پرنده بهشتی که در گلدان لانه می نماید! ، روش نگهداری از استرلیتزیا ؛ گیاه محبوب آپارتمان نشین ها

به گزارش سفر به تایلند، پرنده بهشتی از زیباترین و پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی است، چون گل آن شبیه به پرنده ای در حال پرواز است به این نام معروف است.

پرنده بهشتی که در گلدان لانه می نماید! ، روش نگهداری از استرلیتزیا ؛ گیاه محبوب آپارتمان نشین ها

به گزارش خبرنگاران، پرنده بهشتی یا استرلیتزیا یکی از گل های آپارتمانی بسیار زیبا و پرطرفدار است. این گل زیبا شبیه پرنده ای در حال پرواز است و برای همین به این نام خوانده می گردد.

پرنده بهشتی یا استرلیتزیا در منطقه ها آفریقای جنوبی به وجود آمده است. که با نام های دیگری مانند منقار، گل درنا یا گل زبان پرنده نیز شناخته شده است. این گیاه زیبا و در عین حال گران گلدار است. اگر به خوب این گیاه رسیدگی کنید در فصل گلدهی گل می دهد. گل های این گیاه به هوای سرد احتیاج دارند تا رشد مناسبی داشته باشند.

  • ببینید | این علائم به شما می گوید گیاهتان تشنه است | زمان مناسب برای آبیاری گیاهان آپارتمانی | با این روش گل ها را حمام کنید
  • طرز نگهداری و تکثیر آلوئه ورا | گیاه محبوب و پرطرفدار برای زیبایی پوست و مو

برای همین بیشتر در فصل های سرد گل می دهد. با افزایش سن گیاه نیز گل های بیشتری خواهید داشت.

نور و دما

گیاه پرنده بهشتی به نور زیاد احتیاج دارد. کم نوری این گیاه را اذیت می نماید. بهتر است در فصل های گرم سال گیاه را در پشت پنجره قرار دهید تا نور آفتاب را از پشت شیشه ها دریافت کند. اما در زمستان که نور آفتاب ضعیف تر است در ساعاتی از روز گلدان را زیر نور مستقیم قرار دهید. اگر نمی خواهید در فصل بهار و تابستان استرلیتزیا را در هوای آزاد قرار دهید، باید گردش هوای مناسبی هم برای آن در داخل خانه فراهم کنید. دقت کنید که نور مستقیم خورشید هم در حوالی ظهر، سبب سوختن برگ ها خواهد شد.

دمای مناسب برای گل پرنده بهشتی در خانه 16 تا 19 درجه سانتیگراد است. دمای زیر صفر و بالای 30 درجه سانتیگراد آن را از بین می برد.

آبیاری

زمان استراحت این گل بر عکس بیشتر گیاهان آپارتمانی، تابستان است و فصل رشد آن در زمستان است. بنابراین آبیاری آن کمی فرق دارد. در تابستان باید آب کمتری به گیاه بدهید. زمانی که گیاه گل دارد به آب بیشتری نیز احتیاج دارد. بنابراین مدام روی خاک را چک کنید تا خشک نگردد.

برگ های این گیاه به رطوبت دوست است، بنابراین باید آن را به خوبی آبیاری کنید. هرچقدر گیاه شما بزرگ تر و برگ های بیشتری داشته باشد، احتیاجش به آب نیز بیشتر خواهد بود.

بهتر است همواره خاکش را مرطوب نگه دارید. استرلیتزیا به سبب داشتن برگ هایی بزرگ، رطوبت را سریع تر از دست می دهد. بنابراین در بهار و تابستان، آن را به صورت روزانه آبیاری کنید. اگر بیش از حد به گیاه آب بدهید، برگ ها قهوه ای خواهند شد.

اگر هم آن را کمتر از مقدار لازم آبیاری کنید، سطح برگ ها از وسط آغاز به زرد شدن می نماید.

سمی بودن

گل استرلیتزیا اگر به مقادیر زیاد خورده گردد، هم برای حیوانات و هم برای انسان ها سمی است.

خاک

پرنده بهشتی به خاک مناسب احتیاج دارد. نامناسب بودن خاک باعث کم شدن گل های آن در زمان گلدهی می گردد. باید خاک این گیاه زهکشی خوبی داشته باشد. ترکیب خاک باغچه و پرلیت برای این گیاه مناس است.

کوددهی

این گیاه، تشنه کود است. برخلاف سایر گل ها چون زمان استراحت این گیاه در تابستان است باید در این فصل کوددهی را متوقف کنید. بهتر است در ترکیب خاک آن از کود دامی بهره ببرید و فروردین تا مهرماه هر دو هفته یک بار به آن کود بدهید. برترین کود برای پرنده بهشتی نیز کودهای NPK است. در کل کودهایی که پتاسیم بیشتری دارند برای این گیاه مناسب تر هستند.

گلدان و زمان تعویض آن

رشد ریشه های پرنده بهشتی بسیار عمقی و زیاد است. به طوری که یک گیاه بالغ حدود 50 سانتیمتر طول دارد. پس بهتر است گلدانی که برای آن در نظر می گیرید گود باشد. بعلاوه کف آن نیز باید سوراخ هایی ایجاد شده باشد تا آب اضافی از کف آن خارج گردد.

این گیاه تعویض گلدان را دوست دارد. بنابراین هر سال باید گلدان آن عوض گردد. چرا که این کار باعث رشد بهتر آن می گردد.

آفات و بیماری ها

گیاه را مرتب چک کنید تا مطمئن شوید شته ندارد. به محض تماشا شته از صابون دافع حشرات بهره ببرید، این صابون را فقط به بخش زیرین برگ های این گیاه اسپری کنید.

استرلیتزیا مستعد ابتلا به قارچ بوتریس سینرئا یا همان کپک خاکستری هم است. در این بیماری، بر سطح برگ ها و گلبرگ ها لکه هایی با لایه نازک خاکستری رنگ ایجاد می گردد. برای درمان، بخش های بیمار گیاه را جدا و از جریان مناسب هوا در تمام بخش های گیاه اطمینان حاصل کنید.

قهوه ای شدن لبه ها

اگر برگ های گیاه قهوه ای و شکننده شدند، یعنی آبیاری کمتر از حد احتیاج بوده یا هوا بیش از حد خشک است.

زرد شدن برگ ها

اگر برگ ها زرد و پژمرده شدند، نشان دهنده این است که بیش از حد به پرنده بهشتی آب داده اید. ابتدا ریشه ها را چک کنید تا مطوئن شوید پوسیده نیستند. اگر ریشه سالم بود، گیاه را به گلدان باز گردانید و اجازه دهید خاک کاملا خشک گردد، سپس آبیاری کنید.

لوله ای شدن برگ ها

اگر برگ های استرلیتزیا به داخل پیچ خورد و لوله ای مانند شد، علت اصلی کمبود آب است. برای جبران آن را به خوبی آبیاری کنید. حتی بهتر است گیاه را به حمام ببرید. اجازه دهید آب اضافی از زیر آن خارج گردد، بسته به اینکه گیاه شما چقدر خشک است، برای 2-1 ساعت باید در آب قرار بگیرد.

روش تکثیر

یک جوانه پرنده بهشتی را که حداقل 3 برگ دارد جدا کنید و در خاک غنی بکارید. بهتر است به طور مرتب این گیاه را تقسیم نکنید، زیرا هر چه تراکم برگ ها بالاتر باشد، شکوفه های بیشتری رشد خواهند کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 بهمن 1401 بروزرسانی: 13 بهمن 1401 گردآورنده: thailandnet65.ir شناسه مطلب: 2177

به "پرنده بهشتی که در گلدان لانه می نماید! ، روش نگهداری از استرلیتزیا ؛ گیاه محبوب آپارتمان نشین ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرنده بهشتی که در گلدان لانه می نماید! ، روش نگهداری از استرلیتزیا ؛ گیاه محبوب آپارتمان نشین ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید