به کهک؛ روایت یک ماجراجویی متفاوت ، غارهایی که قابلیت گردشگری و طبیعت گردی دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید