قلعه شیربیت یکی از جاذبه های دیدنی آذربایجان شرقی به شمار می رود

به گزارش سفر به تایلند، سیری در ایران/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، قلعه شیربیت یکی از جاذبه های دیدنی آذربایجان شرقی به شمار می رود.

قلعه شیربیت یکی از جاذبه های دیدنی آذربایجان شرقی به شمار می رود

در جای جای کوهستان قره داغ از غرب تا شرق آن گنجینه های بسیاری برای ما به امانت رسیده و بسیاری از آنها هنوز ناشناخته مانده اند. از جمله آنها، قلعه شیربیت در سینه کوههای شمال شرق اهر است. در شمال روستای شیربیت، قلعه ای به همین نام وجود دارد. اگر هوا مه آلود باشد، از داخل روستا نیز قلعه دیده نمی شود. فضای سبز تپه ها و سنگ های سترگ و گل سنگ ها همه و همه جاذبه های مسیر قلعه هستند. در قسمت شمال شرق قلعه، محل دیواره ها و آوارهای قدیمی دیده می شوند. در جنوب غربی آن و در فاصله چند کیلومتری هم قلعه دیگری به نام آق قالا که شاید پیش قراول همین قلعه باشد، هنوز پابرجاست. احتمالا این قلعه در هزاره دوم قبل از میلاد و در دوره اشکانی مورد استفاده قرار میگرفت.

در حد فاصل قلعه شیربیت و روستای شیربیت، قطعه سنگی بزرگ متمایل به مجسمه شیر و تقریبا مانند شیر سنگی همدان وجود دارد. اهالی روستا معتقدند این سنگ بت یک شیر بوده و نماد قدرت این قلعه که شیربت نام داشته و بعدا نام روستا نیز شیربت نهاده شد ولی به مرور زمان شیربت به شیربیت تغییر یافت.

منبع: همگردی
انتشار: 20 اسفند 1401 بروزرسانی: 20 اسفند 1401 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 2192

به "قلعه شیربیت یکی از جاذبه های دیدنی آذربایجان شرقی به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه شیربیت یکی از جاذبه های دیدنی آذربایجان شرقی به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید