شناسایی یک امپراتور ناشناخته؛ امپراتور اسپانسیان کیست؟

به گزارش سفر به تایلند، تاریخ مملو از آثاری است که بعد ها معلوم می گردد جعلی هستند، اما گاهی اوقات برعکس این اتفاق می افتد؛ چنانکه تحلیل های نو سکه های روم باستان که مدت ها به علت جعلی بودن رد شده بودند، از وجود یک امپراتور رومی حمایت دارد که تا به امروز ناشناخته بوده است.

شناسایی یک امپراتور ناشناخته؛ امپراتور اسپانسیان کیست؟

به گزارش ایسنا به نقل از نیو اطلس، سکه های مورد بحث در سال 1713 در ترانسیلوانیا کشف شدند و تصویری از چهره یک مرد را نشان می دهد که کلمه Sponsian (اسپانسیان) در کنار آن حک شده است.

این نام با هیچ امپراتور رومی شناخته شده یا هیچ شخصیت تاریخی دیگری مطابقت ندارد و این موضوع به همراه ساخت خام و طراحی نامتناسب، باعث شد تا مورخان از اواسط قرن نوزدهم سکه ها را به عنوان آثار تاریخی تقلبی رد نمایند.

اکنون محققان دانشگاه کالج لندن و دانشگاه گلاسکو منشا این سکه های عجیب را با دقت بیشتری آنالیز نموده اند. این تیم یکی از این سکه ها را زیر میکروسکوپ های قدرتمند در نور مرئی و فرابنفش و با میکروسکوپ الکترونی روبشی و طیف سنجی آنالیز کردند و آن ها را با سایر سکه هایی که صحت آن ها تایید شده بود مقایسه کردند.

این تجزیه و تحلیل جامع نشان داد که سطح سکه دارای تکه هایی از مواد معدنی است که به وسیله سیلیس در جای خود محکم شده بودند (شواهدی از یک فرآیند طبیعی که زمانی رخ می دهد که چیزی برای مدت طولانی مدفون گردد.

در بالای آن لایه ای از اکسیداسیون وجود دارد که تنها پس از نهاده شدن مجدد چیزی در معرض هوا رخ می دهد). خود سکه بعلاوه آثار خراش میکروسکوپی را نشان می دهد، نوعی ساییدگی که از زمانی که در گردش فعال بوده، شکل گرفته است.

همه این شواهد نشان می دهد که سکه ها معتبر هستند و قدمت آن ها به 1800 سال قبل می رسد. بر اساس این یافته ها، تیم محققان فرضیه ای مطرح نمود که اسپونسیان کیست؟ چگونه صورتش روی سکه ها حک شده و چرا ما هرگز نام او را نشنیده ایم؟

منطقه ای که در ابتدا این سکه ها در آن کشف شد، زمانی استان رومی Dacia نام داشت که به علت معادن طلای خود معروف بود. مطالعات باستان شناسی قبلی نشان داده که در حدود سال 260 پس از میلاد، این منطقه از بقیه امپراتوری روم جدا شده است.

اسپانسیان ممکن است یک فرمانده ارتش بوده باشد که کنترل منطقه را در زمان پرفراز و نشیب به دست گرفته است و سکه هایی شبیه به او ساخته شده تا اقتصاد محلی را در حالی که ضرابخانه رسمی در رم غیرقابل دسترس بود، حفظ کند.

به این ترتیب، اسپانسیان ممکن است به میزان کافی در مقیاس بزرگ تأثیرگذار نبوده باشد که نام او در تاریخ مکتوب به جای مانده باشد که بعلاوه می تواند علتی بر خام بودن سکه ها باشد.

پروفسور پل پیرسون، محقق اصلی این مطالعه می گوید: تحلیل علمی این سکه های بسیار کمیاب، امپراتور اسپانسیان را از گمنامی نجات می دهد. شواهد نشان می دهد که او در زمانی که امپراتوری به وسیله جنگ های داخلی و سرزمین های مرزی به وسیله مهاجمان غارتگر تسخیر شده بود، بر Dacia یک منطقه جدا شده استخراج طلا، حکومت می کرد.

در حال حاضر تنها دو سکه اسپانسیان وجود دارد ـ یکی طلایی که در مجموعه هانتریان در دانشگاه گلاسکو نگهداری می گردد و دیگری نقره ای در موزه ملی بروکنتال در رومانی که نزدیک محل پیدایش اولیه آنهاست.

پس از مطالعات روی سکه طلایی، سکه نقره ای نیز با میکروسکوپ های قدرتمند مورد آنالیز نهاده شد و نشانه های مشابهی از اصالت را نشان داد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 آذر 1401 بروزرسانی: 5 آذر 1401 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 2142

به "شناسایی یک امپراتور ناشناخته؛ امپراتور اسپانسیان کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی یک امپراتور ناشناخته؛ امپراتور اسپانسیان کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید