مجوز تعمیرات و بازسازی ساختمان چیست؟

به گزارش سفر به تایلند، مجوز تعمیرات و بازسازی ساختمان چیست؟

اگر به دنبال بازسازی ساختمان مورد نظر خود می باشید ، ابتدا باید مجوز تعمیرات را از شهرداری دریافت نمایید. برخی از فعالیت ها همانند تخلیه چاه ، رنگ آمیزی ، کاغذ دیواری منزل ، تعمیرات استخر ، نماکاری دیوارها و… نیازی به دریافت مجوز شهرداری ندارند و شما می توانید جهت تعمیر و بازسازی بدون مجوز اقدام نمایید.

مجوز تعمیرات و بازسازی ساختمان چیست؟

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به طور کلی بازسازی در کشور ما شامل انواع متفاوتی می باشد: بازسازی حفاظتی ساختمان ، بازسازی سبکی ساختمان یا آناستیلوز (مخصوص بناهای تاریخی) ، بازسازی با روش پاک سازی سبکی و بازسازی تکمیلی ساختمان.

بازسازی حفاظتی جهت حفظ پایداری بنا انجام می گردد و بازسازی با روش پاک سازی سبکی ، شامل مراحلی است که نقاط و یا قسمت های بافت فرسوده از بنا خارج می گردد. بازسازی تکمیلی نیز اقدام نهایی جهت بازسازی می باشد.

بازسازی ساختمان چیست؟

آنالیز ها حاکی از آن هستند که از عصر ایران باستان ، نوسازی و بازسازی منازل در ایران عملی بسیار مرسوم بوده است و سنت خانه تکانی که هر ساله انجام می گردد نیز ریشه در آداب و رسوم آن موقع دارد.

جدا از این مسئله امروزه بازسازی ساختمان و یا نوسازی آن در تمامی جهان عملی کاملا مرسوم شناخته می گردد. در ایران نیز آپارتمان ها هر از گاهی آن حالت زیبا و جذاب اولیه خود را از دست داده و بسیار خسته کننده می شوند. در این موارد می بایست بازسازی آپارتمان و یا همان بازسازی منزل به صورتی حرفه ای صورت پذیرد.

مدارک مورد احتیاج جهت دریافت گواهی تعمیرات:

مدارک لازم برای دریافت مجوز تعمیرات ساختمان ، شامل تکمیل فرم مجوز تعمیرات ، تشکیل پرونده ، اصل و کپی سند مالکیت ، کپی بنچاق ، کپی سند سرقفلی در صورت سر قفلی دار بودن متقاضی ، کپی شناسنامه یا کارت ملی مالک یا سر قفل دار ، جوابیه بیمه ، جوابیه آتش نشانی ، تکمیل فرم مجوز تعمیرات توسط کارشناس و تائید توسط مسئول واحد فنی و مجوز سازمان میراث فرهنگی در صورت واقع شدن ساختمان در محدوده بافت فرسوده (کلیه مدارک فوق در صورت جزئی بودن تعمیرات می باشد ، در صورتی که تعمیرات کلی و اساسی باشد علاوه بر مدارک فوق در اختیار داشتن فرم تعهد کارفرما و گواهی استحکام بنا الزامی است)

مراحل کلی جهت دریافت پروانه تعمیرات:

1- دریافت فرم درخواست تعمیرات از قسمت تشکیل پرونده واحد شهر سازی شهرداری منطقه

2- صدور دستور بازدید توسط مسئول شهر سازی

3- ثبت دستور در دبیرخانه

4- مراجعه مالک به بایگانی برای دریافت تائید واحد بایگانی (موجود بودن پرونده در بایگانی)

تبصره: در صورتی که محل مورد نظر فاقد پرونده باشد ، بعد از بازدید و همچنین دستور مسئول شهرسازی پرونده در بایگانی تشکیل می گردد.

5- اخذ نوبت بازدید از قسمت بازدید (اطلاعات)

6- حضور در ساعت 7 صبح روز بازدید در واحد شهرسازی منطقه و همچنین معین ساعت بازدید توسط مامور فنی منطقه و حضور مالک یا کننده مالک در محل مورد بازدید

7- گزارش مامور بازدید بر ظهر فرم درخواست

تبصره: مالک فردای روز بازدید باید با مراجعه بایگانی و دریافت پرونده نزد مامور بازدید برود تا او گزارش خود را تنظیم و ارائه نماید.

8- آنالیز گزارش توسط مسئول شهرسازی و در صورت بلامانع بودن از کلیه جهات کاربری ، گذربندی و … دستور آنالیز کنترل عوارض (مراجعه مالک به دفتر مسئول شهر سازی)

9- کنترل عوارض توسط محاسب در مراجعه مالک به واحد محاسبات بعد از تائید توسط محاسب و مراجعه مجدد به رییس شهرسازی

10- صدور دستور مجوز پروانه تعمیرات توسط مسئول شهرسازی

11- مراجعه به قسمت تشکیل پرونده ، تهیه پیش نویس پروانه تعمیرات و تایپ آن

تبصره : مالک موظف به پرداخت فیش عوارض نوسازی امسال و در صورتی که محل تجاری یا دفتر کار باشد پرداخت فیش عوارض کسب امسال در کلیه مراحل می باشد.

12- امضا محاسب ، مسئول شهرسازی ، معاون اقتصادی و اداری

13- صدور پروانه تعمیرات (مهر و شماره) توسط واحد دبیرخانه

14- ارجاع پرونده به بایگانی توسط مالک

تذکر : پروانه تعمیرات دارای مدت اعتبار خاصی نمی باشد

چه نوع تعمیرات ساختمانی احتیاج به کسب مجوز از شهرداری را ندارند؟

بر اساس این گزارش پیرو بخشنامه شماره 811.11048.40683 مورخ 08-08-1370حوزه معاونت شهرسازی و معماری موارد ذیل برای ساختمان های مسکونی احتیاج به مراجعه ، کسب مجوز از شهرداری نداشته و مالکین خواهند توانست نسبت به مورد اقدام کنند:

1- بازسازی بام از قبیل (تعویض قیرگونی ، آسفالت ، نصب موزائیک ، تعویض و بازسازی شیروانی)

2- تعمیر و تعویض کف سازی زیر زمین و طبقات

3- سفید کاری ، نقاشی و نصب کاشی

4- نماسازی ساختمان ، دیوارها و حیاط

5- محوطه سازی منازل و مجتمع های مسکونی اعم از احداث استخر ، کف سازی و باغچه بندی مشروط به عدم حذف پارکینگ

6- نصب ، تعمیر و یا تعویض سرویس های بهداشتی و برطرف نواقص بهداشتی ساختمان ، مشروط به عدم تغییر نظام فنی ، معماری و کاربری ساختمان

7- تعویض درب و پنجره مشروط به عدم تغییر در نظام فنی ، معماری و کاربری ساختمان

8- لوله کشی آب ، فاضلاب ، گاز و همچنین نصب شوفاژ مشروط به این که محل موتورخانه احتیاج به احداث ساختمان جدیدی نداشته باشد

9- حفر چاه فاضلاب و تخلیه آن

10- در منازل مسکونی که مورد اشراف پنجره های اماکن مجاور هستند ، ایجاد حفاظ بر روی دیوار موجود با استفاده از مصالح سبک و مقاوم ایرانیت

نکته مهم آن که رعایت کامل قانون تملک آپارتمان ها و همچنین آیین نامه اجرایی آن در کلیه موارد فوق الذکر الزامی است

چه نوع تعمیرات ساختمانی احتیاجمند اخذ مجوز از شهرداری را دارا می باشند؟

انجام تعمیراتی که به جابه جایی راه پله ، حذف جدا کننده های داخلی (که به صورت باربر عمل می نماید و نبود آن ها باعث ریزش ساختمان را به دنبال خواهد داشت)

احداث و یا جابه جایی دیوارها (هنگامی که حذف پارکینگ را در پی داشته باشد) و جابه جایی قسمت هایی از ساختمان که باعث بر هم خوردن ضوابط شهرسازی گردد ممنوع می باشد و احتیاجمند دریافت اخذ مجوز از شهرداری است.

بر طبق ضوابط شهرداری ، در صورت شروع تعمیرات بدون اخذ مجوز از شهرداری منطقه و متعاقب آن غیر قانونی شناخته شدن از سوی مسئولان ، مورد تعمیری مشمول آنالیز به صورت تخلف خواهد شد. که این امر امکان از دست رفتن حقوق مکتسبه مالک را به دنبال دارد.

منبع: رویا مال
انتشار: 21 خرداد 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 907

به "مجوز تعمیرات و بازسازی ساختمان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجوز تعمیرات و بازسازی ساختمان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید